Daňová legislativa zavedla nové hlášení. Finanční správa ale nestihla připravit formulář

Názor
Oznamovací povinnost vztahující se na příjmy vyplácené do zahraničí zavedla nová legislativa pro plátce daně s účinností od dubna. Ti mají ze zákona povinnost učinit toto podání elektronicky, poprvé v květnu za předchozí měsíc. Jenže Finanční správa příslušný elektronický formulář zatím nepřipravila.
Nová povinnost nahrazuje právě dřívější hlášení o sražené dani. Formulář ale chybí. Reprofoto: GFŘ/FAEI.cz

„Nový závazný formulář oznámení v elektronické podobě bude dle sdělení Finanční správy zveřejněn v průběhu června tohoto roku,“ sdělil před pár dny klientům společnosti Grant Thornton Tax & Accounting její partner Jiří Zoubek v newsletteru, který firma vydává.

Odborníci z poradenské společnosti BDO současně upozornili, že za nesplnění povinnosti oznámit příjmy plynoucí do zahraničí hrozí plátci daně pokuta za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy až do výše půl milionu korun.

„Jde o příjmy ze zdrojů na území ČR, ze kterých je dle českého zákona o daních z příjmů vybírána srážková daň. Skutečnost, že daň z takového příjmu nakonec sražena není, nezprošťuje plátce oznamovací povinnosti,“ připomněla Dana Trezziová z BDO.

PSALI JSME:
Daňový systém v České republice je příliš složitý. Návrh na zrušení daní pro živnostníky je nepromyšlený

„Oznamovací povinnost se nyní vztahuje na příjmy z činností vykonávaných na území ČR mimo stálou provozovnu, stejně jako na příjmy ze služeb poskytovaných na území ČR daňovými nerezidenty mimo stálou provozovnu, pokud jsou vyšší než sto tisíc korun měsíčně a nejedná se o příjmy z dohod o provedení práce ve výši do deseti tisíc nebo o příjmy ze závislé činnosti do výše tří tisíc měsíčně,“ vyjmenovala Trezziová.

Zoubek poplatníky uklidňuje, že podání je možné učinit elektronicky prostřednictvím stávajícího formuláře „Hlášení plátce daně o dani z příjmů vybírané srážkou“.

Logiku to má, neboť nová povinnost nahrazuje právě dřívější hlášení o sražené dani. Podle jaké logiky se ale řídí počínání finanční správy, která opět nebyla schopna připravit včas vše nezbytné, aby bylo možné plnit nové povinnosti hladce a bez komplikací, na to žádný z expertů odpověď nezná. Anebo ji neříká veřejně.

PSALI JSME:
Den daňové svobody: Liberální institut a Deloitte se neshodly o 26 dní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.