Daňové a právní novinky pro rok 2022: Zvýšení minimální mzdy

Téma týdne
Mnozí daňoví poplatníci v roce 2022 poprvé reálně pocítí některé změny související s tzv. zrušením superhrubé mzdy a zavedením progresivního zdanění. Ve spolupráci s daňovými experty z PwC Česká republika a advokáty z PwC Legal jsme připravili přehled nejvýraznějších změn. V dnešním dílu se budeme věnovat zvýšení minimální mzdy.
Od 1. ledna 2022 vzroste výše minimální mzdy o tisíc korun na částku 16 200 Kč měsíčně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od 1. ledna 2022 vzroste výše minimální mzdy o tisíc korun na částku 16 200 Kč měsíčně. Tato změna ovlivní i další daňové náležitosti. Jde hlavně o výši minimálního vyměřovacího základu pro odvod zdravotního pojištění zaměstnanců a osob bez zdanitelných příjmů a maximální výši roční slevy za umístění dítěte v předškolním zařízení (tzv. školkovné), které je možné uplatnit za každé vyživované dítě maximálně do výše minimální mzdy.

Z minimální mzdy se odvozuje i osvobození pravidelně vyplácených důchodů, které jsou osvobozeny do výše 36násobku minimální mzdy ročně, což pro rok 2022 odpovídá částce 583 200 Kč.

„A konečně hraje minimální mzda roli v možnosti uplatnění daňového bonusu, kdy roční příjem musí dosáhnout alespoň šestinásobku minimální mzdy. To tedy pro rok 2022 odpovídá částce 97 200 Kč,“ říká partner společnosti PwC a expert na daně fyzických osob Tomáš Hunal.

PSALI JSME:
Komu se prodraží zvýšení minimální mzdy?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zvýšení DPH na 23 procent?

Vládní hnutí STAN navrhuje zvýšení základní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) ze stávajících 21 na 23 procent. Samozřejmě, zaštiťuje se snahou o ozdravení veřejných financí. Samozřejmě, daňové inkaso veřejných …

Nemovitosti a daně. Víte, jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.