Daňové a právní novinky v roce 2020: Zvýšení minimální mzdy i školkovného

Téma týdne
Ve spolupráci s daňovými experty z PwC Česká republika a advokáty z PwC Legal jsme připravili přehled nejvýraznějších změn v oblasti daní a práva, které nás čekají v příštím roce. V dnešním díle se budeme věnovat těm, které se týkají zaměstnanců a zaměstnavatelů.
Z minimální mzdy se odvozuje také maximální výše slevy za umístění dítěte v předškolním zařízení, tzv. školkovné. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výši daní a pojistného výrazně ovlivní i to, že se k 1. lednu 2020 zvyšuje minimální mzda na částku 14 600 korun měsíčně. Z minimální mzdy se totiž mimo jiné odvozuje i maximální výše slevy za umístění dítěte v předškolním zařízení, tedy tzv. školkovné. „Sleva je rovna výši minimální mzdy. Znamená to tedy jednoduše, že zatímco loni mohl rodič, který má dítě ve školce, uplatnit slevu maximálně 13 350 korun, letos to bude 14 600 korun,“ říká Petra Bobková z PwC.

Výše minimální mzdy ovlivňuje i požadovanou výši dosažených příjmů pro vznik nároku na daňový bonus na dítě. Ten se vyplácí, pokud by daňová povinnost rodiče byla v důsledku uplatnění slevy na dítě záporná. „V praxi to znamená, že rodič musí mít příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání alespoň ve výši 87 600 korun za rok, zatímco minulý rok mu pro uplatnění bonusu stačily roční příjmy ve výši 80 100 korun,“ uvádí Petra Bobková z PwC Česká republika.

Minimální mzda mění i částku osvobození u pravidelně vyplácených důchodů, které jsou bez daně do výše 36násobku minimální mzdy ročně. Ovlivňuje i výši úhrady zdravotního pojištění u samoplátců. A konečně: Mění se i odvod zdravotního pojištění pro zaměstnance s kratším úvazkem, kteří doplácejí zdravotní pojištění do minimální mzdy.

PSALI JSME:
Minimální mzda roste tak rychle, že to nejvíc uškodí zaměstnancům

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Proč zatím nezaměstnanost tak moc neroste?

Že bude jedním z následků koronavirových opatření nárůst nezaměstnanosti, o tom pochybuje málokdo. Zatím se však počet lidí bez práce moc nezvyšuje a drží se okolo čtyř procent. Co vše ovlivní další vývoj a kdy …

Americký trh práce se dostává z nejhoršího

Dnešní statistiky z amerického trhu práce za červen potěšily, když počet nově vytvořených pracovních míst významně překonal tržní očekávání, míra nezaměstnanosti pak klesla ve srovnání s tržním konsensem výrazněji.

Horko v práci? Slabý pracovní výkon a hrozba koronaviru

Téměř dvě pětiny zaměstnanců podle průzkumu společnosti SSI Group sužuje na pracovišti příliš vysoká nebo nízká teplota. V horkých letních dnech přitom pracovní výkon klesá až o polovinu. Zajistit vhodné hygienické …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

A co vaše letošní dovolená?

Poradna
Jak to máte letos s dovolenou? Ne, to není provokativní narážka na to, že letní plány na cestu k moři tentokrát berou zasvé. Letošní dovolená může být specifická i z mnoha jiných důvodů. V mnoha firmách byla nuceně nařízena již v době karantény, od července si tu loňskou můžeme vybrat už podle sebe a pro nováčky v zaměstnání letní odpracované měsíce zakládají nárok na jejich první placené volné dny.
Rolovat nahoru