Daňové přiznání s odkladem? Pomůže internet

Poradna
Možná je to překvapivé, ale v roce 2020 zahájilo podnikání trojnásobně více osob (OSVČ), než v minulých letech. Dá se tedy předpokládat, že mnohé z nich čeká v těchto týdnech premiérové vyplňování daňového přiznání a odvodů na pojištění. Díky interaktivním a snadno dostupným formulářům je to záležitost celkem jednoduchá zvláště pro toho, kdo uplatňuje výdajový paušál a nedělá si starosti s účetnictvím.
V případě papírového podání musíte přiznání podat a daň doplatit do 1. dubna. Zásadní letošní novinkou je, že pokud přiznání podáváte elektronicky, získáváte čas až do 3. května. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na co si mají dát pozor především? Nezapomenout daňové přiznání včas podat a zjistit si, zda se tato povinnost nevztahuje i na ně, třebaže osobně na to mají jiný názor (někteří zaměstnanci bez vedlejšího příjmu – pozn. aut.). A pohlídat si formální záležitosti – nepřepsat se v položkách, nezapomenout uplatnit slevy a přiznání na poslední stránce podepsat.

Pro většinu OSVČ následuje povinnost zajít během jednoho měsíce na podatelnu zdravotní pojišťovny a sociální správy, i když vzhledem k covidu se letos stačí předem domluvit a na mnohých úřadech akceptují i naskenované formuláře.

Pro koho je daňové přiznání už jen rutina, měl by si dát pozor alespoň na novinky, které sice nejsou převratné, ale registrujeme je i letos.

Konečně jednodušší kontakt

Podobně jako loni covid odevzdání daňového přiznání posunul, takže poplatníci získali měsíc k dobru.

V případě papírového podání musejí přiznání podat a daň doplatit do 3. května. Stále se toleruje podání opožděné o pět dní, pardon pozdního zaplacení daně se však zkrátil na tři dny.

Zásadní letošní novinkou je, že pokud přiznání podáváte elektronicky, získáváte čas až do 1. června. Když využíváte služeb daňového poradce, počítejte raději s původním termínem 1. července, protože při této variantě nebylo o změně dosud rozhodnuto.

Finanční správa spustila od začátku března on-line úřad Moje daně, který je přístupný ze stránek mojedane.cz a portálu občana. Poplatníka provede nástrahami formulářů a příloh a umožní mu elektronické odeslání prostřednictvím datové schránky, elektronické občanky, identifikace přidělené finančním úřadem či aplikací mojeID. Hlavní novinkou však je ověřování poplatníka pomocí přihlašovacích údajů internetového bankovnictví pro (zatím) klienty České spořitelny, Komerční banky a ČSOB.

Tuto uživatelsky přívětivější formu lze využít i pro daň silniční a z nemovitosti a hlášení DPH.

Covid ani balíček nehrají

Letošní patrně nejčastější dotazy?

Musí daňové přiznání za rok 2020 podávat ten, kdo kvůli covidu dlouhodobě pobíral ošetřovné, nebo za home office úhradu zvýšených nákladů? Kdo má zkrátka pocit, že jako zaměstnanec loňský rok strávil ve zvláštním pracovním režimu? Nová daňová povinnost takto nevznikla, zúčtování zmíněných položek je vesměs záležitostí zaměstnavatele.

A jak se daňový balíček, který v prosinci 2020 vzbudil takové emoce, projeví na vyúčtování roku 2020? Nijak. Zaměstnancům se vylepšení projevilo ve výplatě za letošní leden, ale podnikatelé budou zvýšenou slevu za poplatníka (z 24 480 na 27 840 Kč) uplatňovat až za rok.

PSALI JSME:
Daňové a právní novinky v roce 2021: Jak u daňového přiznání získat měsíc navíc?

Zvedání finančních limitů

Rostoucí minimální i průměrná mzda zvedla poplatníkům některé limity. Zvýšilo se školkovné na 14 000 Kč (loni 13 350 Kč). Naopak nepříjemné pro některé rodiny je úprava daňového bonusu. Aby měl rodič nárok na toto vrácení daní, musel si za rok 2020 vydělat v zaměstnání nebo podnikáním alespoň 87 600 Kč (meziročně o 7500 Kč víc), přičemž nejvyšší možný bonus je 60 300 Kč (za rok 2021 bude tato hranice zrušena).

Namísto dřívějších 15 % může odepsaná výše daru dosahovat až 30 % základu daně fyzických osob. Fyzická osoba si rovněž může odečíst od základu daně dary, pokud přesáhnou dvě procenta ze základu daně anebo činí alespoň tisíc korun ve zdaňovacím období.

Dani z příjmu podléhají pravidelné důchody od výše 43 800 Kč (loni 40 050 Kč) a daňové přiznání musejí kvůli sedmiprocentní solidární dani zaplatit zaměstnanci s ročním příjmem 1 672 080 Kč. Od příštího roku se této povinnosti zbaví, protože jim bude částka nad 141 764 Kč měsíčně rovnou zdaněna 23 %. Na rozdíl od solidární přirážky se bude tato sazba vztahovat kromě příjmů ze zaměstnání a podnikání také na tzv. ostatní příjmy (kapitálové příjmy či na příjmy z pronájmu).

PSALI JSME:
Daňové a právní novinky v roce 2021: Uplatňování DPH u nájmu nemovitostí určených k bydlení

Úroky a pokuty se změnami

Do loňska vracel finanční úřad přeplatky až od 100 Kč, nově od 200 Kč. Sazba úroků z prodlení se sjednotila se sazbami podle občanského zákoníku, takže odpovídá repo sazbě +8 %. Nově se předepisuje až v případě, když v úhrnu u jednoho druhu a správce daně za jedno období přesáhne 1000 Kč.

Také pokuta za pozdní podání přiznání se vymáhá až od 1000 Kč, zatímco dříve od 200 Kč.

Daněmi to nekončí

Podáním daňového přiznání však povinnosti nekončí, nejpozději měsíc od předepsaného termínu musejí OSVČ odevzdat přehledy na sociální správě a zdravotní pojišťovně. V minulém roce měly OSVČ odpuštěné zálohy v minimální výši od března do srpna.

Kdo platí minimální pojistné, za tyto měsíce neodevzdá ve vyúčtování nic. Ostatní doplatí rozdíl mezi minimální zálohou a skutečnou výší pojistného i za toto období. U sociálního pojištění je minimální záloha 2544 Kč (u vedlejší činnosti 1018 Kč), u zdravotního 2352 Kč. Úspora tedy za tohoto půl roku činila 29 376 Kč.

PSALI JSME:
Daňové a právní novinky v roce 2021: Snížení limitu pro odpočet úroků z hypotečních úvěrů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.