Daňový balíček prošel

Názor
Sněmovnou schválený daňový balíček prošel v senátní verzi. Ta například počítá se zrušením superhrubé mzdy a jejím nahrazením dvěma sazbami daně z příjmů fyzických osob, a to 15 procent a 23 procent. Týká se to hlavně lidí s příjmy zhruba nad 140 000 korun měsíčně.
Pokud právní předpis nabude účinnosti do konce roku, zaměstnanci zrušení superhrubé mzdy pocítí na svých lednových výplatách, tedy v únoru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Senátní verze daňového balíčku, kterou schválila Poslanecká sněmovna, se navyšuje základní sleva na dani na poplatníka, a to na 27 840 korun a v roce 2022 na 30 840 korun. Je to sice méně, než kdyby prošel původní návrh, ale i tak si zaměstnanci polepší.

Nesouhlasím s názorem ministryně financí, která prohlásila, že daňový balíček pomůže rozběhnout motor naší ekonomiky. Motorem naší ekonomiky jsou podnikatelé a především exportéři, kteří vytvářejí pracovní místa.

Snížení daní zaměstnancům sice zvýší spotřebu domácností, ale ta bude z velké části směřována do importovaného zboží a částečně nahradí snížení výdajů vlády. Dopady na HDP jsou tudíž nejasné.

PSALI JSME:
Senát zakročil. Nekoncepční zdanění z daňového balíčku zmizí

Stravenkový paušál narovná trh

Spolu se zrušením superhrubé mzdy a změnou slevy na poplatníka prošel i stravenkový paušál. Stravenky jsou nutné zlo. Zaměstnanci si na ně zvykli jako na běžný benefit. Byznys je to hlavně pro stravenkové firmy, které z toho mají provize.

Naopak nejvíce jsou na tom bity restaurace, které z těchto plateb odvádějí kolem pěti procent stravenkové firmě, a to pokřivuje trh. Existují i restaurace, které je nepřijímají a nechtějí být součástí stravenkového byznysu. Navíc lidé je často využívají i při platbách za zboží, které by se jimi platit nemělo, jako je alkohol či cigarety.

Stravenkový paušál trh částečně narovnává a dává zaměstnavateli další možnost volby. Krom stávajících možností, tedy provozování vlastního stravovacího zařízení nebo poskytování stravenek, může zaměstnancům nabídnout stravenkový paušál, tedy peníze za zvýhodněných daňových podmínek.

PSALI JSME:
Stravenkový paušál: Budou zaměstnanci dostávat místo stravenek nezdaněné peníze?

Kdy daňový balíček lidé pocítí na svých výplatách?

Pokud právní předpis nabude účinnosti do konce roku, zaměstnanci zrušení superhrubé mzdy pocítí na svých lednových výplatách, tedy v únoru. V případě, že se bude čekat 15 dní, účinnost bude například od 6. ledna 2021, budou lednové výplaty většinou řešeny podle aktuálních právních předpisů a zaměstnanci uvidí zrušení superhrubé mzdy až na únorových výplatních páskách. Únorová výplata se totiž dost často zaměstnanci připíše na účet až kolem 15. března.

Ať už se zrušení superhrubé mzdy projeví na výplatách dříve, či později, je jasné, že mzdové účetní, zpracovatelé mzdové agendy, ale i personalisté budou mít plné ruce práce s nastavováním nových procesů, a to dost narychlo. V jiných zemích je běžné, že na tak velké mzdové a účetní změny mají firmy minimálně půl roku čas se připravit. V České republice bude muset odborníkům stačit několik týdnů, ne-li dnů.

Autor je daňový expert a partner V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Babiš a sociální demokraté nejspíše nahradí superhrubou mzdu dvěma sazbami daně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru