Daňovým přiznáním to nekončí. Jaké jsou termíny a sankce za nepodání přehledů?

Poradna
Stejně jako loni i letos došlo k posunutí daňového přiznání. Do kdy je ale třeba podat přehledy pro zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ)? Listinná podoba daňového přiznání se musela podat do 3. května. Na elektronické podání však mají lidé ještě čas, a to do 1. června. Na přehledy se spěchat nemusí, ale určitě není dobré na ně úplně zapomenout.
Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) je povinna doložit přehledy o zaplacených zálohách na zdravotním pojištění všem pojišťovnám, u kterých byla loni pojištěna. Ilustrační foto: FAEI.cz

O datu, do kdy je třeba přehledy dodat, zdravotní pojišťovny informují na svých webových stránkách. Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) je povinna doložit přehledy o zaplacených zálohách na zdravotním pojištění všem pojišťovnám, u kterých byla loni pojištěna.

Nejzazší datum je pro letošní rok 2. srpen 2021. Na formě ani datu podání daňového přiznání nezáleží. Doplatek za pojistné by pak měla mít zdravotní pojišťovna na účtu do osmi dnů od podání přehledu, nebo případně od nejpozdějšího termínu, tedy do 11. srpna 2021.

Přehled pro Českou správu sociálního zabezpečení je potřeba podat do 30. června 2021, a to bez ohledu na datum podání daňového přiznání. Do tohoto data také musí být uhrazen i případný doplatek. Platbu je dobré poslat s předstihem, protože za den úhrady příslušná OSSZ považuje den připsání na účet.

PSALI JSME:
Daňové přiznání bude možné podat o měsíc později

Sankce? K původnímu termínu

Stejně jako u odkladu daňového přiznání jde jen o prominutí sankcí spojených s pozdním podáním, takže ten, kdo uvedené termíny pro podání přehledů nestihne, bude platit sankce vztahující se k původnímu termínu.

Původně platilo, že pokud poplatník podal daňové přiznání například v listinné podobě v termínu 1. dubna 2021, musí přehledy odevzdat do termínu 3. května 2021. V případě, že nestihne podat přehledy v sankcí prostém termínu do 11. srpna. 2021, resp. 30. června 2021, sankce poběží již od původního termínu pro přehledy, tedy od 3. května.

Stejný princip se uplatní i na poplatníky, kteří podávali daňové přiznání elektronicky. Ti měli termín na podání daňového přiznání původně stanovený na 3. května 2021 a s tím související termín na přehledy do 1. června 2021. V případě, že nestihnou podat přehledy v sankcí prostém termínu do 11. srpna 2021, resp. 30. června 2021, sankce poběží již od původního termínu pro přehledy, tedy od 1. června 2021.

PSALI JSME:
Daňové přiznání a státní podpora OSVČ během koronaviru

Daňové přiznání ne, přehled ano

Přehled musí odevzdat každý, kdo v roce 2020, byť jen několik měsíců, vykonával samostatnou výdělečnou činnost. Povinnost platí i pro ty, kteří měli příjmy do maximálně do 15 tisíc korun nebo žádné příjmy neměli. Tito poplatníci nemusejí podávat daňové přiznání, ale přehledy ano.

Běžně se musí podat přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení nejpozději měsíc po podání daňového přiznání. Jenže už druhý rok je všechno jinak. Loni stačilo přehled pro správu sociálního zabezpečení za rok 2019 podat nejpozději 18. září 2020.

S lhůtou pro podání přehledu pro zdravotní pojišťovny to bylo trochu složitější. Původně byl termín 3. srpna 2020, ale za deset dnů ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že případné sankce za pozdní podání budou odpuštěny až do 18. září, takže do téhož data, jako u přehledů pro ČSSZ.

Autor je partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zájemci mají poslední týden na přihlášení do systému paušální daně, mnozí o tom ale nevědí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB