Datové schránky od ledna povinně získají dva miliony lidí

Názor
Datovou schránku má u nás téměř tři čtvrtě milionu fyzických osob, další odhadem dva miliony ji získají po 1. lednu 2023. Ať už chtějí, nebo ne. Stanoví to totiž zákon. Spíš než nadšení, vzbuzuje tato novinka obavy. Ty jsou svým způsobem oprávněné.
Od 1. ledna 2022 se pravidlo fikce doručení uplatní nejen na veřejnoprávní zprávy, ale i pro zprávy, které si prostřednictvím datových schránek posílají fyzické a právnické osoby mezi sebou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Od roku 2023 budou datové schránky povinně zřízeny především všem podnikajícím fyzickým osobám a také každé právnické osobě, která ji ještě nemá. Tedy těm, které jsou zapsány ve spolkovém či nadačním rejstříku, rejstříku ústavů, společenství vlastníků jednotek nebo obecně prospěšných společností.

Všechny úřady, ten finanční nevyjímaje, budou s podnikatelem komunikovat výhradně prostřednictvím datové schránky. V praxi to bude například znamenat, že i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou podávat veškerá přiznání k daním výhradně v elektronické podobě.

PSALI JSME:
Strašák jménem datová schránka

Tím, co už dnes vzbuzuje obavy, je takzvaná fikce doručení. Dokument zaslaný do datové schránky se totiž považuje za doručený v okamžiku, kdy se do ní uživatel přihlásí. Pokud tak neučiní ve lhůtě deseti dnů ode dne, kdy tam byl dokument dodán, považuje se za doručený posledním dnem této lhůty.

Od 1. ledna 2022 se pravidlo fikce doručení uplatní nejen na veřejnoprávní zprávy, ale i pro zprávy, které si prostřednictvím datových schránek posílají fyzické a právnické osoby mezi sebou. Přijímání soukromoprávních zpráv do datových schránek bude automaticky spuštěno všem jejich držitelům. Tuto funkcionalitu bude ale možné vypnout.

Zákon stanoví, že datová schránka fyzické osoby bude zřízena také občanům, kteří poprvé použijí prostředek pro elektronickou identifikaci vydaný v rámci kvalifikovaného systému elektronické identifikace. Jinými slovy, když se poprvé někam přihlásíte přes NIA (Národní Identitní Autorita, pozn. aut.), bude vám ihned zřízena datová schránka.

PSALI JSME:
Kdo bude muset mít od příštího roku datovou schránku?

Týkat se vás pak může třeba oznámení katastru nemovitostí o novém zaměření pozemku, který sousedí s tím vaším. Když si je nepřečtete, nemůžete údaje ani rozporovat a zbytečně přijdete o pár metrů své parcely. Datová schránka je velmi povedené řešení komunikace, které se takto ještě více prosadí. Spoustu důležitých úkonů nejen s úřady, vyřídíte z pohodlí domova nebo kanceláře.

Na to, aby se připravili na novou situaci se všemi jejími výhodami a nevýhodami, mají ale všichni dotčení ještě chvíli času. Na zřízení datových schránek novým povinným subjektům má totiž stát, který v tomto ohledu reprezentuje Ministerstvo vnitra ČR, tři měsíce. Zřizování tedy bude probíhat do konce března 2023.

Autor manažer společnosti Smart Office & Companies
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Datové schránky jsou pro dvě třetiny Čechů složité. Vyplatí se placený přístup?

Zavřít reklamu ×
 1. A získáme také povinný státní internet zdarma? Hlavně aby platila fikce doručení i směrem k úřadům. A taky by tam ty zprávy mohly zdarma vydržet alespoň rok.

 2. Myšlenka je to pěkná, ale úřednice na její používání kašlou, a dál posílají klasickou papírovou poštou. Budou za to mít nějaký citelný postih?

  • Tak postih maji a citelný. A to od samého začátku, kdo ma datovou schranku nesmí od státní správy dostavat zpravy v pisemné formě. Můžete si stěžovat

  • Já schránku mám již dlouho a věřte, že je to velmi pohodlné. Obsluha je snadná. O dopise ve schránce dostanete mailovou zprávu a nemusíte na poštu. Nebojte se toho.

  • Pokud nutí lidi, aby tuto zhůvěřilost využívali, měli by se o to postarat. Ale už to vidím, jak budou radit, zajděte si do knihovny a tam se přihlaste :-/

  • Vetsinou kazda kavarna, vlaky, metro …. je hodne mist kde je internet zdarma.

   Nevidim na tom nic spatneho, institut dorucovani funguje i kdyz bydlite na obecnim urade.

   Tady si muzete nastavit posilani SMS, nebo i do e-mailu.

   • Proč bych měl chodit do kavárny, do vlaku, nebo proč bych vůbec měl platit internet, když se mnou chce mluvit stát? Co to je? Jděte s tim technofašismem do háje.

    • Máte to pane poněkud pomotané. Pokud jste „internetově“ negramotný, nikdo Vám DS zřizovat nebude!

 3. Ach jo,to zase úředníci vymysleli…. Už vidím některé klienty, např. co umí postavit dům,ale nemají ani PC,jak s tím pracují…..to bude zmatků a zla….proboha zrušte tenhle automaticky nesmysl

 4. Pokud má podnikatel datovou schránku, tak i přesto mu např. finanční úřad posílá věci poštou, pokud se ta věc netýká podnikání podnikatele. Právě teď mne přišlo poštou něco z finančního úřadu a po rozhohoru, proč to neposlali datovkou, tak mne sdělili, že nejde o záležitost z podnikání.

 5. Už přes 20let je 21. století. Každý si musí soulad s moderní dobou jakkoliv pořešit sám včetně přístupu k internetu, což už je dnes tak samozřejmá věc v bydlišti, jako elektřina nebo odpad, případně být schopen si nakoupit v sámošce, nejsme v socialismu, aby za nás někdo svrchovaný něco řešil jak za nesvéprávné děcko. Kdo tohle neakceptuje a nedokáže si poradit, holt má smůlu a bude mít problémy. Stále platí – doba jde dál, kdo jen chvíli stál, již stojí opodál. Plky o senilních důchodcích, invalidech atd. si nechte na koledu, tito si zkrátka musí zajistit někoho, kdo to za ně vyřeší. Moji tchyni i matce je 80. Tchyně jede na kompu jak drak, matka je už úplně mimo, neví která bije, tak vše přes internet za ní řeším já. Bankingové věci, objednávání nákupu čehokoliv atd. atd.

  • Vyjádření hodné odpovídající výrazné inteligenci.Tedy 0.
   Když jste tak ,,moudrý“ ,tak těmto lidem tyto služby hraďte ze svého.Navíc je veliké množství lokalit,kde internet není a ani není možno jej přijímat přes WIFI.
   Nehledě k tomu,že pořídit si PC,nebo notebook,k tomu
   software a nechat si zřídit internet s pravidelnými platbami není zadarmo.Pokud by tedy stát chtěl něco vyžadovat,tak to musel hradit ze svých prostředků.
   Tohle může ve vašem náhledu tvrdit jen studentík,
   který je plně finančně závislý na svých rodičích,kteří
   mu všechno financují a on je díky tomu přesvědčen,že vše je zadarmo.

  • A to si představte, že jsou lidé, kteří nikoho nemají. Překvapení?
   Nakonec ani platit si elektřinu není povinné. O internetu ani nemluvě. Pokud vím, Česká pošta stále funguje a dokonce si u ní stát platí univerzální službu, takže k vnucování něčeho na internetu nevidím důvod.

 6. Ve skutečnosti nejde jen o schopnost něco používat, ale o úřední teror a ztrátu občanské svobody, nepodíváš se do schránky, tak máš smůlu, časem se budeš něčeho domáhat, ale tvé úřední oznámení bude neplatné! To je opravdu pokrok v pravém slova smyslu.
  PS: přeji vám šťastné stáří, pokud bude okolní svět i nadále takto milý jako vy.
  Řeřicha

 7. To je zase zhovadilost!!! A když pojedu na 14 dní na dovolenou budu muset hlídat schránku. 10 dní je opravdu málo. A navíc proč mám platit za internet v cizině. To dokáže vymyslet jen tupý úředník v Česku.

 8. Nj, ta zpráva ale ze schránky myslím po 30 dnech mizí, že? To se vám s dopisem asi nestane. A co v případě, že je člověk v nemocnici? Taky si tam můžete nechat přesměrovat datovou schránku, stejně jako poštu, když nemáte možnost připojit se, případně s nějakým zařízením manipulovat? A přečte vám to tam někdo?

 9. jakmile mi DS někdo zřídí , okamžitě ji zruším jako spam nehodlám podporovat molocha česká pošta…schránka je uřednický jednosměrný nástroj, když úřad po někom něco chce tak to jde pokaždé přes DS ale když občan něco potřebuje od úřadu tak to nejde!

 10. Hlavně ti, co mají pozastavené podnikání (ne zrušené). Těm bude zřízena automaticky a povinně, byť nepodnikají, ale mají jen pozastavený živnostenský list. Jdu si zrušit pozastavenou živnost.

 11. Ha,ha.Směje se úřední šiml..Koukej platit a poslouchat, nevolníku. Chtěl jsi přeci demokracii. Ne? Tak drž hu..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB