Dědictví? Naběháte se

Poradna
Smrt blízkého člověka přináší kromě bolesti i spoustu organizačních a finančních starostí se záležitostmi, s nimiž pozůstalí do té doby nepřišli do styku nebo o nich mají minimální povědomí. A přesto je třeba se jimi zabývat, protože opominutí přináší i nemalou finanční ztrátu a čekat až do vyřízení dědictví často není nutné.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Týká se to mj. pracovního poměru zemřelého, účtů v bance, penzijního či životního pojištění i smluv s mobilním operátorem nebo dodavatelem energie, které uzavřel blízký zesnulý a jež je třeba zrušit, pozměnit i inkasovat.

Zbytek mzdy hned

Smrtí zaměstnance jeho pracovní poměr končí. To však neznamená, že tím jsou smazány i všechny finanční závazky. Zaměstnavatel musí uhradit dosud nevyplacenou mzdu, případně i náhrady a dávky, a to neprodleně, protože na rozdíl od jiných peněz tyto do dědického řízení nespadají, a rozdělí si je mezi sebou pozůstalí. A to dokonce bez ohledu na případná omezení vyplývající ze závěti.

Jedním z omylů je, že zemřelý má nárok na odstupné, jako by pracovní poměr skončil výpovědí. Tento mýtus vznikl patrně záměnou s maximální částkou ve výši tří platů, kterou zaměstnavatel může pozůstalým poukázat bez dědického řízení.

Toto finanční omezení se samozřejmě netýká odškodnění za smrt vinou pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, kde jde o částky mnohem vyšší.

PSALI JSME:
Češi stále více řeší dědictví, pozůstalostní řízení se komplikují

Důchod se nedoplácí

V případě, že je zemřelý důchodce, není třeba na sociální správu úmrtí hlásit. O to se postará matrika a sociálka neprodleně stopne důchod. Ten se vyplácí zálohově (na rozdíl od platu), a proto není možné žádat o zaplacení jeho části, když důchodce zemřel např. v půlce měsíce.

Podobně není třeba kontaktovat zdravotní pojišťovnu, naproti tomu další instituce se vyplatí navštívit. Buď z titulu správce pozůstalosti, kterým vás jmenuje notář v rámci dědického řízení, nebo s úmrtním listem, kterým nepochybně prokážete, že dotyčný zesnul.

PSALI JSME:
Investiční životní pojištění: Selhání státu využívá česká vyčůranost

Pozor na trvalé platby

Ani tento krok však nemusí zabránit tomu, aby z účtu zesnulého v bance často zbytečně neodcházely trvalé platby (např. připojištění, mobilnímu operátorovi). Příkazy k trvalým platbám totiž může zrušit jen předchozí opatření zesnulého (jeho smrtí se příkaz automaticky ruší), nebo ti, kteří mají k účtu dispoziční práva, anebo zmíněný správce pozůstalosti. U něj však rozsah pravomocí určuje notář. Obvykle jsou omezeny tak, aby nedošli k újmě ostatní dědicové.

Dědické řízení se může táhnout i řadu měsíců a za tu dobu může touto cestou z účtu zesnulého odtéct značná částka, kterou je třeba identifikovat, zúčtovat, získat zpět a zanést do dědictví, aby se k těmto penězům dědicové nakonec dostali takto komplikovaně.

PSALI JSME:
Vdovský důchod je roční almužna, o níž musíte žádat

Jak spořil zesnulý?

V případě životního pojištění, kdy přirozenou smrtí pojištěnce došlo k pojistné události, a tedy k plnění, je dobré se nejdříve seznámit se zněním smlouvy. Když ve smlouvě byla uvedena obmyšlená osoba, připadá ji pojistná částka bez ohledu na dědické řízení.

Také u penzijního připojištění je důležité, zda zesnulý ve smlouvě určil oprávněnou osobu či osoby (každá pak žádá samostatně), nebo naspořená částka „spadne“ do dědického řízení. Pokud se zesnulý dožil 60 let a spořil minimálně pět let, nebo měl sjednánu pozůstalostní penzi (spořil 36 měsíců), mají dědicové nárok na jednorázové vyplacení naspořené (a dosud nevyplacené) částky a státní podpory. Při nesplnění podmínek se vyplácí pouze odbytné, tedy bez státní podpory.

Obdobně se postupuje u předdůchodu.

PSALI JSME:
O případné plnění z pojistky musíte zažádat

Platnost smlouvy končí

Vyplatí se také navštívit dodavatele energií, a to i v případě, že např. ve společné domácnosti nadále bydlí jeden z manželů. Pokud byl ve smlouvě uveden zesnulý jako odběratel, podle zákona její platnost končí, tedy automaticky nepřechází na dalšího uživatele. Je možné ji však přepsat např. na druhého z manželů, nového obyvatele bytu nebo odběrné místo zrušit.

U pojištění nemovitosti záleží na tom, zda byla ve společném vlastnictví zesnulého a některého z dědiců, nebo jde o dědictví. Variant je v tomto případě mnoho a vyplatí se pro výběr té nejefektivnější navštívit pojišťovnu. Naproti tomu u povinného ručení je situace jednodušší, protože se vztahuje na vozidlo.

PSALI JSME:
„Dědictví může skončit bankrotem,“ varuje předseda Krajského soudu v Praze Ljubomír Drápal

Na všechno doklad

Mobilní operátor bude paušál za mobil předepisovat do té doby, než na základě úmrtního listu smlouvu zrušíte. To se pak děje okamžitě a bez poplatku. Osobní zkušenost autora však dokládá, že ani v této chvíli není vyhráno, protože operátor ještě deset měsíců po prokazatelném odhlášení zasílal zesnulému faktury a výzvy k zaplacení, což pro pozůstalé znamenalo opakované emotivní telefonické reklamace.

Platí však pro všechny popisované kroky, že nestačí ujištění, byť usměvavého a ochotného úředníka, že má vše zapsáno v systému, ale je třeba vyžadovat písemné potvrzení o provedených úkonech.

A také platí, i když touto oblastí jsme se tentokrát nezabývali, že po zesnulém mohou zůstat i dluhy. Pokud dědictví neodmítnete, musíte se zajímat také o ně.

PSALI JSME:
„Věřitelé mrtvých potápějí dědice,“ říká místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala

Co je třeba také vyřídit po zesnulém?

1. Smrtí zaměstnance jeho pracovní poměr končí, na vypořádání však čekají finanční pohledávky vůči zaměstnavateli.
2. Z účtu zesnulého v bance mohou odcházet trvalé platby, které se dodatečně jen složitě vymáhají pro vyčíslení výše dědictví. Vyplatí se zažádat notáře o ustavení správce pozůstalosti.
3. Ve smlouvě o životním pojištění bývá uveden tzv. obmyšlený, jemuž náleží plnění bez dědického řízení.
4. Vyřízení penzijního pojištění záleží na tom, zda zesnulý splnil podmínky pro vyplacení i státní podpory, nebo jen odbytného.
5. Smrtí odběratele energií podle zákona platnost smlouvy končí.
6. U smluv o pojištění nemovitosti je mnoho variant, např. záleží např. na tom, zda byla ve společném vlastnictví zesnulého a některého z dědiců, nebo jde o dědictví.
7. Mobilní operátor by měl zrušit smlouvu po předložení úmrtního listu okamžitě a bez z poplatku.
8. Po zesnulém mohou zůstat i dluhy. Pokud dědictví neodmítnete, musíte se zajímat také o ně.

PSALI JSME:
„Závěť sepsaná doma? Žádná jistota,“ varuje prezident Notářské komory Radim Neubauer

Zavřít reklamu ×
  1. Autore, bože, bože…
    ???
    Občanku zesnulého vám vezmou už v pohřební službě při objednávce pohřbu a vše zařídí (to se týká i těch bez obřadu). Dojdete na úřad/matriku.
    Vrací se: příspěvek na mobilitu, příspěvek na postižení (nebojte, pošlou vám složenku)…
    Žádný dodavatel služeb tz., Inkaso (voda, elektrika,telefon atd.) nezruší smlouvu bez toho že jste oprávnění k tomuto úkonu (všichni chtěli od notáře že vy jste dědic, oprávněná osoba) Platili jsme za nebožtíka i na údržbu společných prostor v domě kde bydlel… nikoho nezajímá že zemřel, je smlouva a pokud nemáte od notáře že jste dědic, máte smůlu.
    Ano, můžete to pak z nich vymáhat… Spočítejte si zda se vám to vyplatí…
    Důležitá věc – dluhy!
    Ty platíte za zemřelého ihned a v plné výši.
    Jinak máte jeho věřitele (stačí blbá karta od Home Credit) jako účastník dědického řízení a zablokují vám i katastr nemovitostí.
    Tak že: do doby než bude uzavřeno dědické řízení a vy nebudete mít od notáře na to papír, můžete jedině vyzvednout urnu, pohřbít zesnulého (a bacha kdo je majitelem hrobu, to že v hrobu jsou rodiče/prarodiče/sourozenci apd. neznámá že hrob nemůže vlastnit vzdálený příbuzný, který nemusí souhlasit s uložením – páč má jiné vize než vy)…
    A taky zesnulý mívají domácí mazlíčky, musíte jít přehlasit pejska (pokud nebydlíte na stejné adrese,pokud ano nechala bych ho na zesnulém, protože vám úřad v příštím roce ihned naúčtuje poplatky vyšší než důchodci)…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB