Deficit běžného účtu platební bilance se v listopadu lehce prohloubil

Názor
Běžný účet platební bilance skončil v listopadu v deficitu ve výši 39,3 miliardy korun. K listopadovému deficitu běžného účtu nejvýrazněji přispěla negativní bilance prvotních důchodů. V rámci ní pokračoval odliv dividend z přímých zahraničních investic, byl však citelně slabší než v srpnu i září.
Deficit běžného účtu platební bilance se v listopadu lehce prohloubil. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vzhledem k výraznému růstu cen lze očekávat, že v nominálním vyjádření se i tato položka oproti předchozím letům ustálí na o něco vyšších úrovních, v poměru k nominálnímu hrubému domácímu produktu (HDP) však její nárůst nečekáme.

Ve schodku běžného účtu se nadále odráží také obchod se zbožím. Ten již od druhé poloviny roku 2021 nedosahuje přebytků, které v minulosti více než kompenzovaly záporné saldo primárních důchodů. Za schodkem zahraničního obchodu stojí jednak problémy v dodavatelských řetězcích oslabující vývoz, a také dovoz drahých energií.

Zatímco druhý jmenovaný faktor schodku zahraničního obchodu podle statistiky ČSÚ působil znatelně i v listopadu, problémy s nedostatkem komponent do výroby se zmírňovaly, což bylo patrné v meziročním zlepšení bilance obchodu s motorovými vozidly.

PSALI JSME:
Deficit běžného účtu platební bilance se v říjnu zmírnil

Z teritoriálního hlediska je deficit běžného účtu platební bilance výrazně tažen dovozy energií, především z Ruska. Naopak bilance se státy EU se pohybuje stále v přebytku, byť ten byl ve třetím čtvrtletí výrazně utlumen odlivem dividend v rámci záporného salda prvotních důchodů.

Výrazné fundamentální riziko pro oslabení koruny tak schodek běžného účtu platební bilance pro pár koruna-euro podle nás nepředstavuje. Tlaky na oslabení tuzemské měny vůči euru však nemusely hlavně v souvislosti s nástupem recese v domácí ekonomice a poklesem úrokového diferenciálu říct poslední slovo.

Obzvlášť ve srovnání s eurozónou, která recesi zatím odolává, stejně jako podle dnes zveřejněných údajů sousední Německo. Česká národní banka má ale na druhou stranu stále dostatek devizových rezerv na pokračování současné intervenční politiky. V letošním roce tak lze ve výsledku očekávat pouze mírné oslabení koruny k euru.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vnější nerovnováha české ekonomiky dál narůstá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.