Deficit běžného účtu platební bilance se v listopadu lehce prohloubil

Názor
Běžný účet platební bilance skončil v listopadu v deficitu ve výši 39,3 miliardy korun. K listopadovému deficitu běžného účtu nejvýrazněji přispěla negativní bilance prvotních důchodů. V rámci ní pokračoval odliv dividend z přímých zahraničních investic, byl však citelně slabší než v srpnu i září.
Deficit běžného účtu platební bilance se v listopadu lehce prohloubil. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vzhledem k výraznému růstu cen lze očekávat, že v nominálním vyjádření se i tato položka oproti předchozím letům ustálí na o něco vyšších úrovních, v poměru k nominálnímu hrubému domácímu produktu (HDP) však její nárůst nečekáme.

Ve schodku běžného účtu se nadále odráží také obchod se zbožím. Ten již od druhé poloviny roku 2021 nedosahuje přebytků, které v minulosti více než kompenzovaly záporné saldo primárních důchodů. Za schodkem zahraničního obchodu stojí jednak problémy v dodavatelských řetězcích oslabující vývoz, a také dovoz drahých energií.

Zatímco druhý jmenovaný faktor schodku zahraničního obchodu podle statistiky ČSÚ působil znatelně i v listopadu, problémy s nedostatkem komponent do výroby se zmírňovaly, což bylo patrné v meziročním zlepšení bilance obchodu s motorovými vozidly.

PSALI JSME:
Deficit běžného účtu platební bilance se v říjnu zmírnil

Z teritoriálního hlediska je deficit běžného účtu platební bilance výrazně tažen dovozy energií, především z Ruska. Naopak bilance se státy EU se pohybuje stále v přebytku, byť ten byl ve třetím čtvrtletí výrazně utlumen odlivem dividend v rámci záporného salda prvotních důchodů.

Výrazné fundamentální riziko pro oslabení koruny tak schodek běžného účtu platební bilance pro pár koruna-euro podle nás nepředstavuje. Tlaky na oslabení tuzemské měny vůči euru však nemusely hlavně v souvislosti s nástupem recese v domácí ekonomice a poklesem úrokového diferenciálu říct poslední slovo.

Obzvlášť ve srovnání s eurozónou, která recesi zatím odolává, stejně jako podle dnes zveřejněných údajů sousední Německo. Česká národní banka má ale na druhou stranu stále dostatek devizových rezerv na pokračování současné intervenční politiky. V letošním roce tak lze ve výsledku očekávat pouze mírné oslabení koruny k euru.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vnější nerovnováha české ekonomiky dál narůstá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB