Deficit běžného účtu platební bilance se v říjnu zmírnil

Názor
Běžný účet platební bilance skončil v říjnu v deficitu ve výši 34,76 miliard korun. To zhruba odpovídalo tržnímu konsenzu (-31,25 mld. Kč). Po srpnovém rekordu (-101,13 mld. Kč) tak pokračuje zmírňování schodku běžného účtu. Po sezónním očištění došlo podle našeho odhadu ke zmírnění salda z -61 miliard korun v září na říjnových -35, miliard korun.
Z hlediska dalšího vývoje kurzu koruny představuje deficit platební bilance důležitý fundament, který může bránit jejímu posílení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K říjnovému deficitu běžného účtu nejvýrazněji přispěla negativní bilance prvotních důchodů. V rámci ní pokračoval odliv dividend z přímých zahraničních investic, byl však citelně slabší než v srpnu i září.

Vzhledem k výraznému růstu cen lze očekávat, že v nominálním vyjádření se i tato položka oproti předchozím letům ustálí na o něco vyšších úrovních, v poměru k nominálnímu hrubému domácímu produktu (HDP) však její nárůst nečekáme.

Ve schodku běžného se nadále odráží také obchod se zbožím. Ten již od druhé poloviny roku 2021 nedosahuje přebytků, které v minulosti více než kompenzovaly záporné saldo primárních důchodů. Za deficitem zahraničního obchodu stojí jednak problémy v dodavatelských řetězcích oslabující vývoz a zejména v letošním roce také dovoz drahých energií.

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance prohlubuje deficit

Zatímco druhý jmenovaný faktor schodku zahraničního obchodu podle statistiky Českého statistického úřadu působil znatelně i v říjnu, problémy s nedostatkem komponent do výroby se zmírňovaly, což bylo patrné v meziročním zlepšení bilance obchodu s motorovými vozidly.

Z hlediska dalšího vývoje kurzu koruny podle nás představuje deficit platební bilance důležitý fundament, který může bránit jejímu posílení. Koruně navíc neprospěje ani nedávný propad úrokového diferenciálu a nastupující recese.

Tlaky na její oslabení tak nemusely přes minimální výkyvy kurzu v posledních týdnech říct poslední slovo. Česká národní banka má ale na druhou stranu stále dostatek devizových rezerv na pokračování současné intervenční politiky. V příštím roce tak ve výsledku očekáváme pouze mírné oslabení koruny k euru.

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance v červenci překvapil méně výrazným deficitem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.