Deficit státního rozpočtu se v září prohloubil na 181,7 mld. Kč

Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního září se schodkem 181,7 miliardy korun. V meziročním srovnání byl zhruba na úrovni předchozího roku. Z hlediska sezónnosti docházelo v posledních letech v září s výjimkou loňska spíše k mírnému meziměsíčnímu prohlubování schodku.
O polovinu vyšší byly letos v září ve srovnání s loňskem výdaje na obsluhu státního dluhu, které přesáhly 20 miliard korun. Ilustrační foto: Pixabay.com
O polovinu vyšší byly letos v září ve srovnání s loňskem výdaje na obsluhu státního dluhu, které přesáhly 20 miliard korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Letošní meziměsíční zhoršení o šest miliard korun tedy z tohoto trendu nijak výrazně nevybočuje. V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) byl deficit státního rozpočtu za prvních devět měsíců ve výši 2,3 procenta nejnižší od roku 2019.

Výdaje byly ke konci září meziročně vyšší o 9,1 miliardy korun (0,6 %). Oproti loňsku rostly výdaje na sociální dávky (+27,2 mld. Kč), kde se promítá především valorizace starobních důchodů. Meziročně vzrostly rovněž výdaje v kapitolách neinvestičních transferů státním fondům (+20,1 mld. Kč) nebo fondům veřejného zdravotního pojištění.

O polovinu vyšší byly oproti loňsku výdaje na obsluhu státního dluhu (+20,1 mld. Kč). Z neinvestičních transferů podnikatelům (-50,1 mld. Kč) naopak vypadly předchozí kompenzace vysokých cen energií.

Příjmy vzrostly za prvních devět měsíců roku meziročně o osm miliard korun (+0,6 %). Z jednotlivých položek k tomu nejvíce přispělo pojistné (+46,5 mld. Kč), daň z příjmů fyzických osob (+16 mld. Kč) a DPH (+12,9 mld. Kč), což kompenzovaly meziročně nižší příjmy z EU (-34,6 mld. Kč) a kapitoly všeobecná pokladní správa (-26,6 mld. Kč).

Pozitivní vývoj váhově nejvýznamnějšího výběru pojistného na sociální zabezpečení (+9,1 % y/y) patrně odráží jak solidní růst mezd, tak rovněž daňové změny platné od začátku letošního roku (znovuzavedení nemocenského pojištění zaměstnanců, zvýšení minimálního vyměřovacího základu pro OSVČ, pozn. aut.). Důchodový systém byl přesto do konce letošního srpna v deficitu 38,6 miliardy korun.

Vládou schválený novelizovaný celoroční deficit státního rozpočtu ve výši 282 miliard korun by nemusel být dosažen. Navýšení výdajů o 30 miliard korun totiž podle dřívějších vyjádření ministerstva financí představuje horní hranici odhadů povodňových škod. K prohloubení schodku zároveň došlo i u návrhu rozpočtu na příští rok, který nově počítá s deficitem ve výši 240 miliard korun.

Schodek veřejných financí se letos podle nás sníží viditelně pod tři procenta nominálního HDP. Za předpokladu letošního deficitu státního rozpočtu ve výši 270 miliard korun by se saldo veřejných financí podle našeho odhadu mohlo zmírnit z loňských -3,8 procenta na -2,5 procenta HDP. V příštím roce (se schodkem státního rozpočtu ve výši 240 mld. Kč) očekáváme zmírnění deficitu veřejných financí do blízkosti dvou procent HDP.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB