Dění na burze: vše se točí kolem Řecka

Pražská burza v uplynulém týdnu kopírovala náladu ostatních evropských akciových trhů, které byly ve vleku vývoje situace v Řecku, nebo spíš trpělivosti Angely Merkelové s řeckými fiškuntály. Ti se snaží vyhnout zásadním reformám, hlavně ve svém štědrém penzijním systému, čímž už v pátek trochu popudili věřitele a v neděli je naštvali tak, že jednání po 45 minutách skončilo.

Burza. Ilustrační foto.FOTO: www.pixabay.com

Proto už byl závěr minulého a začátek tohoto týdne ovlivněn tlakem zejména na banky. To se projevilo na akciových indexech, jež pátek a pondělí zakončily v červených číslech. Erste ztratila 3,4 % pod vlivem snížení ratingu německým, rakouským a britským bankám agenturou S&P. Samotné Erste spadl rating na BBB+ s negativním výhledem. Komerční banka pak v pondělí propadla o 2,8 % a vymazala tak zisky z předchozího týdne.

DOMÁCÍ RADOSTI

K nejdůležitějším zprávám na pražské burze patří nabídka PPF na odkup podílů telekomunikačních firem O2 a CETIN, jak jsme již informovali, a páteční valná hromada ČEZ, na které akcionáři schválili dividendu ze zisku roku 2014. Akcionáři schválili návrh managementu i hlavního akcionáře (ministerstvo financí cca 70 %) ve výši 40 Kč na akcii, což znamená relativně vysoký hrubý dividendový výnos 6,5 %.

Hvězdou týdne se stala společnost CETIN (+25,1 %). Důvodem rekordního skoku byla nabídka odkupu od PPF. Posilovala i druhá telekomunikační společnost O2 CR (+10,8 %), která oproti referenční ceně 78 Kč stanovené PPF už posílila na 94,55 Kč za akcii. Pookřál i ČEZ, jenž před schválením dividendy mírně rostl a vymazal ztráty z počátku týdne. Propadákem se staly akcie Unipetrolu a VIG (shodně -4,7 %).

Dnes je poslední den obchodování s akciemi ČEZ s právem na dividendu. Od středy se budou akcie ČEZ obchodovat bez tohoto nároku a dá se čekat, že cena poklesne právě o velikost dividendy. V pátek by pak měli rozčeřit vodu akcionáři Pegasu Nonwovens, kteří by měli schválit dividendu 1,15 eur na akcii.

GLOBÁLNÍ OČEKÁVÁNÍ

Závěr června bude v každém případě ovlivněn tím, jak dopadne jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli. Ti stanovili Řecku jako neformální termín uplynulou neděli, kdy mělo dojít k nové dohodě o dalším financování tak, aby mohla být schválena národními parlamenty do konce června, kdy skončí současná dohoda. To se však nestalo a uvidíme, jak na to zareagují věřitelé. Analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká se asi příliš nespletla, když konstatovala, že zasedání bude opět neúspěšné. „Setkání euroskupiny na konci týdne je tedy pro Řecko opět poslední šancí,“ uvedla.

„Druhým tématem příštího týdne bude zasedání amerického Fedu. Neočekává se, že by Fed ve středu rozhodl o prvním zvýšení úrokových sazeb za 9 let. Důvodem je hlavně slabý výkon americké ekonomiky v prvním čtvrtletí. Sledovat se bude, zda Fed uvede, že při zlepšování dat je reálným termínem pro zvýšení sazeb září,“ soudí expert Atlantiku Pavel Ryska.

„Trh je nakloněn spíš k prosincovému termínu,“ koriguje Milučká.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Poplašné zprávy na trzích…

Volatilita se vrátila na trhy. Investoři jsou opět velmi překvapeni, v médiích se zase mluví o situaci na trzích. Co se děje? Máme se bát další krize? To byly otázky, kterým se zmíněná média, kromě jiného, v minulém …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru