Desátá šokující předpověď pro rok 2022: Průlom v medicíně prodlouží život v průměru o 25 let

Navždy, nebo aspoň mnohem déle mladí. V roce 2022 dojde ke klíčovému průlomu v biomedicíně, který přinese vidinu prodloužení produktivního věku a průměrné délky života až o 25 let a vyvolá etickou, environmentální a fiskální krizi epických rozměrů.
Vyhlídka na podstatné zvýšení kvality a průměrné délky lidského života je pro lidstvo obrovskou výhrou, ale přináší s sebou také nebývalá etická a finanční dilemata. Ilustrační foto: Pixabay.com

Při hledání způsobu, jak zpomalit přirozený proces stárnutí, zkoumají vědci procesy, které jsou v centru našeho stárnutí, z mnoha úhlů pohledu a s rostoucím arzenálem pokročilých technologií, od terapeutik až po „prvotní úpravy“ na úrovni DNA.

V roce 2022 dojde k zásadnímu průlomu díky vícefaktorovému přístupu. Vznikne kombinace léčebných postupů, která modifikuje buněčné procesy a umožní prodloužit životnost buněk a tedy i organismů, které se z nich skládají. Léčba to sice není levná, ale je účinná. Již se prokázala na laboratorních myších s lidskou DNA, kterým jejich život dokázala prodloužit o 30 a více procent.

Důsledkem pro člověka je možnost prodloužení průměrné délky života o 25 a více let a s tím spojená neuvěřitelná vyhlídka, že v budoucnu bude 80 let novou padesátkou. A nejen to, tato budoucnost je otevřená i pro starší lidi, protože nová léčba „fontánou mládí“ může zpomalit stárnutí a dokonce i omladit již staré buňky.

Zlepšení délky života nepřináší jen prodloužení života, ale také snížení či dokonce odstranění většiny lidských nemocí – od srdečních chorob až po nervově-degenerativní poruchy – z nichž mnohé s přibývajícím věkem jsou zodpovědné za pokles zdraví a produktivity. Vylepšení bude možné díky metodě prvotní editace DNA, která nespoléhá na nové buňky prostřednictvím dělení, ale přepisuje stávající buňky.

Vyhlídka na podstatné zvýšení kvality a průměrné délky lidského života je pro lidstvo obrovskou výhrou, ale přináší s sebou také nebývalá etická a finanční dilemata. Jen si představte, že se skoro každý může dožít v průměru 115 let a navíc v lepším zdravotním stavu, než dřív. Co by to znamenalo pro soukromé důchodové spoření, státem vyplácené důchody a vůbec pro možnost a ochotu odejít do důchodu?

A jakou cenu by musela zaplatit planeta, na níž by kvůli tomu žili další miliardy lidí? Byl by vůbec dostatek jídla pro všechny? A nakonec zbývá etická otázka – je to vůbec humánní, pokud tato léčba nebude dostupná všem? Stručně řečeno, jak by se s tím vyrovnaly naše hodnotové systémy, politické systémy a planeta?

Autor je hlavní investiční analytik Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 9
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ve Vendy

  Investiční analytik žvaní nesmysly. Ti, kteří prodlužují délku života, prožili jeho větší část v „socialismu“ a obávám se, že dnešní generace čtyřicátníků a mladších tuto laťku zase úspěšně sníží navzdory kvalitnějšímu zdravotnictví, které nezpochybňuji. Nedostatek pohybu a mizernou kvalitu potravin ani sebelepší zdravotnictví nespasí…

 2. Ka Karel

  Vždyt‘ už se to zkouší s tou covidovou vakcínou, ale opačného významu, než prodlužování délky života.

 3. sa sangre

  A jaký bude ten delší život? Budu ležet a pečovatelka mne bude přebalovat? V tomto, i trochu lepším případě to bude zátěž pro pracující generaci. A nebo budeme o berlích chodit do práce? I když jsem už důchodce, žádná z těchto variant se mi moc nezamlouvá.

 4. An Anetka

  Investiční analytik předpovídá zásadní průlom v manipulaci s DNA? Ono je silvestr nový apríl?

 5. Zb Zbyněk

  Už sovětští akademici v 60. letech předpovídali, že v roce 2000 bude průměrná délka dožití 140 let.

 6. Pe Petr

  Dobrá zpráva pro boháče,kteří potřebují žít minimálně do 150 let aby si užili své nasyslené peníze…..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB