Desatero ČNB spotřebitele je dnes důležitější než kdy dřív!

Možná byste to nečekali, ale i Česká národní banka se podílí na finančním vzdělávání běžných obyvatel. Najdete na jejích stránkách spoustu doporučení a rad – včetně Desatera pro spotřebitele. Vzhledem k současné situaci získává stále větší důležitost, a mělo by se s ním seznámit a zapamatovat si jej co nejvíce spotřebitelů.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Desatero spotřebitele podle ČNB

Týká se chování nejen ve spojení s půjčkami, ale obecně kdekoliv na trhu, na němž si cokoliv kupujete, včetně klasických spotřebičů nebo třeba investic. Převést si desatero můžete na jakoukoliv situaci spojenou s nákupem.

1. Nic není zadarmo

Ani zboží a ani jakákoliv služba, včetně finanční, není zdarma. Vždycky za tím bude nějaký skrytý důvod.

Pokud půjde o marketingovou kampaň s cílem získat nové zákazníky, můžete mít vyhráno, protože za zdarma nabídku opravdu nemusíte nikde jinde nic dalšího doplácet. Jestliže jde o nabídku déletrvající, už byste se měli zamyslet, kde jinde si prodejce nebo finanční poradce peníze „nažene“.

2. Mějte jasno

Víte-li, jaký produkt, službu nebo půjčku chcete, jaké by měly mít parametry a co od nich očekáváte, je žádoucí, abyste si předem porovnali dostupné nabídky. Ověřte si všechny klíčové informace o vybraném produktu a jeho prodeji. Tím snížíte pravděpodobnost, že zaplatíte na něco, co se později ukáže jako dost nevýhodná koupě.

Vypadá to jako náročný úkol, ale při digitalizovaném světě už dávno ne. S výhodou totiž využijete srovnávače produktů nebo půjček, které vám pohodlně na jednom místě ukáží o zboží, službě, ale i o půjčce vše, co potřebujete vědět.

Spolehlivý srovnávač bankovních i nebankovních půjček na splátky, s podrobnými informacemi o vlastnostech a podmínkách úvěrů, včetně jejich recenzí, najdete tady. Ověřený srovnávač spotřebního zboží i s recenzemi a návody na správný výběr najdete zde.

3. S kým jednáte?

Při nákupu zboží i finančních služeb je dobré vědět, s kým jednáte. Zda je to odborník, v obchodě již dlouho zaškolený a s mnoha zkušenostmi, případně povinnými certifikáty odbornosti, nebo je to jen brigádník na výpomoc. Plně důvěřovat jen občas vypomáhající síle, rozhodně nebude dobrým nápadem.

4. Váš finanční plán

Finanční plán se netýká jen půjček. Ale všech výdajů, do kterých se hodláte pustit! Vždycky si musíte vytvářet a zachovávat finanční rezervu na nepředvídané situace, jako jsou nečekané výdaje, nemoc, ztráta zaměstnání, změna rodinné situace.

Nepřistupujte na splátky úvěru, které jsou pro váš měsíční rozpočet na pokraji únosnosti. A to ani v případě, že jde o vánoční dárky. Sice dárky plánuje mnoho lidí koupit on-line, aby ušetřili, ale to neznamená, že zadlužení pak bude bezpečnější.

Finanční plán se týká i investic, ale i tady se mějte na pozoru. A hlavně: jak varuje ČNB, nikdy „není rozumné veškeré volné peníze vložit do dlouhodobých investic, které bez značného poplatku nelze předčasně zrušit“.

5. Čtěte všechno

Nenechte se od čtení podmínek a parametrů půjčky nebo kupovaného produktu odradit tím, že vám prodejce vše potřebné prý již řekl. Nejprve si o produktu i půjčce, případně investici udělejte svou vlastní představu. Jestliže vám někdo odmítne zapůjčit návrh smlouvy k podrobnému prostudování, mělo by vás to varovat.

6. Nejasné smlouvy

Zkušenost ČNB říká, že: „Čím je podstata nabízeného obchodu pochybnější, tím delší je smlouva, včetně všech prohlášení klienta o podpisu bez nátlaku po důkladném seznámení se se všemi podmínkami a o tom, že smlouva není jednostranně nevýhodná“. U běžného zboží se s tím samozřejmě nesetkáte, tento bod se týká výhradně finančních smluv: půjček, investic, pojištění.

Slova jako „neplatí“ či „nepoužije se“ byste měli brát jako první varování.

A ještě velké vykřičníky k rozhodčím doložkám. U spotřebitelských půjček jsou sice zakázané, jinde nikoliv. Jakmile odsouhlasíte rozhodování sporů rozhodcem jmenovaným poskytovatelem služby, vzdáváte se jakékoli možnosti obrátit se na nezávislý soud.

7. Vysoký výnos

Na první pohled jen finanční oblast, že? Ale aplikovat se tento bod dá i na větší investice do zařízení, například na výrobu elektřiny nebo snížení spotřeby tepla, vody apod. – v podobě návratnosti. Nabídka vysokého výnosu a extra krátké návratnosti investice, která neodpovídá běžné situaci na trhu, znamená nějaký zádrhel.

Trvejte na vysvětlení, jaké výhody a zisk přinese prodejci a proč s tím oslovil právě vás. Výjimky se však i tady najdou. Třeba protiinflační spořicí dluhopisy, které díky vysoké inflaci přinášejí v roce 2022 nevídaných 15,1 % (ale ztrácejí tím označení „protiinflační“).

8. Investování

Rozhodnete-li se investovat na kapitálovém trhu, musíte vyplnit a podepsat investiční dotazník. Podle něj má poradce poznat, jaké investování si s vámi může „troufnout“, abyste zůstali v relativním finančním bezpečí. Nenechte se proto vmanipulovat do odpovědí, kterým nerozumíte či se kterými nesouhlasíte. Ohrožujete tím jen sami sebe.

9. Životní pojistka

Královnou mezi pojistkami je ta životní. Nejen svou cenou, ale i možným nastavením výšky pojistného plnění a jeho kombinací. Zajišťuje vás proti nějaké nepředvídané události. Pokud uzavřete pojištění s investiční složkou, předem se musíte rozloučit s tím, že byste ke konci jeho trvání měli nárok na všechny zaplacené peníze a výnosy z nich plynoucí.

Osekány totiž budou o samotné pojistné, ale též o náklady na správu investice, které na českém investičním trhu patří k těm nejvyšším. Pojištění zkrátka není investice – a nikdy by se neměly oba produkty míchat dohromady (v autosalonu si při koupi auta taky nebudete pořizovat dovolenou organizovanou autosalonem).

10. Chraňte svá data

#nePINdej a nenos PIN u platební karty“. To jsou dva základní kroky k úspěšné ochraně vašich dat a peněz na vašem účtu. Vždy také trvejte na tom, aby vám obchodník dal jeden originál dokumentů, které podepisujete. Musejí v nich být důležité údaje o produktu a informace z ústního jednání – pokud nějaké probíhalo (týká se i nákupu na splátky).

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.