Desetileté dluhopisy pod procentem

Názor
Výnos desetiletých vládních dluhopisů ČR dnes klesl nejníže od konce loňského srpna a také poprvé od té doby po úroveň jednoho procenta. Dnes odpoledne středoevropského času totiž vykazoval hodnotu 0,989 procenta, která je nejnižší nejen za celý letošní rok, ale právě také za všechny loňské dny následující po 20. srpnu.
Ilustrační foto. Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Loni v srpnu klesl výnos z desetiletého českého dluhopisu přechodně na víceleté minimum, přesněji na nejnižší úroveň od prvního pololetí roku 2017. V první půli roku 2017 ještě dozníval efekt intervenčního režimu České národní banky, ukončený v dubnu toho roku, který stlačoval právě i výnos desetiletého dluhopisu.

V uplynulých přibližně třiceti dnech klesl výnos desetiletého dluhopisu ČR z úrovní kolem 1,53 procenta právě na dnešní hodnotu 1,03 procenta, což je poměrně citelný pokles. Tuzemské vládě tak výrazně zlevňuje nákladnost obsluhy dluhu. To se hodí zvláště právě nyní, kdy enormně roste letošní vyhlížený schodek státního rozpočtu. Ten má dosáhnout 300 miliard korun. Je však pravděpodobné, že nakonec bude ještě výrazně vyšší.

Pokles výnosu českých dluhopisů je výslednicí uklidnění situace na světových finančních trzích a postupné celosvětové stabilizace šíření koronavirové nákazy. Současně trhy po odeznění nákazy vyhlížejí dezinflační vývoj z důvodu značného ochromení naší i zahraničních ekonomik.

Snížení inflačních očekávání, podpořené v prvé řadě očekávaným dopadem koronakrize na mzdy a spotřebitelský apetýt u nás i ve světě a aktuálním deflačním vývojem cen ropy, rovněž tlačí výnosy dluhopisů české vlády dolů.

PSALI JSME:
Zájem o české státní dluhopisy neupadá ani v době korony

Spolu s dluhopisovými výnosy klesají také další tržní úrokové sazby v ČR, například ty na úrokových swapech. Sazby desetiletých úrokových swapů klesly v těchto dnech na minimum od roku 2016. Pokles tržních úrokových sazeb a výnosů dluhopisů je důležitý například i pro hypoteční trh v ČR.

V nejbližší době ovšem navzdory poklesu tržních sazeb a výnosů dluhopisů nelze očekávat výraznější pokles průměrné sazby hypoték, neboť banky přičítají a budou přičítat navýšenou rizikovou přirážku k ceně peněz, která šla kvůli dopadům koronaviru citelně dolů. S oživením ekonomiky postupně bude tato přirážka klesat. To vytvoří podmínky pro pokles průměrné sazby hypoték na historické dno už před koncem roku 2021.

Neznámou je však další vývoj inflace. Bezprostředně sice ve světě i u nás budou patrné zmíněné silné dezinflační tlaky, otázkou však zůstává, jak budou trvalé. Pokud by rychle odezněly a už během roku 2021 citelně stoupala inflační očekávání, projeví se to v tržních úrokových sazbách, což bankám neumožní jít s průměrnou sazbou hypoték na ono historické dno. Dokonce by nemuselo dojít k jejímu poklesu ani pod úroveň dvou procent (dle měření Fincentrum Hypoindex).

V tuto chvíli však trh přikládá větší pravděpodobnost spíše scénáři silných dezinflačních, ba deflačních tlaků, než rychlému vzestupu inflace. To je patrné právě i z citelného poklesu výnosu desetiletých českých dluhopisů.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky v Česku rekordně zlevní, u nemovitostí zlevnění nečekejme

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.