Desetiletou fixaci už má skoro třetina hypoték

K nejsledovanějším a nejvíce medializovaným parametrům hypotéky je nepochybně úroková sazba. Ta například podle údajů Fincentrum Hypoindex vloni spadla z lednových tří procent na prosincových 2,34 %. Velmi důležitým indikátorem nálady mezi žadateli o hypotéky je délka fixace úvěrů na bydlení. Desetiletou fixaci měla podle zjištění Broker Consulting FIXIndexu v roce 2019 téměř třetina (31,2 %) všech úvěrů na bydlení.
Desetiletou fixaci měla v roce 2019 téměř třetina všech úvěrů na bydlení. Zdroj: Broker Consulting FIXIndex

Meziročně je to oproti roku 2018 nárůst o téměř 11 procent, přičemž – pro srovnání – v roce 2015 měla desetiletou fixaci necelá dvě procenta hypoték. Jak vyplývá z údajů Broker Consulting, dříve oblíbená pětiletá fixace (např. v roce 2015 73 % všech úvěrů na bydlení) od roku 2017 každoročně padá o dvanáct až třináct procent.

Podle hlavního analytika Broker Consulting Martina Nováka se na oblibě delších fixací projevil strach ze zvyšování sazeb: „Klienti se naopak jistí a ve větší míře si pořizují sedmileté a desetileté fixace.“ U sedmiletých však není meziroční nárůst tak zřetelný – mezi lety 2018 a 2019 to byla necelá čtyři procenta. Další rok v řadě naopak poklesl počet lidí, kteří si hypotéku fixovali na tři roky, a to pod pět procent.

Podle Fincentrum Hypoindexu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select se hypoteční trh po celý loňský rok vyrovnával s přísnější regulací České národní banky (ČNB) a zaznamenal nejhorší výsledky za posledních pět let. Objem poskytnutých hypoték se propadl téměř o 17 procent a počet dokonce o více než pětinu.

PSALI JSME:
Zájem o hypotéky opadává, nízké sazby na klienty neplatí

Nejhorší výsledek za pět let

Jde o nejhorší výsledek hypotečního trhu za posledních pět let. Banky se tak zřejmě budou muset smířit s tím, že hypoteční žně již skončily a hypoteční trh se vrací do normálu. To portálu FAEI.cz potvrdil také ekonom České spořitelny Michal Skořepa: „Čerstvá čísla hypoindexu za prosinec potvrdila to, co naznačily už předchozí dvě hodnoty (za říjen a listopad) – totiž, že trh s hypotékami se vrací zpátky do normálu.“

„Pokles průměrné úrokové sazby podle Fincentrum Hypoindexu se v posledním čtvrtletí loňského roku prakticky zastavil. Centrální banka zatím sice volí stabilitu základních úrokových sazeb, banky ale již nemají příliš prostor pro další snižování sazeb. Banky navíc již pozvolna začínají do hypotečních sazeb promítat vyšší cenu zdrojů a hypoteční úvěry zdražují. V letošním roce se tak dá očekávat, že i průměrná úroková sazba hypoték zamíří pozvolna vzhůru,“ sdělil naší redakci Jiří Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

První banky přitom začaly se zvyšováním úrokových sazeb hypoték už loni v říjnu a od začátku letošního roku banky pokračují v nenápadném zvyšování sazeb a ukončují zvýhodněné akční nabídky. Podle analytika hyponamiru.cz Lukáše Komínka je konkurence mezi poskytovateli hypoték obrovská a banky musí přistupovat ke změnám sazeb velmi citlivě.

PSALI JSME:
Rok 2019 přinesl útlum na hypotečním trhu

Lidé si na nízké sazby zvykli

„Češi totiž vybírají hypotéky především podle úrokové sazby. Navíc si lidé za několik posledních let na nízké sazby zvykli. Výraznější zdražení hypoték by mohlo spolu s přísnějšími podmínkami pro jejich získání a vysokými cenami nemovitostí na určitý čas přibrzdit poptávku po úvěrech na bydlení,“ domnívá se analytik.

Obecně při poklesu zájmu o nové hypotéky roste ochota bank snižovat úrokové sazby. Tento scénář je ovšem v letošním roce podle některých odborníků méně pravděpodobný. „V současné době jsou marže hypoték velmi nízké a není příliš prostoru pro výraznější pokles sazeb. Úrokové sazby hypoték budou letos spíše pozvolna růst a pravděpodobně se dostanou až ke třem procentům,“ myslí si například Miroslav Majer, zakladatel hyponamíru.cz.

Martin Novák z Broker Consulting je optimističtější: „Pokud jde o úrokové sazby, tak bude jednoznačně záležet na krocích ČNB a na celkové situaci na světových trzích. Pokud tuzemská centrální banka nebude zvyšovat úrokové sazby a Evropská centrální banka bude pokračovat v kvantitativním uvolňování, tak neočekáváme růst sazeb, ale spíše jejich snižování.“

PSALI JSME:
Hypoteční trh byl loni ve stínu centrální banky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v eurozóně v červenci zrychlila na 8,9 %

Konečný odhad inflace v eurozóně pouze potvrdil její červencovou hodnotu ve výši 8,9 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen tak dále zrychlil z červnových 8,6 procenta. Stejně tak i odhad jádrové inflace …

Region v červeném

Středoevropský region se v úterý topil v červených číslech. Nejvíce ztrácel maďarský forint (1,1 %). Dolehlo na něho snížení ratingového výhledu agenturou S&P ze stabilního na negativní. Ta ho spojila s riziky …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.