Desetitisíce lidí odmítají pracovat

Názor
Sociální systém v České republice umožňuje dlouhodobý život na sociálních dávkách. Někteří lidé proto nemají dostatečnou motivaci k práci. Pomoci by mohlo navýšení minimální mzdy, které lidem s nízkou kvalifikací zajistí, že se jako pracující budou mít výrazně lépe, než když budou spoléhat jen na sociální dávky.
Někteří lidé kvůli štědrému sociálnímu systému odmítají pracovat a raději čerpají sociální dávky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Český sociální systém potřebuje reformu, která sníží počet sociálních dávek a navýší jejich adresnost. Pomoc by měla být zaměřena především na lidi, kteří si nemohou pomoci sami anebo se prokazatelně snaží zlepšit svou situaci. Sociální pracovníci by měli zvýšit četnost kontrol, aby zamezili zneužívání sociálního systému.

Na trhu práce narůstá počet volných pracovních míst, kterých ke konci srpna bylo evidováno 350 564. Ve stejném období před rokem to bylo 313 224 volných pracovních míst. Zaměstnavatelé reagují na nedostatek pracovních sil růstem mezd a zaváděním nových zaměstnaneckých benefitů.

Rovněž narůstá zájem o dovoz pracovních sil ze zahraničí. Přestože je na českém trhu práce dostatek pracovních pozic, nezaměstnanost již příliš neklesá.

Jedním z důvodů mohou být špatné pracovní návyky nezaměstnaných, kteří kvůli štědrému sociálnímu systému odmítají pracovat a raději čerpají sociální dávky.

Českou republiku lze hodnotit jako zemi s velmi nízkou nezaměstnaností. To je výhodné pro stát, kterému díky tomu narůstají daňové a odvodové příjmy. Díky nízké nezaměstnanosti též klesají výdaje státního rozpočtu na některé typy sociálních dávek.

Nízká nezaměstnanost vyhovuje i zaměstnancům, kteří snadněji nachází uplatnění odpovídající jejich představám. Navíc se mohou těšit z rostoucích mezd. Naopak zaměstnavatelé mají vrásky na čele, protože musí hradit rostoucí mzdové náklady.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Už i na Mostecku je nižší míra nezaměstnanosti než v Dánsku či Lucembursku

Zavřít reklamu ×
 1. Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities, jenže o sociálním systému, včetně podmínkách nároku na dávky, neví zhola nic. A pokud si položí mylně otázku nutně dostane mylnou odpověď. Tedy, že řešením je zvýšení minimální mzdy. Někteří lidé musí poznat hlad a zimu, aby měli motivaci pracovat. Jenže taková motivace je současným výkladem sociálních práv ústavy, listiny, konkrétními zákony v podstatě zakázána. Rovněž je tím v podstatě zakázána kriminalizace takového životního postoje.

  • Já se ani nedivím ze se jim nechce makat za 12hodin práce At už je víkend či ne nebo svátek nesvatek necelejch 16 000kč jídlo je dráhy ceny nahoru bydlení ceny nahoru ale jen platy se ani nepohnou a 16000kc v dnešní době je fakt upřímně řečeno nic moc a koho to má zajímat ze zaměstnavatelům se delaj vrásky jestli se jim to nelíbí ať si seženou robotickou sílu a nebo ať firmu zavřou protože lidi jim za 16000kč dělat nebudou když vše je drahé. Poplatej támhle 8000byt měsíčně jídlo je tak 3000kč měsíčně to už je 11000kč a zbyde jim 5000kc a to je fakt málo to nepočítám pohonné hmoty do automobilu.

   • Máte pravdu když někdo příjde na pohovor a zjistí že bude makat od nevídím do nevídím a to třeba i 12 hodin a nebo ranní odpolední a noční a to vše za jak vy píšete 16.000 kč čistého tak se ani nedívím že takovou práci nikdo nechce Vemte si třeba že v takovém Amazonu neustále příjímaji lidi ale nikdo jim tam nechce dělat protože podmínky jsou hrozné makáte od 6 rána do 14.00 to je ranní pak ještě odpolední a noční a pořád inzerují jak zvedají plat na 160 za hodinu to bych chtěla vidět.
    A je pravda že nájem za byt je drahý jídlo je též drahé a nikoho to nezajímá. Pak si nějaký hlavní ekonom napíše tyhle nesmysly ten asi nemá ponětí co je to obyčejný život obyčejných lidí kteří mají hluboko do kapsy. A když se zmiňuje o sociálních dávkách tak to je taky kámen úrazu sice vám něco dají ale to nestačí ani na zaplacení nájmu protože třeba taková dávka v hmotné nouzi je zhruba něco přes tři tisíce . A pak že jsou lidé kteří nechtějí pracovat ? Já bych se toho ekonoma ráda zeptala jak to má člověk udělat když ho všude odmítají přijmout do práce například kvůli věku nebo že má málo zkušeností atd. Na to už nikdo nemyslí a to je špatně.

    • Máte mylné informace. Pracují tam od 7:00 do 17:20, a pouze 4 dny v týdnu. V tom času jsou 3 pravidelné pracovní přestávky, na které jim nesmí nikdo sáhnout. Dotované jídlo (25 Kč za oběd o třech chodech), doprava do práce a z práce zdarma bez ohledu na vzdálenost.
     Ale chce se po nich, aby nekradli, neabsentovali a makali. Což je pro většinu parazitů na sociálních dávkách nepředstavitelné.

     • Mně se líbí, jak každý ví, že když někdo nepracuje, že krade a absentuje.. což je samosebou nesmysl!

   • Naprosto souhlasím a to nás ještě zahraniční podnikatele platí dobře ale domácí , jeden větší zlodej jak druhy, prý jsme přeplacený, komedie

    • Tak chytrolíne nedělej komedie, založ firmu, buď taky pořád v balíku a zaměstnej nás co nejvíce a dej nám 50 táců měsíčně za 6 hodin práce denně.

  • pane Pilař
   přesně jste to řekl – čistá pravda – kdo má nataženou ruku nebude nikdy pracovat -nikdy

  • Váš názor nemá žádné opodstatnění. Když se k něčemu chcete vyjadřovat, tak si to jděte vyzkoušet, když je to taková hitparáda.

  • Sociální dávky by měli dostávat čeští důchodci a rodiny s dětmi. Ostatní maximálně půl roku. Práce je dost. Také jsem byla na UP a do půl roku jsem práci nasla(je mi 61 a jsem ID I.stupn)není to žádná hitparáda ale vyzírat stat poněvadž jsou někteří lidé lemplove by se nemělo povolovat.

 2. Vzhledem k tomu, že práci nemohou sehnat ani lide s titulky RNDr. či Mgr. není vhodné mluvit o lidech s nízkým vzděláním. Problémem je chybějící znalosti ukrajinštiny či rumunštiny, kterou dnes zaměstnavatele vyžadují po uchazečích na úřadech práce.
  2400 Kč měsíčně bych nepovažoval za dostatečně vysoké sociální dávky k tomu, aby nezaměstnaní nepracovali. Doporučil bych autorovi článku potkat se s realitou.
  Zkuste napsat článek o tom, jak za 2400 Kč se dá v Praze zaplatit nájem, jídlo, městskou dopravu a další životní náklady.

  • Souhlasim s Vami. Kuprikladu ja jsem onkologicky pacient, laskave mi pridelili UD toho nejnizsiho stupne, takze me stejne doplaci socialka. Ale v mziku si to s autorem clanku milerad vymenim i vcetne vsech mych „benefitu“. A takovych pripadu budou tisice a tisice.

  • Ale oni to neví. Hlupáci. a hned hrozí tvrdá dělnická pěst,. Většinou od těch, co se nemuseli v životě k ničemu přičinit.

 3. Hm většina prací pro těch méně či nekvalifikovaných je prostá otročina, která se stejně nedá dlouhodobě vydržet. Druhá polovina nabídky práce je zas po těch profesích které již prostě nejsou – řidiči, obráběči, svářeči atd..či lékaři. Navíc většina firem požaduje flexibilitu a ta se s hromadnou dopravou neslučuje!

 4. Pane Křečku, a víte jak se žije nám rentiérům. Nemáte ani potuchy. To co píšete jsou každodenní kecy co slyšíme denně ! Nepřízpusobiví se mají dobře za každého systému.

 5. No smutné, spousta firem hledá zaměstnance a stát platí lidem kteří nechtějí pracovat. Je třeba zoufale změnit zákony. Člověku pracovní úřad nabídne řekněme tři místa , pokud nikam nenastoupí vlastní vinou měl by přijít o naprosto všechny dávky. Tak by to bylo spravedlivé vzhledem k těm co poctivě pracují. Proč živit příživníky, nechápu. Jo ta takovýhle by případně ve vězení museli povinně pracovat.

  • Vy byste šel tvrdě makat na směny včetně víkendů a to vše za mzdu blízkou té minimální??? Ano, to se jistě vyplatí, ale pouze zaměstnavateli.

   • takže pokud vstáváte ráno a pracujete,a platíte daně,tak i vy ty povaleče kteří nic nemusí platíte taky..ale jak tu čtu,nevadí vám to.mně tedy jo.kdo je zdravý,at pracuje,i kdyby měl zametat zeměkouli,aby si dávky zasloužil.Howgh

    • Několik hodin práce u obce, aby měl člověk nárok na soc. dávky, zrušil Ústavní soud, jejich předseda pan Rychetský nás oblažil zdůvodněním, že nevolnictví bylo již zrušeno, jen mi nevysvětlil, proč ty parazity musím některé živit i desítky let, když práce je.

  • Asi moc nehledají, když mě všude kde se o práci ucházím, rovnou každý zaměstnavatel řekne, ale Vám už je 58 let – to jste pro nás nevhodný uchazeč o práci. A takto jsem obešel již za posledních 9 měsiců na 60 zaměstnavatelů- malých, větších i státních. Všude je to stejné- o předdůchodce vůbec nemají zájem.

   • Já mám SPŠE, a tak jsem se snažil najít zaměstnání odpovídající vzdělání. Pak jsem se na to vykašlal a bez problému jsem v šedesáti našel práci. Sice čtyřsměnný provoz, s úlevou na děti cca 22 tisíc čistého. Možná bude problém v regionu

    • V 60 na 4 směny? Za 22 čistého? A ještě máte nezaopatřené děti? Tak to je teda kauf, to Vám povím

   • Zalezi na oboru. Pracuji v Nizozemi v oboru prumyslove elektroinstalace na prumyslovych prototypech, priblizne polovina mechaniku na hydrauliku a pneumatiku je ve veku 55-60 a vetsina z nich jsou v podstate nemecti gastarbeiteri, ale fachmani, co za leta praxe uz hodne umi, nedelaji chyby a jsou za to take velmi dobre placeni. V CR je v oboru uplne jina situace, nejcennejsi jsou lide, kteri na lince udelaji co nejvetsi objem primitivni prace za nejkratsi dobu. Zkusenosti obvykle nejsou zadouci, mozek neni prilis potreba, je jeden spravny postup a ten se opakuje do zblbnuti. Jen par firem v CR nabizi narocnejsi praci, ale tam je to zase „udelej si sam“, nejlepe od projektu, pres realizaci, revizi, oziveni, uvedeni do provozu, od nevidim do nevidim, bo lidi nejsou, a pulku platu odevzdej statu, bo socialni spravedlnost. Tento pristup nemuze konkurovat nabidkam z Nizozemi. To je tak jiny svet, pristup k lidem, pracovni podminky, postupy, ze se to neda vubec srovnavat.

   • Zalezi na oboru. Pracuji v Nizozemi v oboru prumyslove elektroinstalace na prumyslovych prototypech, priblizne polovina mechaniku na hydrauliku a pneumatiku je ve veku 55-60 a vetsina z nich jsou v podstate nemecti gastarbeiteri, ale fachmani, co za leta praxe uz hodne umi, nedelaji chyby a jsou za to take velmi dobre placeni. V CR je v oboru uplne jina situace. Jen par firem v CR nabizi narocnejsi praci, ale tam je to zase „udelej si sam“, nejlepe od projektu, pres realizaci, revizi, oziveni, uvedeni do provozu, od nevidim do nevidim, bo lidi nejsou, a pulku platu odevzdej statu, bo socialni spravedlnost. Tento pristup nemuze konkurovat nabidkam z Nizozemi. To je tak jiny svet, pristup k lidem, pracovni podminky, postupy, ze se to neda vubec srovnavat.

    • tatku vzali v 50 na mechanika presnych masin… i kdyz on ma i tu elektrikarskou vyhlasku… tu, jak muze jit makat pro CEZ… ale rikal, ze za ten stres mu to nestoji…
     Takze hurrey a jit se v necem zdokonalit 🙂

  • Je pravda, ze ne vsichni chteji pracovat. K nam do firmy prislo z uradu prace jiz nekolik lidi, ani se nezeptali na pracovni podminky a mzdu, jen je zajimalo, aby dostali potvrzeni, ze u nas byli se na praci zeptat. Absolutni nezajem o praci. Jedna z uchazecek mi sdelila, ze pobira podporu, neco si privydela na cerno a ze ji to tak staci. Na to, ze jednou bude chtit duchod vubec nemysli.

   • Ano ano , přesně takovou mám zkušenost a pokud už teda alespoň nastoupí, zajímá je kde je WC a kdy mají nárok na pauzu.S důchodem je to tak že si pak „vypláčou oči na úřadech“ a dostanou příspěvky na kde co(bydlení, topení a podobně) když jsem se před lety byl zeptat na příspěvek na děti (ženská byla na mateřské) bylo mi nepřímo sděleno že moc chodím do práce a mám velký výdělek proto nemám nárok…Český stát je jeden velký Kocourkov…

 6. Ano, zvýšit minimální mzdu, tím i zaručenou úroveň mzdy, aby byly vyšší odvody a bylo na byrokracii a sociální dávky.
  Jenže tudy těžko cesta povede. Dojde totiž na likvidaci mnoha pracovních míst v malých firmách, pokud nezaniknou přímo i ony samy. Zákonitě stoupnou ceny úplně všeho – ta zvýšená cena práce u výrobních společností se někde projevit musí.
  Opravdu by pomohlo některé dávky úplně zrušit, jiný navázat na pracovní vztah a podnikání, mladé rodiny podpořit prostřednictvím daňového systému. Tak jak je to v současnosti, tak si budujeme ještě početnější skupinu pobíračů dávek, protože ti, kteří nikdy neviděli své rodiče pracovat …

  • Proč by tudy cesta nevedla? Zaniknou malé firmy, s neschopnými majitelé. Stávající zaměstnanci včetně majitele nabídnou svoji pracovní sílu schopnějším. Jen ať tedy minimální mzda roste maximálním tempem.

 7. Desetitisíce lidí odmítají pracovat… „Zaměstnavatelé reagují na nedostatek pracovních sil růstem mezd a zaváděním nových zaměstnaneckých benefitů.“ To bych chápal. Ale, že Maláčová na to reaguje soustavným navyšováním sociálních dávek, tak nějak nechápu!

 8. „Když jsme u vás byli, přikazovali jsme vám:
  Kdo nechce pracovat, ať nejí!“

  /z 2. Listu sv. Apoštola Pavla do Solúně 3.cap. v.10/

 9. nemusí pracovat a platit zdravotní a sociální pojištění. já bych jim nedal ani korunu podpory, zdravotnictví platit a důchod jen za odpracované. pokud nemají leta tak o žebrácké holi. ne minimum

  • souhlasím! kdo nepracuje proto že se mu nechce,je jiné,než u toho kdo nemůže ze zdravotních důvodů. Kdyby byla povinnost pracovat, nemuseli by se vozit cizinci,řešit problémy s nimi !Práce je dost,jen chtít pracovat!

 10. Pomoc nezavrhuju, ale jenom těm, kteří přišli o práci ne vlastní vinou a snaží se práci si hledat. Je nemožné vyplácet dávky letitým parazitům, zejména z generace „Havlovo dětí.“ Co brání dnes flákačům proflákat celý produktivní život a v letech nároku na důchod budou stejně brát další podporu. Miliardy na povaleče, bulače, placení jim bydlení, kompletní servis…kontroly sociálních pracovníků…no nevím, ty většinou ženy budou třeba v cikánském pueblu zcela mimo. Nechť kontroly provádí třeba i městská policie, která požívá alespoň nějaký respekt. Existují lidská práva…ale i povinnosti! Proč má daňový poplatník živit šmejdy?! Demokracie nastavila: nemusíš pracovat. Dobře, ale taky nemusíš dostávat a když, tak maximálně půl roku, rok. Pak NULA! Makat na stavbách namísto Ukrajinců může přeci i dobře živený parazit! Pracující mnohdy načerno. Není možné, platit na děti povalečů. Matky ve věku 15-16 let, nevyučené, nevystudované, mající jen rozmnožovací přístroj, vrhající jednoho potomka po druhém, který zajištuje jistý příjem, není vhodné podporovat. Ať se stará rodina, viz. vyživovací povinnosti. Co vyrůsta, mnohdy, z těchto dětí? Abonenti na sociálky, pracáky, kriminály. Nepaušalizuju, ale…

  • Ano, pausalizujete, pletete jedno s druhym.
   A nejlepsi je „generace Havlovo deti“ … co jste tim chtel rict? Ja z te generace jsem a vydelavam vic, nez se Vam kdy snilo.
   Ono kdejaky pankac toho ma v hlave vic, nez vy, soude podle tohoto genialniho projevu.

 11. Tvrdá represe. Nepracuješ, nemusíš. Ale ani korunu na dávkách. Máš sedm dětí? Proč ne, ale ani korunu na dávkách. Kradeš (sběrači kovů)? Pět let kriminál, ale zaplatit si ho. Vylezeš s dvěstětisíci dluhu? Zaplať!

  • Vážně? A kvůli tomu se Vy máte špatně nebo proč vás to trápí?Ukradená miliarda není vidět, ale sousedův lepší život ano, že?

  • Já bych jen k tomu dodal, že v praxi neznám nikoho, kdo by vylezl z kriminálu a něco platil. Většinou takoví co vylezli ukradnou něco dalšího a znova do kriminálu. A pak už se v tom vezou celý život. A kdo jim to ve výsledku platí? No?

  • Už jste někdy byl bez práce a ponižoval se před darebáky kteří kradou z veřejných peněz a pak otrocky vydírají své zaměstnance ?

 12. Lidé nepracují kvůli sociálním dávkám, ale máme nejnižší nezaměstanost v Evropě. Neodporuje si autor náhodou? Z toho snad spíš vyplívá, že naše dávky motivují k práci velice slušně – dokonce lépe než na slavném západě.

 13. No. Kdo odmítá pracovat, všichni víme. Proč taky, když na ně dělají gadžové, byli by hloupí. a až se jim seberou dávky, budou jen víc krást a vraždit. Sorry jako, ale vrchnost nám tady zadělala na dost velký problém.

 14. Pokud je občan zdravý, je mu nabídnuta práce a on ji odmítne, pak je to obyčejný příživník, jak se říkalo dříve a sociální dávky by dostat neměl. Měl by si uvědomit, i když u těchto lidí je to nemožné, že žije z práce a peněz těch, co pracují a z jejich daní.

  • jo si pamatuju, jak mi tipka na uradu prace nabizela naprosto mizernou pozici, s uplnou minimalkou (pred deseti lety), uplne kaslala na muj obor (IT) a moc se divila, ze takovou praci nechci. Pak mi rikala, ze me z uradu prace vyhodi. Tak jsem ji rekl, at si poslouzi. Svete div se, jeste ze jsem do toho nesel. Mohl sem do dneska makat nekde za minimalku a tahat nekde kabely…

 15. To já bych pracoval rád.Nepracuji již 14 měsíců.Praktická lékařka mi nechala odebrat ŘP,zakázala řízení,obsluhu strojů,těžkou fyzickou práci,práci ve výškách,na směny,v noci a všude tam,kde bych se mohl zranit.Již tři posudkoví lékaři sociálky její zprávy zkoumali a došli k závěru,že jsem v podstatě úplně zdravý.Ovšem vyhodili mně z práce z autoškoly,autosalonu a po té,co mně dva dny po sobě odvážela z obchoďáku záchranka,tak i z bezpečnostní agentury.Neberu již 14 měsíců nic a nevím ani,jestli jsem zdravý,nebo nejsem.Do práce mně s tímto zdravotním stavem nikdo nechce.Na pracáku se mi ani nesnaží nějakou nabídnout.Takže jen stále čekám na řešení posledního odvolání proti předchozímu odvolání,kde se řešilo odvolání…Marně jim vysvětluji,že stále běží čas,stále se musí platit nájem a potraviny také stále stojí peníze.Jestli dříve nezemřu,než se tato situace vyřeší,tak to někomu přijde pěkně draho…

  • Zacal bych lifrovanim letaku, to se da delat dycky. Da se tim vydelat alespon zakladni baksis. Kdyz se clovek snazi, muze se tim dokonce i uzivit. Podobnych jobu se da na internetu najit hromada.
   Pak se vrhneme na zaklady programovani, resp. obsluhy pocitace, je celkem jedno co. Dulezite je si rict, jestli me bavi delat programovani, nebo kresleni, nebo co presne chci delat… Clovek skvelej s excelem bude taky pouzitelnej. Ale je nutne byt alespon v necem dobry.
   Nasleduji pulrok se norim hloubeji do temat, postupne si zvysuju kvalifikaci v te jedne vybrane veci a lehce si doplnuji vzdelani i ostatnim souvisejicim v oboru.
   Jiz po roce je clovek pripraven nastoupit na junior pozici.
   Po dalsich zhruba dvou letech je jiz celkem pouzitelny.
   Jakmile je pouzitelny, zacina byt na trhu drahy.

   A tohle vsechno se da zvladnout, aniz by clovek musel vstat z invalidniho kresla a musel se ponizovat pred urednikama.

 16. Všechny takovéto názory jako je uveden v článku vycházejí z naprosto špatných (nebo možná bude lépe říci uměle zkreslených) metodik zjišťování používaných výchozích údajů. Stačí jen číslo nezaměstnaných. To vychází pouze z evidovaných nezaměstnaných na úřadu práce a né ze skutečného počtu. To samé se týká i výše mezd, popřípadě různých dávek. I z jakékoli sociální dávky musíme při nákupu zaplatit DPH či spotřební daň. Příjmy se uvádí v hrubé mzdě. Po odečtu všech daní, pojištění a poplatků nám i z avizované průměrné mzdy cca 34 tis. zbude s bídou 10-12 tis. Kč pokud započítáme i DPH a spotřební daně za provedené nákupy. Zbytek jde opět za státem. Prostě všechno jen lži, lži a lži.

 17. Zkrouhněte dávky nepřispůsobivým všech barev a etnik a uvidíte chytrolíni koli bude pro potřebné.

  • No tak schvalne: kolik? To miluju dycky tyhle ekonomy… A zrusit neziskovky, co? … achjo… to je marny…

  • O tom to cele JE. Všechno je rozkradené. Všechny odvětví poddimenzovaný a skomirai. A některé slabomyslní řeší nijakou almužnu ze socíalky.

 18. Navyšovat minimální mzdu od které se odvíjí celá řada dalších položek, nikoho k práci nevyprovokuje! Naopak razantní snížení štědrých dávek by přineslo kýžený efekt! Zároveň s tím zrušit i různé doplatky na bůhví co! A zavést důslednou kontrolu všech pobíračů dávek, zda jsou dávky vypláceny oprávněně! Také „pobyt“ v péči ÚP omezit pouze na 6 měsíců, pak ho zrušit s tím, že nově by se mohl „nezaměstnaný“ zaregistrovat až po 3 letech! A je pracovníků dost, protože nouze naučila i Dalibora housti!

 19. Ano, tak to je další motivační vylhaný článek, který má posloužit propagandě. Kdo by nechtěl na 3400,-kč měsícně si parádně žít? Kupovat si oblečení, kosmetiku a doplácet na energie? Od nástupu“bude líp“ se nezvedlo životní minimum. Celá řada samoživitelek, na tomhle bohužel musí žít. Nikdo z toho nevyžije a musí si zajistit, nějaký další přivýdělek za odvrácené tváře státu. Raději to budeme přehlížet a nemusíme zajistit těmto lidem, alespoň nějaký život. Vyspělá to země. NEkontrolovatelné státní zakázky, výdaje na zbytečnou armádu, dotace miliardovým podnikům, královské platy armádě, státním úředníkům, kteří nakupují nesmysly, plavební kanál v době sucha, nechat lidi v exekucích a zvyšování min, mzdy, která roztáčí inflaci a vše zdražuje, vymyšlený kůrovec, aby Unile mohl drancovat lesy, státní zakázky Agrofertu, 3x zaplacené úkony do těch správnýc nemocnic je naše priorita. Tohle je nejhorší vládáa“odborníků“ jaká kde zdy byla. Zvlášť, když si uvědomíme, že na lidi na soc, jdou 3,5% ze státního rozpočtu……Ano to je pro stát likvidační. Otrokáři nemají dost otroků?

 20. Dávky by se měly vyplácet max. 1 rok, potom nic. Kdyby se to řešilo jako podpora v nezaměstnanosti, tzn. že se budou dávky snižovat až na nulu, tak by se možná povaleči zvedli s postele a pak by něco začali dělat. Min. mzdu určitě navýšit, aby se vyplatilo pracovat.

 21. …a to jejich dávky jsou ubohé proti dávkám příchozích nelegálních imigrantů které ČR bez kvót ubytovává v ubytovnách kde za ně daňový poplatníci platí :
  vodné stočné, elektřinu, odvoz odpadků, pravidelnou výměnu ložního prádla pravidelnou stravu, pravidelné kapesné na osobu, oblečení, ohřev teplé vody, ústřední topení, opravu budov omítky střechy, mytí oken, údržbu veškerých sítí jako je elektroinstalace, rozvody vody rozvody topení….a další a další a neposlední řadě jim platí učitele češtiny a policejní bodygárdy co je hlídají………………..
  no a ti češi co v ČR nepracují a nechtějí pracovat za ubohou nádenickou ponižující demokratickou mzdu – no tak jsou na tom podstatně hůře než ti co na černo překročili v rozporu se zákony ČR a EU státní hranice a také nepracují ale je o ně podstatně lépe ekonomicky postaráno…bez demonstrativně Burešem hlasitě odmítnutých KVÓT a odmítání přistěhovalců …ale ve skutečnosti potichu a za peníze daňových poplatníků

 22. Problém je úplně jinde, než nám tvrdí. Výše mezd je irelevantní, protože se netýká podstaty. Problém je v tom, že se miliardy , kterými by se zlepšily mzdy pracujících, vyhazují do kanálu formou dávek a apanáží pro ty, kteří do spopečné kasy nepřispívají ani korunu, zato z ní hrabou plnými hrstmi.

  Důvod, proč s tím vláda, politici a státní úředníci odmítají něco dělat je velice prostý. Sami totiž sedí v zastupitelstvích měst a obcí. Do těch údajných sociálních služeb a dávek se totiž dá pod různými názvy schovat obrovské tunelování a podvody. Ve většině institucí a neziskovek, kam tyto investice spadnou, je prachsprostě vytunelují pro sebe a své „zaměstnance“, na údajný „provoz“ a „náklady“.

  Uvedu příklad:
  Bydlení – místo výstavby nových bytů pro PRACUJÍCÍ se miliardy použijí na sanaci a rekonstrukce zničených bytů (po kom všichni víme). A opravené byty dostanou opět ti, kteří je zlikvidovali, neplatili za ně nájem a proto byli vystěhování. A nově, pod pláštíkem „solidarity“ a „integrace“ jim bude nájem a služby platit stát. Další miliardy v kanále. A to vše z daní pracujících, na jejichž zvýšení platů pak logicky (údajně) nejsou peníze. A původci tohoto „projektu“ pak ještě drze tvrdí, že díky jim a jejich práci už tito „nepřizpůsobiví“ nemají dluhy na nájmech.

  O falešných a předražených fakturách na nikdy neprovedené nebo lajdácky provedené práce a služby od rodinných firem zastupitelů či kamarádíčků snad ani nemá cenu mluvit. Nebo že není výjimkou, že si pak tyto byty přidělují úředníci sami sobě a svým rodinám. Jenže to se musí provalit obrovský prů**ser (viz radnice Brno-střed), aby se takové praktiky zveřejnily.

  Vidíte v nějakou logiku či dokonce motivaci, aby šli pracovat? Proč, když dostanou bydlení zadarmo a k tomu tisícové dávky ZA NIC? A tohle ta současná vláda „odborníků“ schvaluje a podporuje. A to je jen jeden příklad z mnoha. Divíte se, že nejsou pak peníze na slušné platy, na pomoc skutečně potřebným atd?

  A teď si představte, kolik dalších miliard se vyhodí na zvýšené rodičáky pro ty stejné parazity, co naflákají hromadu děcek, které stejně jako „rodiče“ nikdy pracovat nebudou a budou celý život jen natahovat pracky.

  • Přesně tak,pracoval jsem pro tyto „lidi“ a vím jak to chodí.Tak se dělá politika a kšefty.Vždy budete jenom banda poddaných,která s tím nic neudělá.

   • pokud mate informace o trestne cinnosti, tak je nahlaste policii a nekdakejte tady o tom, jak je to vsechno strasny. Je to strasny proto, ze nad tim zavirate oci.

  • Mate nejaka cisla? Smlouvy? Dukazy? Nebo jste se jenom potreboval vylevit? Btw proc jste si to tam teda zvolili?

 23. Víte, co je na tom všem podivné ? Že spousta lidí nepracuje a přesto mají z čeho žít ! Jak je možné, že lidé nepracují a přesto jsou živi ? Jak je možné, že naši nepřizpůsobiví občané dostávají dávky i přesto, že nikdo z nich pro tuto republiku nevydělal ani haléř ? Jak je možné, že já jako řidič MHD jdu ráno ve tři hodiny do práce a snažím se uživit a nemakačenka si vyspávají jak nemluvňata a práce nic ? Proboha, kde to jsme……co to je za pojebaný stát ? My pracující budeme živit nemakačenka a lemply ? Z čeho vypočítají důchod mě a z čeho těmto lemplům, kteří pro stát neudělaly vůbec nic ? Fakt nechápu………………

  • nechápete? jistě. Existuje část polulace která pracovat nemusí, živí je jiné zdroje než obyčená práce – Dividendy, renta, příjem z pronájmů či finančních půjček, či je živí rodiče kteří mají prosperující firmu,atd.. možností je mnoho, nebo třeba je měli štěstí a vyhráli 🙂

  • Podivejte pokud toto o nekom vite, mate moznost to nahlasit. Jinak jenom zavidite ostatnim. V podstate zijete v iluzi, ze je tomu tak. Nebo snad mate nejake relevantni zdroje, jimiz byste podlozil sva odvazna tvrzeni?

 24. Něco na těch sociálních dávkách být musí, protože určité etnikum u nás ve městě se velmi rychle rozrůstá a z důvodu, že otcové těchto rodin pobírají 30.000 za 8 hodin v práci, to určitě nebude.

  • jojo, milujeme tyhle jednoduche rovnice, ze? Nemuze to byt jakkoliv jinak (nerikam, ze je, ale zamyslel jste se nad tim)? Opatrne s temito rychlymi soudy…

 25. ale, ale snižte platy naší celé vládě, poslancům a verbeži z ůřadů a hned bude peněz dost….těch ,,pár“ nezaměstnaných co nám zde předhazují k debatě, má zakrýt jejich zlodějny a trdla tomu věří…ve všech zemích jsou nezaměstnaní a berou podpory v takové výši, že si mohou dovolit krásný život….sám jsem toho důkazem…taky se mi stalo za 30 let v Rakousku, že jsem přišel o práci a mohli jsme si dovolit dovolenou 4 člená rodina a to letecky ne do Chorvatska, ale Thajsko nebo Dubaj na 3 týdny….takže tady není ,,zakopaný pes“….je to nanažraný vládní sektor….

  • Jaka je spravna uroven platu? Mohl byste uvest Vase oblibene tabulky, ktere by ukazaly spravny vypocet?
   Myslite si, ze za Vami nabizenou odmenu budou urednici svoji praci vykonvat svedomite?
   Jojo, to jsou dycky vypocty na novinkach.. pak zjistej, kolik by za to usetrili a zjistej, ze to jsou fakt teze slabi kapky… ale k tomu si musite dojit sam…

 26. Mohli by se zaměstnat jako ti sociální pracovníci. tím se sníží počet nezaměstnaných a zvýší počet kontrol.:D

 27. Cenná rada naposled.Chcete se mít dobře?a nemate zazobané příbuzné.Nepořizujte rodiny a vyhněte se úřadnikum. A při tom skuste vyjít z málem…

 28. Problém je v soustavném zvyšování dávek pod různými záminkami. To vytváří tlak na zvyšování mezd bez ohledu na na produktivitu. Začíná to u minimální, pak se musí zvýšit průměrná, pak zaručená, sektorová a já nevím jaká ještě a končí to u poslanecké. Výsledek je ten, že když si člověk spoří do důchodu, polovinu mzdy měsíčně, tak mu za třicet let spoření zbude tak částka akorát na každodenní oběd.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení na americkém trhu práce pokračuje

Podle včera zveřejněné zprávy amerického institutu ADP se počet pracovních míst v soukromém sektoru v dubnu zvýšil o 742 tisíce, tedy nejvíce za posledních sedm měsíců. Tempo tvorby nových pracovních míst se tak …

Nejvyšší nezaměstnanost od roku 2017

Pandemie a s ní spojený lockdown ovlivňoval vývoj na českém trhu práce i v prvním čtvrtletí letošního roku. V důsledku poklesu ekonomiky se dál snižovala zaměstnanost, zatímco nezaměstnanost opět vzrostla.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru