Děti na dluh. Češi si berou půjčky, aby svým potomkům splnili jejich přání

Když jde o děti, jsou mnozí rodiče ochotni se i zadlužit, jen aby splnili jejich přání. Ukazuje to nová Zpráva o platebním chování spotřebitelů za rok 2017, kterou pro Českou republiku z evropského reportu každý rok zpracovává společnost Intrum Justitia. V podobném „zadlužovacím“ duchu se nesou i letošní Vánoce.

Rodiče nejčastěji podlehnou tlaku a pořídí dětem nad své momentální finanční možnosti mobilní telefon. Foto: Pixabay

Koupit, nekoupit? Pokud se rodič rozhoduje o pořízení mobilu nebo značkového oblečení, klidně to oželí, pokud je to nad jeho finanční možnosti. V případě svých dětí tomu tak ovšem není. Přesně 29 procent českých rodičů zažívá společenský tlak na to, aby svému dítěti koupili věc, kterou si právě nemohou dovolit. Mnozí neodolají a vezmou si půjčku.

Češi jsou obecně finančně velmi zodpovědní a neradi překračují své finanční možnosti. Při placení svých závazků například devět z deseti dotázaných souhlasí s názorem, že je třeba vždy účty zaplatit včas. Ovšem při koupi věcí svým dětem často neodolají tlaku koupit věc nebo službu nad své finanční možnosti,“ sdělil Karol Jurák, výkonný ředitel společnosti Intrum Justia, která pro Česko vypracovala aktuální Zprávu o platebním chování spotřebitelů.

Podle Juráka si největší skupina osob – 48 procent – půjčí na takové výdaje v bance. „Ale plných osm procent lidí otevřeně uvádí, že si půjčili peníze u soukromého lichváře,“ dodal Jurák. Rodiče nejčastěji podlehnou tlaku a pořídí nad své momentální finanční možnosti mobilní telefon (ve 34 procentech případů), na druhém místě se pak se 17 procenty umístilo značkové oblečení.

NA DOVOLENOU BEZ PŮJČKY

Z výzkumu dále vyplynulo, že osm z deseti Čechů odmítá financování dovolených a dalších produktů, které nejsou pro život nezbytné, z úvěru, na splátky nebo z jinak vypůjčených peněz. Evropský průměr přitom u tohoto postoje činí jen 66 procent. Se splátkami či jinou formou půjčky na dovolenou souhlasí pouhých sedm procent českých zákazníků, což je nejméně mezi 24 dotazovanými evropskými zeměmi.

Že si většina lidí nerada na dovolenou půjčuje, ukazují i jiné průzkumy. „Tři čtvrtiny Čechů si hradí dovolenou vždy ze svého, tedy nechtějí řešit odpočinek jiným financováním. Dalších deset procent lidí raději na dovolenou nepojede, pokud na ni nemají dost peněz,“ citoval deník Právo Romana Müllera ze společnosti Home Credit. Podobnou zkušenost má i Česká spořitelna, podle níž si půjčku na rekreaci vzal od banky jen málokdo.

DELŠÍ ČAS NA SPLÁTKU

Podle výzkumu společnosti Intrum Justia o platebním chování Čechů až 39 procent dotázaných uvedlo, že se v uplynulém roce nejméně jednou dostali do prodlevy s placením svých výdajů. Většina z nich jako důvod uvedla nedbalost. Ovšem téměř třetině lidí chyběly peníze na zaplacení. Pětina dotázaných pak sdělila, že si v uplynulých šesti měsících na své výdaje museli peníze vypůjčit. Průměrně si pak tito lidé vzali na dluh bezmála 15 tisíc korun.

Přední evropská společnost Intrum Justitia, která poskytuje služby v oblasti správy pohledávek, shromáždila v letošním průzkumu údaje od 24 401 osob z 24 evropských zemí.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Covid a síla eurožaludků

V posledních týdnech znějí čím dál hlasitěji nápady, jak by Evropská unie měla pomoci svým členům nejvíc postiženým pandemií. Nizozemí a některé další tzv. spořivé unijní členské země ale rychle vyjádřily silné pochyby.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru