Devátá šokující předpověď pro rok 2021: Slunce se usmívá na stříbro, to díky poptávce po solárních panelech stoupá

Názor
Stříbro bylo pro investory vždycky trochu nepředvídatelné, hlavně díky svému dvojímu charakteru vzácného a průmyslového kovu, a v roce 2020 těží z obou těchto aspektů.
Více než polovina vytěženého stříbra je vedlejším produktem těžby zinku, olova a mědi, takže je obtížné neúměrně rostoucí poptávku po stříbře uspokojit.

Situace je jiná než v roce 2011, kdy se kolem stříbra vytvořila bublina kvůli extrémním spekulacím kolem padajícího dolaru a zdánlivě radikální monetární politiky, kterou provozoval Fed (americká centrální banka, pozn. red.) od konce roku 2010 pod názvem kvantitativní uvolňování. Že by kvantitativní uvolňování někoho děsilo? Časy se evidentně mění.

V roce 2021 se objeví obvyklí podezřelí, kteří ženou stříbro výš. Může za to jeho dvojí status pevného aktiva a drahého kovu. Americký dolar oslabuje a investoři se musejí vyrovnat s krutou realitou. Úleva od záporných reálných úrokových sazeb je totiž v nedohlednu.

Situace se ještě zhorší, když náhle začíná růst inflace a politici nereagují dostatečně rychle. Chtějí totiž svým dosud se zotavujícím ekonomikám zajistit maximální podporu. Do poloviny roku je rychle nasazena vakcína proti koronaviru a kombinace nadměrné likvidity s příliš uvolněnou politikou vede ke zvýšení zájmu o všechna pevná aktiva.

PSALI JSME:
Zlato versus stříbro

Za rapidním růstem ceny stříbra v tomto roce, dokonce i vzhledem ke zlatu, stojí rychle stoupající poptávka po průmyslovém využití tohoto kovu, zejména kvůli zelené transformaci a fotovoltaickým článkům používaným při výrobě solárních panelů.

Dojde dokonce ke skutečné krizi nabídky stříbra, která komplikuje plnou politickou podporu investic do solární energie, za níž stojí kromě jiného prezident Biden, evropský Zelený úděl a čínský cíl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060.

Dalším problémem na straně nabídky je i skutečnost, že je víc než polovina vytěženého stříbra vedlejším produktem těžby zinku, olova a mědi, takže je obtížné neúměrně rostoucí poptávku po stříbře uspokojit.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investoři se bojí druhé vlny pandemie. Horečně skupují už i stříbro

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru