Čína letos v létě otestovala hypersonický stroj, který mohl vstoupit na nízkou oběžnou dráhu a později znovu vstoupit do atmosféry, aby se následně vydal na cestu ke svému cíli. Tento test údajně šokoval nejvyšší americké vojenské představitele, přičemž předseda Sboru náčelníků štábů Mark Milley byl dokonce ochoten říci, že to pro USA znamená „okamžik Sputniku“.
To byla narážka na úspěšné vypuštění sovětské družice Sputnik v roce 1957, které Spojeným státům posloužilo jako budíček a varování před tehdejšími vynikajícími sovětskými raketovými a kosmickými schopnostmi. A současně také událost, která znamenala začátek vesmírných závodů, nejvíce ikonickou část americko-sovětského soupeření za studené války.
V roce 2022 bude z priorit financování zřejmé, že hypersonika a vesmír se stanou jádrem nové fáze prohlubujícího se soupeření mezi USA a Čínou na všech frontách – ekonomické i vojenské. K těmto závodům se však připojí i další mocnosti s pokročilými vojenskými technologiemi, pravděpodobně včetně Ruska, Indie, Izraele a EU.
Nadzvukové technologie představují zásadní hrozbu pro dlouhodobý vojensko-strategický status quo. Přinášejí s sebou totiž nové asymetrické defenzivní a ofenzivní možnosti, které nabourávají dva základní pilíře vojenské strategie z posledních desetiletí.
Tím prvním je možnost zničující nadzvukové obrany proti konvenčním útokům dalekonosných bombardérů i flotile takzvaného „hlubinného námořnictva“, tedy lodí, které mohou přenést boj do jakéhokoli koutu zeměkoule bez doplňování paliva.
Hladinové lodě za miliardy dolarů riskují, že se ukáží jako „sedící kachny“ bez možnosti obrany proti hypersonickému útoku, který přilétá násobně vyšší rychlostí, než bylo dříve možné – možná až rychlostí Mach 10.
Druhým pilířem z éry studené války byla doktrína vzájemně zaručeného zničení v případě jaderného konfliktu. Je totiž nesmysl zahájit jadernou válku, když bude mít protivník dost času na to, aby ze svých ponorek či pozemních stanovišť odpálil vlastní interkontinentální balistické střely se stejně destruktivní silou.
Ale rychlost a manévrovatelnost nadzvukových technologií mohou vést k přesvědčení, že lepší obrana dokáže útok zcela odrazit a zároveň umožní zasadit první úder.
Dopad na trh: Masivní financování firem, jako je Raytheon, které vyvíjejí nadzvukové technologie s možností odpálení z vesmíru, a propad firem vyrábějících „nákladné konvenční vybavení“, ať už jde o vojenské lodě nebo letadla.
Autor je vedoucí oddělení měnové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)
A proč??ukončete zbrojení budem se mít tu na světě jak v ráji, proč má Čína či Rusko či Amerika mít navrh??
Hlavně že si mají politici a pánové v uniformách s čím hrát.
Na Čínu a Rusko bohu dík nikdo nemá.
a je to jedině velmi dobře!!
a je to moc dobře, jinak by Amící zlikvidovali vše!!!
Já si však myslím, že nad námi je vyšší vesmírní moc, která dohlíží, nad nedokonalosti lidí, především nad těmi, kteří si myslí, že se rázem stali pupkem světa!!! Nejspíš si je budeme muset předčasně povolávat …..
A proč se tady takto vše dlouho selektuje?
Tady bohužel USA pořádně zaostává, zatímco Rusko a Čína nasazují hypersonické zbraně do výzbroje, USA je prozatím ve stádiu spíše neúspěšných testů.