Developer je v naší zemi skoro sprosté slovo

Rozhovor
Česká země se podle Ing. arch. Jiřího Hejdy – společníka kanceláře DAM architekti, který obdržel světové ocenění za kancelářskou budovu v Karlíně, dostala v rychlosti povolování výstavby někam mezi africké země. Říká, že i když vlastně nechtěl, tak se z něj nakonec stal architekt, trošku vědec a trošku řemeslník. A taky trochu právník, protože stavebních předpisů je u nás podle něj stále více a více. Musí tak obhajovat své budovy, kterým úředníci dávají facky, aby je srovnali do jedné řady.
Ing. arch. Jiří Hejda (na fotografii uprostřed) je společníkem kanceláře DAM architekti, která obdržel světové ocenění za kancelářskou budovu v Karlíně. Foto: DAM architekti

Jste autorem projektu moderní kancelářské budovy Main Point na Karlíně, jež v roce 2012 získala světové ocenění v kategorii Nejlepší administrativní budova světa. Změnilo se něco, nebo šlo jen o formalitu?
Je to důležité, ale není to tak zásadní. Nějakou práci to ocenění přinese, ale pak se na něj poměrně rychle zapomene. V tom našem českém rybníčku není zas tolik kanceláři, které stavějí budovy téhle velikosti. I developerů je docela málo. Navíc se všichni známe. Je pravda, že když jsme cenu dostali, tak se mi začali ozývat i další, kteří by to za normálních okolností neudělali.

A to jste dostal nějaký papír, diplom, nebo to byla soška s nápisem: Architekt roku?
K tomu není vůbec nic. Ale ocenění naší kanceláři výrazně pomohlo. Bylo to v době, kdy se u nás projevila finanční krize. Dokonce jsme uvažovali, jestli to celé nezabalíme a jestli máme vůbec na nájem. První dotaz mé ženy byl, zda se s oceněním pojí nějaké peníze. Sice si přivezete cenu, což je hezké, opijete se tam, ale cena je jen taková skleněná kostička. Hlavně je to vlastně cena developera.

Bylo vždy vaším snem stát se architektem?
Architektem jsem původně ani být nechtěl. Ale je to práce, která se dotýká jak umění, tak i řemesla a vědy. Já bych totiž samotnou vědu, nebo umění ani dělat nemohl. Člověk se u architektury dotkne i toho řemesla, což je na té profesi hezké.

Kancelář DAM architekti za kancelářskou budovu Main Point v pražském Karlíně získala ocenění Nejlepší kancelářská budova světa. Foto: DAM architekti

Čím byste byl, kdyby vás osud nezavanul k projektování?
Kdybych to nedělal, tak bych byl třeba truhlářem. Ale to se nedá studovat.

Nad jakým projektem nyní pracujete?
Teď na Pankráci dokončujeme kancelářskou budovu vedle V Tower, která s budovou bude i propojena. Dále na metru Veleslavín doděláváme kancelářskou budovu. Naše kancelář má pět společníků a projektů máme hodně. Ale je to otázka času. V České republice totiž všechno strašně dlouho trvá, protože lidi nechtějí, aby se stavělo. Nikdo v naší zemi nechce, aby se stavělo. „Developer“ je u nás skoro sprosté slovo. Politická kampaň se staví na sloganech: Ne developerům! Když to napíše na plakátech, tak hned máte hlasy.

PSALI JSME:
Příklady ze světa ukazují, že se moderní a historická architektura mohou doplňovat

Lidé se trošku bojí o své domovy, o tvář a ducha místa, kde žijí i pracují. Nemyslíte?
Ano, chápu, ale je to špatně. Kde nejsou developeři, tak tam se nic nestaví, všechno chátra a město nefunguje. Všechno u nás trvá strašně dlouho a tak pracujeme už i na mnoha projektech, z nichž možná něco se za deset let doopravdy postaví.

Realizace staveb u nás může trvat i dlouhé roky. Jak dlouho jste se nejvíc zabývali jedním projektem?
Náš rekord je něco přes deset let. Ale někdy je to dáno tím, že je stavba prostě složitá. Rekonstruovali jsme Palác šlechtičen, jednu z největší budov na Pražském hradě, která má tři nádvoří, tak se není čemu divit, realizovalo se to na etapy. Většinou ale něco nakreslíte, uděláte studii, územní řízení a pak se povolovací procesy mohou táhnout i několik let, protože všude na úřadech narazíte.

PSALI JSME:
České stavebnictví brzdí složitá legislativa, nastal čas ji změnit

To je docela složitý proces. Jaké jsou tedy jednotlivé kroky od zadání až k realizaci?
Naše kancelář dělá velké developerské projekty, ať už kanceláře nebo byty. Do rodinných domů se pouštíme jen výjimečně a vlastně jen pro známé a kamarády. V developerských projektech je zadání většinou formou soutěže. Pět, či šest architektů něco nakreslí, poměrně rychle se někdo vybere, poměrně rychle nakreslí studii, ta se projedná na úřadech, což jde pořád docela ještě rychle. Všechno máte za půl roku hotové. Pak se udělá dokumentace pro územní řízení a pak už jen: „Děj se vůle boží“, protože pak už nikdo neví, co bude dál.

Aha, takže projekt by mohl trvat několik měsíců, ale naši úředníci z něj udělají běh na několik let?
Když kreslíte projekt složité budovy, může to zabrat i půl roku. Problémem je povolování, to může trvat roky! A často se ani nepovede. Budova tak utrpí ze všech stran jen facky. Přitom ty zákony tady jsou. Jsou i územní plán, stavební předpisy a zákony i tisíce norem. Vy to všechno splníte a stavební úřad je podle zákona povinen stavbu povolit.

PSALI JSME:
Povolovací proces v Česku nezrychluje, efektivněji se povolují stavby už i v Konžské republice

Ale asi to tak jednoduše nejde, že?
Mnoho lidí si pak totiž začne něco vymýšlet a odvolávat se. Naprostá většina takzvaných ekologických sdružení, které vstupují do řízení, jsou často teroristi a vyděrači. Ať už chtějí jenom vydírat na základě vyššího principu, nebo jenom prostě chtějí peníze.

Můžete popustit uzdu své fantazie, nebo musíte striktně dodržovat stavební regulativy?
Předpisů u nás je stále víc a víc. Každé tak zvané zjednodušení stavebního řízení, které nám politici vždycky garantuji, znamená násobné zesložitění. Nic dobrého to nikdy nepřineslo. Naopak! Před 15 lety bylo povolení na přístavbu garáže k rodinnému domu na zhruba pěti papírech podle všech zákonů a norem. Dnes je to na 50 stranách a pořád je to málo. Úředníci a politici vlastně úkolují kvalifikovanou pracovní sílu k vytváření nesmyslného množství papíru. Přispívá to k tomu, že jsme jedna z nejhorších zemí vůbec, co se týče povolování na světě. Tak to chodí někde v afrických státech.

Zavřít reklamu ×
  1. Od koho dostali to ocenění Nejlepší kancelářská budova světa? Je to od někoho na kom záleží? Nebo to uděluje Kunratický sbor dobrovolných hasičů?

  2. Čím to asi bude? Znám těch sprostých slov více: manažer, politik, policajt, aktivista, bio matka atd.. ?
    Takže žádný strachy kluci, nejste v tom sami.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Služby opět v plusu

Služby mají za sebou další úspěšné čtvrtletí a daří se jim kompenzovat nejenom výpadek z doby covidu, ale i vyrovnávat útlum tuzemského průmyslu. Zejména proto se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB