Developeři se mohou plést a vedle starších bytů nakonec zlevní i novostavby

Názor
Jak ukazují nejčerstvější data z rezidenčního trhu společností Central Group, Trigema a Skanska, k očekávanému poklesu cen nových bytů v Praze nedošlo a podle slov developerů s největší pravděpodobností ani nedojde.
Zlevní vedle starších bytů i novostavby? Ilustrační foto: Central Group

Jenže developeři určitě nebudou světu zvěstovat, že čekají pokles cen nových bytů. Vždyť je to to, co dodávají na trhu. Pokud by hlásali, že ceny klesnou, byli by sami proti sobě. Pravdou je to, že trh nyní vyčkává.

Zlevnění bytů ve starší zástavbě je „ložené“, zejména se to týká panelových bytů. Novostavby jsou samozřejmě atraktivnější, třeba jen z důvodu udržitelnosti a nižší energetické náročnosti, avšak to neznamená, že jejich cena musí být zcela imunní vůči poklesu.

PSALI JSME:
Ceny „secondhandových bytů“ jsou zralé na korekci

Oživení prodejů přinesou dle slov developerů levnější hypotéky. Samozřejmě. Levnější hypotéky zlepší dostupnost financování nemovitostí. Jenže vzhledem k vývoji inflace nemusí zlevňovat nijak rychle.

Navíc kvůli energetické drahotě a hrozícímu růstu míry nezaměstnanosti musí být pokles cen hypoték opravdu razantní, aby opět oživil poptávku po nemovitostech. Je možné, že než k takovému oživení poptávky dojde, developerům a dalším prodejcům novostaveb dojde trpělivost a o něco zlevní i je.

V Praze bylo na konci třetího čtvrtletí volných 4 700 nových bytů. To je o 13,3 procenta více oproti druhému kvartálu letoška a o 70,9 procenta více oproti třetímu čtvrtletí roku 2021, kdy byla nabídka na historickém minimu.

PSALI JSME:
Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

V dalším období je ale podle developerů pravděpodobný spíše pokles nabídky. Trh s novostavbami prostě zamrzl. Kupující vyčkávají. Pokud budou mít pocit, že se vyplatí počkat třeba i dva tři roky, než i novostavby zlevní, klidně si počkají.

To bude záviset na vývoji celkové energetické a ekonomické situace. Kdo nyní uvažuje o koupi nemovitosti, i novostavby, prostě neudělá chybu, když dva tři roky počká. Za tu dobu mohou být nemovitosti levnější. A levnější budou zcela jistě hypotéky.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Blíží se bytová tsunami?

Zavřít reklamu ×
  1. Tak developeři se snaží nevypustit si rybník. Ti větší jsou schopní nové nemovitosti chvíli držet, v regionech už vidím slevy, třeba v Liberci. Ale tam byla developer realitka s úvěrem od Fio banky za zády, takže ne zrovna silné finanční zázemí, raději se toho rychle zbavit. Ale pro velké a silné developery obecně je výhodnější přestat stavět, což dělají a držet. Drží se pak ta pohádka o tom, že novostavby nezlevňují, která se tu pořád dokola opakuje. V minulé krizi bytů bylo tisíce a raději je drželi a prodalo se to postupně s ústupem krize a zlepšením ekonomických podmínek řekněme. Kdežto retail, hlavně když někomu teče do bot a není schopen to držet, tak tam se raději poskytne sleva, aby to bylo pryč…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.