Developeři staví jako o život, kanceláří je přesto nedostatekzdroj: Redakce

Developeři staví jako o život, kanceláří je přesto nedostatek. Hlavně v Praze

Po mírném tempu výstavby nových kanceláří v roce 2016, kdy bylo postavenou „pouze“ 50 000 m2 kancelářských ploch, nastalo v letošním roce jeho silné oživení. V roce 2017 by mělo být vybudováno na 175 000 m2 nových ploch. Přesto je volných kanceláří nedostatek. Zhruba 60 procent z nich je pronajata ještě před dokončením výstavby.

Pozitivní vývoj české ekonomiky svědčí firmám, které zde působí. Nabírají nové zaměstnance a vyžadují větší moderní kanceláře. Developeři proto stále evidují rostoucí poptávku po kancelářích kategorie A, které nabízí pouze nové budovy.

Letos bude dokončeno téměř čtyřikrát více kancelářských budov než v roce předchozím. Ani takové množství, ale neuspokojí obrovskou poptávku.

 „Poptávka po lepších kancelářích dál neuvěřitelně roste, aktuálně se v Praze pronajalo cca 120.000 m2 v dosud nedostavěných objektech. Jde o kanceláře kategorie A, které nabízí například centrální vzduchotechniku s monitoringem výše CO2 či chladící trámy, které dávají vyšší standard pohody pracovního prostředí,“ hodnotí situaci Radek Procházka, vedoucí partner společnosti Prochazka & Partners.

V prvním kvartálu 2017 byly přestěhovány stovky firem v celkovém objemu na 80 000 m2 kancelářských ploch. Oproti tomu nájemníci vyjednávali o nových podmínkách stávajících prostor pouze v objemu 15 000 m2. Společnosti hledají zejména nové kanceláře v centru Prahy.

PALÁC NA NEJDRAŽŠÍM POZEMKU

V polovině října byl s velkou slávou otevřen například Palác Národní, který spojuje nejmodernější technologie s klasickými barokními prvky. Stojí na nejdražším pozemku v Praze. Budova se nachází na rohu Národní a Mikulandské ulice na pozemku, který byl prodán za rekordní sumu 184 milionů korun.

Stavba se skládá ze čtyř podzemních a osmi nadzemních podlaží. Veškeré retailové plochy jsou pronajaty již před finálním dokončení projektu. Kanceláře se pronajímají za 25-30 EUR za m2. Díky jedné z nejlukrativnějších adres v Praze bude zájem o tyto kanceláře zejména mezi poradenskými agenturami a právními kancelářemi.

(kol)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *