Devizové trhy zahájily týden bez výraznějších výkyvů

Tuzemská cenová dynamika zůstává utlumená v průmyslu i stavebnictví, v zemědělství však naopak sílí. Meziměsíčně se ceny průmyslových výrobců (PPI) v říjnu zvýšily pouze o 0,1 procenta, zatímco tržní konsensus očekával vzestup o 0,3 procenta. V meziročním vyjádření růst PPI mírně zrychlil z 0,6 na 0,8 procenta, avšak zůstal touto optikou utlumený.
Devizové trhy zahájily týden bez výraznějších výkyvů. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Devizové trhy zahájily týden bez výraznějších výkyvů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To platí i pro stavebnictví, kde sice ceny stavebních prací i materiálů v říjnu meziměsíčně vzrostly o shodné 0,3 procenta, meziročně však byly ceny stavebních materiálů vyšší o 0,8 procenta a ceny stavebních prací o 2,3 procenta.

Podobně jako v průmyslu se na pokračujícím utlumeném vývoji cen pravděpodobně podílela slabá poptávka, i když ta by ve stavebnictví mohla v kombinaci s oživením na hypotečním a nemovitostním trhu pozvolna sílit.

Proinflační riziko pro spotřebitelské ceny potravin pak představuje vývoj cen u zemědělských výrobců, které meziměsíčně vyskočily o 6,9 procenta, a to navíc po zářijovém růstu o 2,1 procenta.

Česká národní banka podle jejího guvernéra Aleše Michla diskutuje o přerušení procesu snižování úrokových sazeb. V poznámkách z panelové diskuze z minulého týdne to dává do souvislosti s proinflačními riziky a jádrovou inflací, která v nové prognóze centrální banky setrvává nad dvěma procenty, zatímco guvernér by ji preferoval lehce pod touto úrovní.

Finanční trhy pro nadcházející prosincové zasedání momentálně zaceňují zhruba stejnou pravděpodobnost snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů i jejich ponechání na současné úrovni.

Důležitá budou z našeho pohledu do té doby zveřejněná data z domácí ekonomiky – struktura hrubého domácího produktu a mzdy za letošní třetí čtvrtletí, stejně tak listopadová inflace a měsíční data z reálné ekonomiky.

Prázdný globální datový kalendář se odrazil v nevýrazných pohybech devizových kurzů. Americký dolar k euru na úvod týdne korigoval část zisků z toho minulého, když oslabil o 0,2 procenta na 1,056 USD/EUR. Středoevropské měny společnou řeč nenašly. Zatímco česká koruna v páru s eurem odpoledne nepatrně ztrácela (25,29 CZK/EUR), polský zlotý i maďarský forint lehce posílily.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB