Digitalizace stavebního řízení je jako odjištěný granát

Novela stavebního zákona, která je v podstatě jen kosmetickou úpravou stávajícího nevyhovujícího systému povolání staveb, je promarněná šance. Dílčí zlepšení a zrychlení přináší (to dobré v ní zůstalo z předchozí rekodifikace, pozn. aut.), o skutečně revoluční krok směrem kupředu k moderní stavební legislativě 21. století ale nejde. Podobně či hůře je na tom digitalizace, která z ní vychází.
To, že se tento týden spuštěná digitalizace stavebního řízení neobešla bez komplikací a technických zádrhelů, nepřekvapilo, ostatně je to u podobných procesů předvídatelné. Ilustrační foto: Pixabay.com

Digitální stavební řízení se v první vlně srazilo do prosté elektronizace (posílání PDF „stavební datovou schránkou“), ne příliš dobře technicky a právně zvládnutou, navíc fatálně nepřipravenou. Její pokračování – tzv. geoportál vzbuzuje podobné obavy.

Dohromady jde o odjištěný granát, který, pokud bouchne, může českému hospodářství zasadit bolestivou ránu do nejcitlivějšího místa v nejméně vhodnou dobu. To, že se tento týden spuštěná digitalizace stavebního řízení neobešla bez komplikací a technických zádrhelů, nepřekvapilo, ostatně je to u podobných procesů předvídatelné. V tom asi ten největší problém není.

Bohužel ale došlo na to, před čím Asociace developerů opakovaně varovala. Nepřipravenost systému, úředníků, odborného prostředí, ale také prováděcích vyhlášek, metodických materiálů, faktická absence hloubkového proškolení úředníků, problémy se zapojením dotčených orgánů státní správy do celého procesu. Přeskočený zkušební provoz. Nevyslyšení lidé z praxe, kteří měsíce volali po zpomalení a nápravě, propojení systémů.

Ministr Ivan Bartoš se po svém nástupu do funkce rozhodl jít jinou cestou než jeho předchůdkyně, což je jeho legitimní právo. Dnes prezentuje, jak ušetřil více než miliardu korun. Srovnává ale dvě naprosto odlišná řešení. Původní koncept předpokládal skutečně komplexní digitalizaci. Té jsme se dosud nedočkali. Bartošova cesta je o postupné evoluci systému.

To nutně nemusí být špatné řešení. Na konci se asi dostane do podobného řešení, jako předpokládalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) za Kláry Dostálové. Jen je nyní téměř nemožné říci, za jak dlouho to bude, a kolik to bude stát. O to více, že MMR naráží v oblasti digitalizace na antimonopolní úřad (ÚOHS), který mu v této věci opakovaně „shazuje“ výběrová řízení a zadávání „z ruky“.

Developeři, stavebníci obecně, ti jsou v současné době až sekundární obětí tohoto politického pokusu. V první bojové frontě nyní stojí především úředníci stavebních úřadů a tajemníci měst a obcí. Ti se musí potýkat jak s nefunkčností, tak se snahou rychle se naučit v systému pracovat. Navázat na něj svůj vnitřní systém fungování na úřadu.

Měli na to týdny, dny. Příliš málo na tak zásadní věc. A dokládají to jejich současná vyjádření, kterých jsou plná média, sociální sítě, a na která narážíme také při osobních jednáních. Jejich výčet by nebyl krátký – ale je předčasný, je nutné počkat několik dní.

Než si to „celé sedne“, bude trvat. Stavební úřady jsou nyní zavaleny žádostmi, které dorazily do 30. 6. 2024, a jak se netají, bude jim trvat měsíce, než se s nimi vypořádají. Většinově až poté se budou muset vypořádat s tím, co jim přijde digitálně podle novely stavebního zákona.

MMR tak vlastně nepřímo a neplánovaně dostalo svůj čas na zkušební provoz, byť realizovaný již v „plné palbě“. To ostatně dokládají také slova jeho tiskového mluvčího, který pro média uvedl, že „právě reálné chování uživatelů teprve odhalí slabá místa, ať už v uživatelském rozhraní, tak v infrastruktuře systému“. Ano, tak se to obvykle dělá. Ve zkušebním období.

Ministr Bartoš se rozhodl jít odvážnou – či možná lépe řečeno velmi riskantní cestou – a i přes již dříve zjevné problémy digitalizaci spustil. Nyní bude zásadní, jak bude její evoluce pokračovat. „Ministerstvo v těchto dnech zveřejní i na základě odezvy uživatelů plán na příští týdny a měsíce, kdy bude docházet k úpravám, rozšíření a vylepšení systémů,“ uvedlo MMR ústy svého mluvčího.

Nezbývá než doufat, že se tentokrát budou skutečně ptát těch, kdo s těmito systémy na obou stranách pracují, a především že je vyslyší. A že se celý proces nezasekne v peripetiích výběrových řízení, protože potom by tento neuvařený polotovar byl ve veřejném systému déle, než by bylo zdrávo.

Pachuť po neúspěchu a frustrace z nenaplněné naděje a očekávání zde ale zůstanou. Déle, než je funkční období pana ministra Bartoše na MMR…

Autor je generální sekretář Asociace developerů
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB