Digitální měna Facebooku budí emoce, politici se bojí, že bude financovat terorismus

Názor
Digitální měna libra, kterou příští rok chystá uvést Facebook, se ocitá pod palbou kritiky a varovných slov. Podle basilejské Banky pro mezinárodní platby, jakési „centrální banky centrálních bank“, představuje libra ohrožení globálního bankovnictví. Taková hrozba by prý měla celosvětově vyvolat rychlou odezvu politiků.
Ilustrační foto: Pixabay

Například francouzský ministr financí Bruno Le Maire dává tušit, že odezva rychlá bude. Zatímco Facebook své plány ohledně libry prvně přiblížil teprve minulý týden, La Maire už stačil veřejnost ujistit, že měnu oficiálně vydávají pouze státy a jejich vlády. Bude prý také žádat záruky, že potenciální transakce ve facebookovské libře neslouží k záležitostem typu financování terorismu.

Člen bankovní rady německé Bundesbanky Burkhard Balz, jenž má v instituci na starosti oblast elektronických transakcí, zase o víkendu varoval, že zavedení libry by mohlo mít dalekosáhlé dopady pro celý finanční svět. Širší přijetí libry by podle něj mohlo mít závažné důsledky pro finanční stabilitu a měnovou politiku centrálních bank. Také Balz, podobně jako Le Maire, varuje, že uživatelé libry mohou obcházet regulace týkající se praní špinavých peněz či financování terorismu. Je proto prý třeba, aby příslušné regulační orgány celého světa v otázce digitálních měn a kryptoměn vzájemně spolupracovaly.

PSALI JSME:
Nová kryptoměna od Facebooku. V čem je háček?

Ve Spojených státech zase šéfka Výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů Maxine Watersová vyzývá Facebook, aby pozastavil vývoj nové digitální měny do té doby, než se s ní kongresmani a regulační úřady budou moci zevrubněji seznámit.

Publicita kolem libry, včetně té kritické a negativní, ale pohání zájem o digitální měny a kryptoměny. Nejrozšířenější z nich, bitcoin, opět i díky tomu výrazně zdražuje. O víkendu překonal metu 11 tisíc dolarů za kus a je tak nejdražší od prvního čtvrtletí roku 2018. Libra se v řadě podstatných rysů od bitcoinu sice liší, v jiných však z jeho principů vychází. Tím bitcoin a celou oblast kryptoměn dále legitimizuje a vyvolává zájem ze strany širší veřejnosti. Na vývoji libry Facebook spolupracuje i se zavedenými společnostmi finančního světa, jako je Visa či MasterCard.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Facebook odhalil svoji digitální měnu. Inspiruje se bitcoinem a nebude se opírat o zlato

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Kolik stojí dítě?

Náklady na výchovu a výživu dítěte (do 18 let věku) v současnosti dle kvalifikovaného odhadu činí zhruba 1,6 milionu korun (podrobnější rozpis v závislosti na věku dítěte – viz níže). Řadu párů takto vysoké náklady …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru