Distanční výuka: Záchrana vzdělání, nebo skrytá hrozba?

Nesmět do školy? Co by za to žáci a studenti ještě nedávno dali! Teď se jim ale povinná distanční výuka, zavedená letos už podruhé jako opatření proti šíření koronaviru, zajídá stejně, jako dřív povinná školní docházka. A odborníci varují, že si s ní zároveň zaděláváme na velké problémy do budoucna.
Distanční výuka je naprosto nevhodná pro učně, kteří se chtějí věnovat některému z řemesel. Reprofoto: drevmag.com

Ředitelé základních škol upozorňovali ještě před přechodem na distanční výuku na možný negativní vliv na úroveň vzdělání dětí. „Pro prvňáky on-line výuka nepřipadá v úvahu, bude to všechno na rodičích. Už z jara víme, že distanční výuka není vhodná pro děti ze sociálně slabých rodin, rodiče jim nepomůžou,“ říká Jana Smetanová, ředitelka Základní školy Prodloužená v Pardubicích.

Smetanová doplňuje, že distanční výuka je problematická i pro děti, které mají problémy s učením a potřebují osobní pomoc asistentů nebo učitelů. „Tyto děti z jara neumí nic, teď jsme to s nimi začali dohánět,“ tvrdí.

Bez kola se jezdit nenaučíte

Stejně nevhodná, jako pro prvňáky, je ale distanční výuka naprosto nevhodná pro učně, kteří se chtějí věnovat některému z řemesel. „Je to jako byste chtěli naučit dítě jezdit na kole bez toho, že ho na to kolo posadíte,“ nabízí srovnání Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov.

PSALI JSME:
Distanční výuka: Řemeslo se z domova naučit nedá

„Praktickou výuku našeho typu nelze učit na dálku,“ přidává se Radek Coufal, ředitel a jednatel Střední odborné školy uměleckořemeslné. Podle něj je třeba si postupy zkoušet rukama. „V bytě nemají žáci dílny. Jejich rodiče se navíc dostávají do úzkých a panikaří,“ říká Coufal.

Zkušenosti z pedagogické praxe v uplynulých dnech zjišťoval projekt Fandíme řemeslu, který zastřešuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

„Nová vlna restrikcí bohužel přišla v době, kdy podle našeho nedávného průzkumu čeští rodiče začali měnit přístup k volbě dalšího vzdělání svých dětí po ukončení základní školy,“ upozorňuje Josef Jaroš, garant tohoto projektu a většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo. „Čtyři z pěti rodičů by potomka podporovali, pokud by se rozhodl vyučit se řemeslu,“ upřesňuje.

PSALI JSME:
Čerstvě vyučené řemeslníky verbují jako bílé koně. Nejde o podvod, brání se firma

Hrozí únik citlivých dat

Podle experta na počítačovou bezpečnost Karla Obluka v současné situaci učitelé navíc často k výuce používají nástroje, které k tomu nejsou zrovna vhodné, a tím vystavují sebe i své žáky riziku úniku citlivých dat.

„Těmi nejsou samozřejmě jen rodná čísla nebo bydliště žáků; jsou to i informace o prospěchu, hodnocení studentů, informace o jejich zdravotním stavu, případně to mohou být jakékoli poznámky učitelů o studentech,“ varuje Obluk.

Upozorňuje také, že počítač pro každého člena domácnosti je pro řadu rodin utopií. „Některé mají doma počítač jeden, a o ten se v tuto chvíli dělí nejen děti, které jej potřebují k výuce, ale i rodiče, kteří se houfně přesouvají na home office. Podobně jsou na tom i mnozí učitelé, kteří musí často používat své soukromé počítače,“ upozorňuje.

PSALI JSME:
Příliš teorie a málo praxe. Vzdělávání suplují firmy

Problém pro slabší i nadané

Výsledkem je podle něj zásadní snížení dostupnosti a kvality vzdělávání. „Bohužel tato situace nejvíce ovlivní ty žáky, kteří již před omezením vyžadovali zvláštní přístup,“ konstatuje Obluk.

„Některým dětem se učitelé prostě musí věnovat více, ať už proto, že učivo zvládají pomaleji, nebo naopak proto, že jsou nadanější než ostatní. Distanční výuka v současné podobě individuální přístup neumožňuje. Děti, které potřebují pomoct, aby udržely krok, tak budou ještě více zaostávat a ty nadané naopak nebudou moci rozvíjet svůj potenciál. A obávám se, že bude ještě dlouho trvat, než se vše opět srovná, jestli vůbec,“ dodává.

PSALI JSME:
Životní zlom v páté třídě? Sortování dětí na chytré a hloupé po Česku

Zavřít reklamu ×
  1. Je vidět, že se ptali zkušených pedagogů, ředitelů a ne nějakých politiků či populistů. Online výuka dlouhodobě je pro odborné školy hlavně z hlediska praxe katastrofa. Inspekci bude ale jen zajímat, jestli škola splnila povinnost distanční výuky a zda má na všechno papíry (např. co se vypustilo a proč, jak se řešilo, když žák nepracoval, jak neprobranou látku hodlá škola doplnit)

  2. Kdy už vám konečně dojde, že není možné nikoho vzdělávat na základě donucení? (bez ohledu na to, jestli distančně, nebo „normálně“)

  3. Tady v ČR nehraje roli zda máte vzdělání nebo ne. Důležité jsou známosti kdy Vás zaměstná např. obecní úřad jako referentku a máte celý život pohodu.Tak to udělala moje sestřenice,ačkoliv nemá žádné školy tak vlivný strýček zařídil místo referentky na obecním úřadě a holka je tam už od roku 1992.Kdyby dostala padáka tak může spáchat akorát sebevraždu.Ona totiž nikde jinde nedělala a nic neumí.Navíc váží 150 kg a její pohyby jsou docela pomalé…..Cigaret však vykouří za 10 lidí.

  4. Zavést odpis z daně na pc,noťas a internet i pro zaměstnance. Zavést možnost veřejné aukce na připojení domácnosti k internetu, na nákup IT techniky,aby byla možnost nakoupit za nižší ceny.

  5. Ta distanční výuka je totální blbost, hlavně u učňu. Já se ptám, proč učňum a studentum nenechali aspoň praxi??? A co děti s různými problémy s učením a u prvňaku a druhaku tím tuplem. To si někdo myslí, že co během pár měsícu zameškali, doženou za pár dnů? Nebo potřebujeme nevzdělané děti? Distanční výuka není vhodna pro každého. Je dost dětí , kterým nejdou určité předměty, ale jsou manualně zruční. Stále se brečí, že je nedostatek řemeslníku. Tato situace jen tomu nedostatku řemeslníku napomáhá, kde mají děti získat praxi? Ze vzduchu? Kdo bude za pár roků pracovat, když si nevychováváme nástupce?? Tato situace nemá obdoby , jako bychom se vraceli do doby Marie Terezie.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.