Dividendy zpříjemňují investování. Kdy si na ně dát ale pozor?

Před pár týdny zaplnily novinové titulky informace o výši dividendy, kterou svým akcionářům vyplatí společnost ČEZ – letos to bude 34 korun na akcii. Jak bude dividenda u polostátního ČEZu vysoká, poutá pozornost každoročně, energetický gigant je však pouze jednou z mnoha společností, které se o svůj zisk s akcionáři takto dělí.
Dividendy zpříjemňují investování. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V USA jsou desítky společností, které vyplácejí dividendy dokonce nepřetržitě 25 a více let. Dividendy jsou pro některé investory podstatným faktorem při nákupu akcií. Jak na ně nahlížet a na co si dát pozor?

Koupí akcií některé z obchodovaných společností mají akcionáři právo podílet se na výsledcích jejího hospodaření, a to nejen na růstu ceny nakoupených akcií, když se společnosti daří, ale často také ve formě dividendy – podílu na zisku. Na to, v čem je dividenda pro investora dobrá, existuje více pohledů.

První je trochu přízemní, ale není na něm nic špatného. Vyplacenou dividendu mohu jednoduše utratit a udělat si radost s vědomím, že mi potěšení zaplatila „moje firma“.

Díky dividendě si také mohu snížit svoje náklady. Vezměme si například ČEZ. Pokud se moje roční účty za elektřinu pohybují kolem 15 000 korun, mohu využít právě dividendu, kterou mi každý rok ČEZ vyplatí, abych snížil svoje vlastní náklady. Část faktury si tak zaplatí energetická společnost sama a na mě již zbude nižší částka. Mám kamaráda, který díky dividendám neplatí za elektřinu ve svém domě zhola nic.

Dividenda každoročně snižuje moje počáteční náklady na pořízení akcií. Kupříkladu v únoru roku 2009 jsem koupil akcie americké tabákové společnosti Altria za 16 dolarů a třicet centů. V té době byl dividendový výnos akcie devět a čtvrt procenta. Za jedenáct let, po které jsem Altrii věrný, jsem po zdanění dostal na každou akcii více než 21 dolarů. Kupecké počty říkají, že moje aktuální pořizovací cena těchto akcií je téměř mínus pět dolarů za akcii.

Jsem tedy v situaci, kdy jsou moje pořizovací náklady záporné. Altria mi za nákup jejích akcií dobře zaplatila. Díky pravidelnému zvyšování dividendy je můj současný dividendový výnos z této investice nad dvaceti procenty. Koupím-li tedy teď akcie ČEZu za 500 korun, při současné dividendě 34 korun na akcii, mně společnost celou moji počáteční investici do patnácti let zaplatí. Akcie pak budu mít zadarmo, a dál se budu těšit z každoroční dividendy.

V době prakticky nulových úrokových sazeb na všech typech běžných i spořicích účtů a rostoucí inflace dokážou dividendy peníze uložené do akcií zajímavě zhodnotit. Máme to štěstí, že žijeme tam, kde žijeme, a české akcie poskytují ve srovnání se zbytkem světa jeden z nejzajímavějších dividendových výnosů pohybující se nad pěti procenty. To je ve srovnání třeba s výnosem akcií ve Spojených státech, který se pohybuje pod dvěma procenty, mimořádně zajímavé.

Doposud všechno znělo hezky, ale při výběru dividendových akcií je třeba zaměřit se také na několik bodů, aby člověk nezvolil špatně. Dividendy platí řada veřejně obchodovaných firem. A mnohé z nich nabízejí i překvapivě vysoký dividendový výnos pohybující se často i nad deseti procenty. To, co nás ovšem zajímá, není aktuální výše dividendy.

Podstatnější je, jestli bude firma schopná vyplácet takovou dividendu i v budoucnu. Díváme se tedy spíše zpětně na dobu, po kterou naše vybraná společnost dividendy vyplácí a také na to, jak kolísá výše každoroční dividendy v čase. Optimální bude taková společnost, která vyplácí dividendu stabilně více než deset let (to považuji za minimum) a výše její dividendy každoročně roste.

To je věc, která investorovi dá patřičnou jistotu, že bude moci výhod, které dividendy poskytují, dlouhodobě využívat. Ve Spojených státech existuje skupina tzv. dividendových aristokratů, což jsou firmy vyplácející dividendy nepřetržitě více jak 25 let a výše jejich dividendy se po tu dobu pravidelně zvyšuje. Aktuálně je v této skupině více než šedesát akcií.

Je dobré se také podívat, kolik procent ze svých zisků firma ve formě dividend vyplácí. Zejména u firem nabízejících vysokou dividendu lehce zjistíme, že firma takto vyplácí třeba i více než sto procent toho, co vydělala. V některých byznysech je to normální, například u realitních fondů či telekomunikací, je ale dobré se mít na pozoru, pokud se to děje opakovaně.

Poměrně rozšířenou praktikou je dnes i to, že si některé firmy na výplatu dividendy půjčují. Proč se mít v takových případech na pozoru? Když firma vyplácí většinu svých peněz ve formě dividend, tak to může být vzhledem k jejímu budoucímu rozvoji a fungování kontraproduktivní, protože společnosti nemusí zůstat dostatek prostředků například na rozšiřování výroby a investice.

Dividendy jsou věc, která především v dlouhodobém horizontu investování zpříjemňuje. V honbě za vysokým zhodnocením by ale člověk neměl přehlédnout, jak se reálně konkrétní firmě na trhu daří a jak prosperuje. Ani vysoká dividenda vás nezachrání, pokud své peníze vložíte do společnosti, která se začne potýkat s existenčními problémy. I dividendové akcie je tak třeba vybírat obezřetně, případně si nechat poradit od profesionálů.

Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB