Divoká jízda a vyšší sazby. Budou pro investory budíčkem do reality?

Názor
Akciové trhy od podzimu loňského roku výrazně kolísají. Divokou jízdu předvádějí především růstové akcie technologických firem. Jde o společnosti, které zpravidla nevyplácejí akcionářům podíl na zisku v podobě dividendy, protože často žádný čistý zisk nemají, ale místo toho lákají investory rychlým a výrazným růstem ceny akcií.
Vyšší sazby budou pro investory budíčkem do reality. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zvyšování úrokových sazeb a zdražování peněz je ale podstatnou překážkou v doposud často bezstarostné jízdě a mnozí investoři najetí na tento „retardér“ nepříjemně pocítí. Graf níže ukazuje vývoj poměru růstových a hodnotových akcií skrze ukazatel tržní kapitalizace (počet akcií vynásobený jejich hodnotou, pozn. aut.) k hrubému provoznímu zisku (EBITDA).

Především od roku 2018 až do současnosti růstové akcie výrazně předčily akcie hodnotové a jejich ceny rostly rychleji. Proto také Elon Musk, který je hlavním akcionářem automobilky Tesla, v žebříčku nejbohatších lidí na světě předčil hodnotového investora Warrena Buffetta, a dokonce nyní pořadí miliardářů kraluje.

Růstové akcie většinou nabízejí slibné zítřky a důvěřiví investoři ženou akcie těchto firem do nebes, aniž by se zajímali o fundamentální účetní data těchto společností. Proto se velmi často stává, že takové akcie raketově rostou, i když firmy nevykazují zisk několik let, a tedy jejich akcionáři nemohou získat podíl na zisku například formou dividendy.

Zdroj: Broker Trust

„V rukou“ mají pouze příslib, že jednou bude lépe. Těmto typům akcií se daří především v době levných peněz, kdy se zdá, že financí je všude dostatek a investoři tedy řeší otázku „kam s nimi“. A právě růstové nebo inovativní společnosti bývají jejich volbou.

Vyšší sazby jako zbraň proti inflaci

Jistě jste zaznamenali zvyšování úrokových sazeb v České republice jako nástroj boje proti inflaci. Něco obdobného, i když zatím v menším měřítku, hodlají uskutečnit i další centrální banky v čele s americkým Fedem.

Centrální bankéři nyní šlapou na brzdu poté, co v průběhu pandemie centrální banky i vlády chrlily do ekonomik enormní množství peněz, což v důsledku zažehlo nynější inflaci. Zvyšování úrokových sazeb zpomaluje přísun levných peněz. V takovém prostředí tedy méně peněz „honí“ stále stejné množství rizikových aktiv, tedy i akcií.

A které akcie přijdou první na ránu? Které akcie jako první investoři prodají ze svého portfolia? Budou to ziskové a stabilní společnosti s dlouhodobou historií a přidanou hodnotou pro spotřebitele a potažmo i svět, firmy se stabilními účetními závěrkami, nebo to budou „naleštěné“ slibotechny, které nezřídka přežívají jenom díky současné situaci ultra levných peněz?

PSALI JSME:
Hodnotové, nebo růstové akcie?

Probuzení do reality

Ať si každý odpoví sám. Anebo se podívejme například na akcie společnosti Spotify nebo Snap, které od podzimu klesly o 50 procent. Může to být i varování, pro ty, kteří si myslí, že padesátiprocentní pokles je zajímavá příležitost k nákupu.

Dalším příkladem předražených růstových firem nabízejících „lepší budoucnost“ je společnost Meta (dříve Facebook), která jen v únoru po zveřejnění svých výsledků hospodaření klesla o 25 procent během jediného dne.

V prostředí dražších peněz se investoři pomalu ale jistě probouzejí ze snu do reality a ceny akcií firem, jejichž přidaná hodnota pro lidstvo je téměř nulová, ba dokonce záporná, jsou nemilosrdně koseny a vývoj se obrací ve prospěch hodnotových akcií.

Autor je člen investičního výboru společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vyplatí se teď nakupovat akcie Facebooku?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy budou čelit odtoku likvidity

Brzy dojde k odtoku zhruba jednoho a půl bilionu amerických dolarů a v kombinaci s nepříznivou sezónností a zpomalující ekonomickou aktivitou může dojít k výraznějšímu přecenění na finančních trzích.

Akciové trhy: BCPP poprvé v týdnu rostla

Po třech dnech, kdy pražská burza jen ztrácela, přišel první růst. Index PX ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu posílil. Celý den se obchodoval v plusu ve velmi úzkém pásmu. V samotném závěru obchodování přišel další …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB