Dlouhé pozice v ropě se propadly, rostou nákupy obilovin

Oslabení dolaru vyvolalo druhý týden čistého výprodeje. Hrubé dolarové dlouhé pozice proti osmi měnovým futures IMM (International Monetary Market burza v Chicagu, pozn. red.) stihly za tu dobu klesnout o čtvrtinu na 24,7 miliard dolarů. Hlavní příčinou byla nová poptávka po euru, díky níž se evropská měna překlopila zpátky do čistých dlouhých pozic.
Za dalším posilováním „krátkých pozic“ stojí obavy ze ztráty úrody ruské pšenice kvůli nepřízni počasí, kdy Rusko je největším exportérem této komodity. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zpráva Commitment of Traders (COT, týdenní tržní zpráva, která vypočítává podíly účastníků na různých termínových trzích ve Spojených státech) za týden končícím 7. květnem, kdy sektor jako celek vykázal zisk, si všímá nástupu dvou výrazných témat.

V energetickém sektoru pokračoval výprodej (likvidace dlouhých pozic, pozn. aut.), což vedlo k technickému výprodeji ropných a palivových kontraktů, ovšem zemní plyn přilákal čerstvou poptávku.

K největším změnám došlo u obilovin, kde se horečnatě uzavíraly krátké pozice. Za jejich dalším posilováním stojí obavy ze ztráty úrody ruské pšenice kvůli nepřízni počasí.

Právě Rusko je největším exportérem pšenice. Dále jsou za obavami záplavy ohrožující úrodu sójových bobů v jižní Brazílii, a také znepokojení z pomalého tempa, jímž pokračuje osev kukuřice v USA.

Během tohoto týdne stoupl Bloomberg Commodity Total Return Index o jedno procento. Posílily drahé kovy (+1,5 %) a zejména obiloviny (+5,8 %), zčásti to ale vyvážily ztráty v energetice (-1,4 %) a měkkých komoditách (-3,6 %).

Pokud se podíváme blíž na konkrétní komodity, týkal se výprodej ropy, topného oleje, benzínu RBOB a většiny měkkých komodit, hlavně kávy a bavlny. Kupující se zaměřili na zemní plyn, platinu a samozřejmě kukuřici a sójové boby.

Dlouhé, krátké a čisté pozice správců peněz v týdnu do 7. května. Ropné kontrakty šly dolů, platina se překlopila do čistých dlouhých pozic a zrychlilo uzavírání krátkých pozic v obilovinách.

Energetika: Pokračující propad ropy přinutil spekulanty k nejrychlejšímu uzavírání dlouhých pozic od března 2024. Čisté dlouhé pozice v ropě WTI a Brent tak skončily na tříměsíčním minimu. Naopak zemní plyn posílil o deset procent, a díky tomu se překlopil zpátky do čistých dlouhých pozic.

Kovy: Konsolidace zlata způsobila lehčí čistý výprodej. Na posílení stříbra o 3,3 procenta reagovali kupci vlažně. Nedoceněná platina se před dalším pokusem o průlom výš vrací do čistých dlouhých pozic.

Obiloviny: Zaznamenaly největší týdenní uzavírání krátkých pozic od roku 2017. V případě sójových bobů klesl objem krátkých pozic o 53 procent a v případě kukuřice dokonce o 72 procent. Celkově tak došlo k už třítýdennímu propadu čistých krátkých pozic ve třech hlavních plodinách, které se tak z rekordních kontraktů dostaly až na listopadové minimum.

Měkké komodity: Cukr se poprvé od srpna 2022 překlopil do čistých krátkých pozic, ty však může ohrozit případný odraz ceny od hladiny podpory. Objem dlouhých i krátkých pozic v kakau se v extrémně volatilním prostředí dál snižoval a propad kakaa o devět procent vyvolal jejich ztenčení o 14 procent. Přitom to není tak dlouho, co fondy držely rekordní dlouhé pozice.

Autor hlavní komoditní stratég společnosti Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB