Dneškem začíná výplata základních náhrad vkladů klientům Sberbank CZ

Garanční systém finančního trhu (GSFT) začne ode dneška, tedy od 9. března 2022, prostřednictvím poboček Komerční banky, vyplácet tzv. základní náhrady pohledávek z vkladů klientům Sberbank CZ, která v česku ukončila činnost. Na výplatu náhrad vkladů má nárok přes 106 tisíc klientů banky, kterým bude vyplaceno celkem 24,2 miliardy korun.
Dneškem začíná výplata základních náhrad vkladů klientům Sberbank CZ. Ilustrační foto: FAEI.cz

Náhradu vkladů si v průběhu dalších tří let mohou vyzvednout fyzické a právnické osoby, které byly vkladateli banky ke dni 28. 2. 2022, případně jejich dědicové nebo jejich právní nástupci. Garanční systém informoval, že vyplatí oprávněným osobám 100 procent jejich vkladů, maximálně však do základního limitu 2 499 500 korun na jednoho vkladatele (jde o ekvivalent částky 100 000 eur dle kurzu 24,995 Kč/EUR vyhlášeného Českou národní bankou ke dni 28. února 2022, pozn. red.).

Garanční systém v tiskové zprávě uvedl, že vzhledem k vysokému počtu vyplácených klientů očekává v prvních dnech velký nápor na pobočkách.

„Proto doporučujeme klientům:  Upřednostněte bezhotovostní výplaty náhrad vkladů, na již existující účet, a to za účelem úspory času i větší bezpečnosti,“ vyzval klienty ruské banky GSFT.

Zatímco bezhotovostní výplatu je možné provést na všech pobočkách Komerční banky, výplata hotovosti je možná jen na 40 vybraných pobočkách této banky. Požadavek na hotovostní výplatu přesahující 100 000 korun je navíc nutné oznámit příslušné pobočce nejméně dva pracovní dny předem.

Fyzické osoby si pro výplatu náhrady musí připravit potřebné doklady: Platný průkaz totožnosti (občanský průkaz, pas, případně průkaz o povolení trvalého pobytu, pozn. red.), podnikatelé stejné doklady a navíc doklad o oprávnění k podnikatelské činnosti a právnické osoby originál či úředně ověřenou kopii nebo elektronicky podepsaný platný výpis z obchodního či jiného veřejného rejstříku (ne starší než tři měsíce) a průkaz totožnosti osoby, která je zástupcem právnické osoby.

GSFT upozornil, že pro výplatu náhrady vkladů není bezpodmínečně nutné navštívit pobočku Komerční banky. Bezhotovostní výplata náhrady může být realizována také korespondenčně, a to zasláním písemné instrukce (vyplněného formuláře „Žádost o převod plnění“) poštou na adresu: Komerční banka, a.s., CKB útvar 2192, Václavské náměstí 42, Praha 1, PSČ 114 07.

PSALI JSME:
Tuzemskou Sberbank nejspíš čeká likvidace a větší klienty dlouhý insolvenční proces

Podpis oprávněné osoby na instrukci musí být úředně ověřen. V případě ověření podpisu mimo Českou republiku se vyžaduje ověření zastupitelským úřadem ČR. Zaslání této žádosti bohužel nelze realizovat prostřednictvím datových schránek. V případě dědice či právního nástupce z jiného titulu bude požadován i dokument (originál nebo úředně ověřená kopie) prokazující nabytí pohledávky.

Pokud si klient Sberbank CZ nemůže náhradu vkladu vyzvednout osobně, může podle GSFT zmocnit k vyzvednutí jinou osobu, a to na základě úředně ověřené plné moci vystavené výhradně pro výplatu náhrady pohledávky z vkladu. Vzorové formuláře jsou k dispozici ke stažení na webových stránkách Garančního systému.

Více informací k výplatám náhrad vkladů, včetně kompletního seznamu požadovaných dokladů a možností pro případné uplatnění reklamací, najdou oprávněné osoby na:
• Webových stránkách Garančního systému www.garancnisystem.cz/probihajici-vyplaty či na informační telefonní lince +420 237 762 796,
• pobočkách Komerční banky, jejích webových stránkách https://www.kb.cz/cs/info-sberbank či na informační telefonní lince 800 521 521,
• pobočkách Sberbank CZ a na jejích webových stránkách https://www.sberbank.cz/cs-cz/novinky.

GSFT také upozornil ty klienty, kteří měli vklady uložené v advokátních úschovách, že náhrady za tyto specifické vklady budou probíhat za stejných podmínek, jako u ostatních náhrad vkladů, avšak k zahájení jejich výplaty dojde až v průběhu příštího týdne. Přesné datum GSFT oznámí.

„Pokud budou klienti podávat žádost o zvýšenou náhradu, je třeba tak učinit do 28. dubna 2022 a předložit veškeré požadované přílohy, které musí být součástí žádosti,“ informoval Garanční systém s tím, že více informací ke zvýšeným náhradám lze nalézt na jeho webu.

PSALI JSME:
Někteří klienti Sberbank mohou od garančního systému dostat až pět milionů korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB