Do Česka dorazila první dodávka vakcín proti chřipce

První čtyři pětiny dávek vakcín proti chřipce Vaxigrip Tetra pro letošní rok, tedy 427 tisíc balení, již společnost Sanofi Pasteur, přední výrobce vakcín proti chřipce, dodala do České republiky. Firma o tom informovala v tiskové zprávě s tím, že distribuce do ordinací praktických lékařů bude zahájena v prvním zářijovém týdnu.
Chřipkou v Česku každý rok onemocní statisíce lidí. Očkování je stále nejefektivnější prevencí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zbývající objem vakcín, až do výše celkového závazku firmy Sanofi Pasteur (520 tisíc balení), bude k dispozici v České republice ve druhé polovině září. Česká republika je tak jednou z prvních zemí v Evropě, kde bude vakcína proti chřipce dostupná veřejnosti. Chřipkou u nás každý rok onemocní statisíce Čechů, podlehne jí okolo tří set lidí. Přitom skutečné číslo může být až sedminásobné.

Podle Světové zdravotnické organizace na chřipku zemře deset lidí ze 100 tisíc nemocných. Odhaduje se proto, že úmrtí souvisejících s nákazou může být v ČR ročně až 1500. Většina z těchto případů zůstává mimo oficiální statistiky, protože nejsou jako onemocnění chřipkou vůbec diagnostikována.

Očkování je proto stále nejefektivnější prevencí. Pro seniory nad 65 let a další vybrané skupiny je očkování navíc hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Problémem Česka ale stále zůstává nízká proočkovanost. Z doporučených 75 procent je u nás naočkováno pouhých 16 procent, což nás v podstatě řadí mezi rozvojové země. Očkovat by se podle epidemiologů měli povinně i zdravotníci pracující na rizikových odděleních a ti, kteří pečují o pacienty s oslabenou imunitou.

Sběr předobjednávek praktických lékařů a zdravotnických zařízení na vakcíny Vaxigrip Tetra pro sezónu 2020/2021 společnost Sanofi Pasteur zahájila již loni v prosinci. V návaznosti na vzrůst poptávky v souvislosti s pandemií covid-19 byl sběr předobjednávek vakcín prodloužen až do vyčerpání celkového objemu plánovaného dovozu do České republiky, k němuž došlo v květnu 2020.

Vakcíny proti chřipce pro severní polokouli začala společnost Sanofi Pasteur vyrábět začátkem roku 2020 v souladu s doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO) pro složení vakcíny proti chřipce pro sezónu 2020-2021. Dle názoru odborníků by mělo být očkování proti chřipce v největší míře realizováno během měsíců října, listopadu až prosince.

PSALI JSME:
Hurá, hurá „školní covid“ volá… Praktici se na podzim zapotí

WHO každý rok doporučuje složení vakcín proti viru chřipky na základě globálního virologického sledování chřipky. Každý rok se totiž objevují nové kmeny tohoto viru. Čtyřvalentní vakcína podle farmaceutické společnosti, která vakcíny vyvíjí, v nadcházející chřipkové sezóně pomůže chránit proti dvěma virům chřipky typu A (A/H1N1, A/H3N2) a dvěma virům chřipky typu B (B/Victoria a B/Yamagata).

Zejména u rizikových pacientů, mezi něž se kromě chronicky nemocných řadí například senioři ve věkové skupině 65+, se vzhledem k udržení dostatečné hladiny protilátek ukazuje pozdější termín vakcinace jako výhodnější ve srovnání s očkováním v dřívějších podzimních měsících. Chřipková sezóna v České republice obvykle vrcholí v průběhu února.

Chřipka je jednou z mála virových infekcí, která způsobuje každoroční epidemie. U řady nemocných může dojít k těžkému průběhu onemocnění a závažným komplikacím včetně úmrtí, a to zejména u rizikové populace, kterou představují senioři 65+ a pacienti s chronickým onemocněním jako je např. diabetes, chronická respirační onemocnění, kardiovaskulární onemocnění či onemocnění ledvin. V české populaci jsou přibližně dva miliony takto chronicky nemocných osob ve věku 3-64 let a stejný počet osob starších 65 let.

PSALI JSME:
Které kmeny chřipky budou řádit letos?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.