Do Česka se dovážejí stále starší auta

Průměrné stáří prodávaných ojetin bylo loni u nás 9,5 let. Vozy, které se k nám dovážely, však vykazovaly průměrné stáří 10,7 roku, meziročně v průměru zase o pár měsíců více. Podíl aut starších patnácti let loni stoupl z 19 na 22 procenta.
Trend dovozu čím dál starších vozidel pokračuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A podíl dovezených aut starších deseti let vzrostl meziročně o 2,5 % na 54 procenta. Ještě ke konci září přitom tvořil podíl takových aut 53,6 procenta. Je tedy zřejmé, že trend dovozu čím dál starších vozidel pokračuje. Vyplývá to z analýzy společnosti Cebia.

Nabídka menší o tisíce vozů

Celkový počet dovezených ojetých osobních aut loni kles meziročně o 15 procent. Na trhu tak oproti loňskému roku chybělo 26 530 čerstvě dovezených vozidel. Největší ztráty utrpěl trh během jarních měsíců, zejména v dubnu, kdy se počet dovozů snížil o 53 procenta.

Na podzim v době uzavření provozoven už sice k tak velkému poklesu nedošlo, ale i tak se v listopadu dovezlo do Česka meziročně o 20 procent méně aut.

A celková nabídka ojetých osobních aut se loni propadla o sedm procent. Prodalo se 707 000 ojetých osobních vozů, meziročně o 53 tisíc méně. Polovinu z nich tvořila auta dovezená ze zahraničí v loňském roce nebo v předešlých letech. Nejčastěji šlo o auta z Německa (45 %).

Za menší nabídkou ojetých vozů stály především čtyři faktory: Méně dovezených aut ze zahraničí, menší zájem a možnosti lidí prodat vůz a pořídit si jiný, menší ochota firem zbavovat se stávajících vozů a vyměnit je za mladší, a v neposlední řadě také propad ve výrobě nových aut, který vedl mimo jiné právě k tomu, že lidé i firmy méně vyměňovali své vozy za mladší.

PSALI JSME:
Více než polovina ojetin starších deseti let je z dovozu

Zavřít reklamu ×
  1. To je potíž,když si kdejaká,zoufalá socka kupuje krámy od Dacie,Fiatu,Seatu i Škodovky a nám se pak motají před našima drahýma autama !!

  2. Problém ojetin je především jejich neustále stoupající cena podobně jako u nemovitostí.Co jsem v roce 2010 koupil ojetinu starou 8 let za 40000 kč tak dnes za 40000 kč koupím ojetinu starou 18 let a více.

    • Zcela logicky, protoze mladsi preslozitene ojetiny vydrzi mene a budete do nich sypat vice. Cim starsi auto ( a nejen auto), tim delsi zivotnost.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Řídit můžete i opilí, ale…

Svorně nadáváme, ale výhodu to má. Zavřené restaurace a bary znamenají menší riziko pro všechny řidiče, jimž nějaké to pivko po obědě nebo promile zbytkového alkoholu po ránu prý za volantem neškodí, naopak si …

Řidiči si mohou na chvíli oddechnout

Ceny pohonných hmot se v posledních týdnech měnily jen o haléře za litr. Řidiči si mohou oddechnout, skokové zdražování na čerpacích stanicích skončilo. Do léta lze však očekávat, že benzín i nafta ještě zdraží. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru