Do hlavního města se stále stěhují noví obyvatelé, skoro stejný počet jich ale také odchází. Za Prahu

Názor
Do Prahy neustále přibývají noví obyvatelé. Za první čtvrtletí jich bylo o něco málo přes deset tisíc. Zároveň se ale skoro stejný počet lidí z metropole odstěhoval, nejvíce asi do středních Čech. S ohledem na relativně malý přirozený přírůstek to znamená, že se za první tři měsíce roku počet obyvatel hlavního města zvýšil jen o 550. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) o pohybu obyvatelstva.
Kolabující dopravu ve městě po ránu a odpoledne už Pražané začali brát jako standard. Foto: Pixabay

Trend opouštění města a stěhování se za jeho hranice s následným každodenním dojížděním ale pro město není zdravý. Praha by proto měla hledat cesty, jak nastartovat výstavbu. Hlavním důvodem, proč lidé v tuzemské metropoli nezůstávají, je totiž zhoršující se dostupnost bydlení. Průměrný Pražan za průměrný nový byt o výměře 70 m² dnes musí utratit svou roční hrubou mzdu za 14,6 roku, jak nedávno ukázal CG-Index.

Je třeba si přitom uvědomit, že ČSÚ eviduje stále jen trvale přihlášené k pobytu. Další tisíce lidí, kteří do Prahy přicházejí, nemají šanci získat trvalé bydlení a stěhují se většinou do podnájmů. Je ale statistika nezaznamenává. Navíc v případě dostupnějšího bydlení v Praze by počet těch, kdo město opouští, byl nepochybně výrazně nižší. Desítky tisíc přistěhovaných nových obyvatel ročně bydlení zkrátka potřebuje, o tom není pochyb.

PSALI JSME:
Průměrný Pražan šetří na průměrný byt 14,6 roku

Vloni se do Prahy podle oficiálních statistik přistěhovalo více než 40 tisíc obyvatel. Další více než tři tisíce tvoří tzv. přirozený přírůstek – v Praze se totiž více nových obyvatel narodí, než jich zemře. Celkem tak Praha získala loni 43,5 tisíce nových obyvatel. Na druhou stranu téměř 29,5 tisíce těch dosavadních obyvatel se rozhodlo hledat si nové bydlení jinde. Velká část z nich směřuje do středních Čech, které rekordně rostou. A důvodem je samozřejmě nemožnost získat nový byt v hlavním městě – tedy oněch 14,6 ročních platů, na které přijde průměrný byt.

Velká část z nich ale Prahu neopouští natrvalo. V Praze i nadále pracují, což při bydlení ve Středočeském kraji znamená každodenní dojíždění. A to Praze radost jistě nedělá. I když kolabující dopravu po ránu na příjezdech do Prahy a odpoledne cestou ven z města už Pražané začali brát jako standard.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nečinnost úředníků dělá z Pražanů Středočechy

×
  1. Je to pravda.Prahu vstále více obsazují naplaveniny.
    Nejvíce moraváků,kteří se také nacpali do vedení měst,ale také vymýšlejí nejvíce hovadin,které by si
    v moravských městech nemohli dovolit.Tam by je lidé pěkně hnali.Nejprve tu založili Ropid,který totálně zmršil celu pražskou MHD.Poté začali omezovat průjezdnosti páteřních komunikací ve městě.Současně s tím prosadili placení za to,
    že lidé můžou parkovat se svými vozidly u svého
    bydliště.Prostě kam moravák strčí rypák,tam sto let tráva neroste.Nejlépe by bylo je odsud vypráskat zpět,aby město opět bylo v rukou rodilých pražáků.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Boom domácích elektráren v Česku pokračuje

Rostoucí počet fotovoltaických elektráren v Česku nezastavila ani pandemie. Domácnosti si je pořizují jak kvůli životnímu prostředí, tak úsporám za energie. Na zájem domácností o jejich financování reagují banky i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru