Do penze již v 60 letech? Pomůže předdůchod

Názor
Podle aktuálního průzkumu agentury IPSOS chtějí mladí Češi odejít do penze dříve, a to už při dosažení věku 60 let. Pomoci splnit tento sen může i státem podporované doplňkové penzijní spoření. Jak toho s jeho pomocí docílit?
Kdo si spoří v doplňkovém penzijním spoření, má možnost pět let před odchodem do starobního důchodu požádat penzijní společnost o předdůchod. Ilustrační foto: Pixabay.com

Existuje řada způsobů, jak si přilepšit ke státní penzi, která u nás nyní v průměru přesahuje jen lehce částku 15 tisíc korun za měsíc. Někteří investují do nemovitostí, jiní do svého vzdělání a pracovní či podnikatelské kariéry, odvážnější upřednostňují investování na burze či do různých typů podílových fondů.

Základem penzijní rezervy by však mělo být státem podporované doplňkové penzijní spoření, které poskytuje hned několik zajímavých výhod. Kromě státního příspěvku (až 2 760 Kč za rok) či daňové úspory (až 3 600 Kč za rok) je žádaným benefitem také takzvaný předdůchod.

PSALI JSME:
Jak odejít dříve do důchodu bez finančních ztrát? Řešením je předdůchod

Penze o pět let dřív

Předdůchod je jedna z možných dávek penzijního spoření, která je vyplácena z vlastních úspor u penzijní společnosti. Kdo si spoří v doplňkovém penzijním spoření, má možnost pět let před odchodem do starobního důchodu (v 60 letech věku, pozn. aut.) požádat penzijní společnost o tuto dřívější dávku ve formě předdůchodu, což je starobní penze vyplácená po stanovenou dobu.

Podmínky pro získání předdůchodu jsou dvě: Spořit minimálně 60 měsíců (počítají se i měsíce z případně převedené smlouvy o penzijním připojištění u transformovaného fondu) a mít dostatek finančních prostředků na účtu u penzijní společnosti, aby mohla vyplácet rentu po dohodnutou dobu.

PSALI JSME:
Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Předdůchod přehledně

Aby vám vznikl nárok na předdůchod, musíte spořit minimálně pět let. Případný nedostatek finančních prostředků, které by nepokryly celé období předdůchodu, lze vyřešit mimořádným jednorázovým vkladem v takové výši, aby mohl být předdůchod vyplácen každý měsíc po stanovenou dobu, a to v rozmezí dvou až pti let. Výše předdůchodu musí činit minimálně 30 procent průměrné mzdy v národním hospodářství. Za aktuálního stavu musí tato částka činit alespoň 10 384 korun měsíčně.

Konkrétní podmínky a výhody znázorňuje následující tabulka, odpovídající na nejčastější otázky.

Z jakých zdrojů je předdůchod vyplácen? Z vlastních naspořených prostředků z doplňkového penzijního spoření (započítávají se i případné příspěvky zaměstnavatele)
Kdy nejdřív můžete začít využívat? Standardně min. dva roky a max. pět let před důchodovým věkem. O předdůchod lze žádat i později než dva roky před důchodem, ovšem předdůchod musí být vyplácen minimálně dva roky a státní zvýhodnění spojená s předdůchodem končí dosažením důchodového věku.
Kolik je třeba mít naspořeno? Min. 249 216 Kč na dva roky čerpání, min. 373 824 Kč na tři roky, min. 498 432 Kč na čtyři roky, min. 623 040 Kč na pět let čerpání
Ovlivní předdůchod výši starobní penze? Ne nutně, doba pobírání předdůchodu je pro sociální zabezpečení vyloučenou dobou, tzn., nesnižuje osobní vyměřovací základ pro výpočet státního důchodu, a tudíž ani nezhoršuje průměr z předchozích příjmů. Před žádostí o starobní důchod se účastník rozhodne, zda chce či nechce započítat příjmy z pracovní činnosti v době pobírání předdůchodu. Pokud ale po dobu předdůchodu nebudete pracovat (platit sociální pojištění), projeví se toto období v mírném snížení starobního důchodu. K ještě mírnějšímu krácení dochází v situaci, kdy je člověk evidován na úřadu práce a pobírá podporu v nezaměstnanosti.
Může člověk při pobírání předdůchodu pracovat? Ano, neomezeně, v případě nezaměstnanosti lze pobírat dávku v nezaměstnanosti.
Musí člověk v předdůchodu stále platit sociální pojištění? Ne, pokud nepracujete. Ano, pokud pracujete.
Musí člověk v předdůchodu stále platit zdravotní pojištění? Ne, pokud nepracujete. Ano, pokud pracujete.
Lze čerpání předdůchodu přerušit nebo zrušit? Ne.
Co se děje v případě úmrtí? Sjedná-li si klient ve smlouvě osobu pro případ svého úmrtí, má tato osoba nárok na jednorázové vyrovnání ve výši dosud nevyplacených prostředků. Není-li ve smlouvě osoba pro případ úmrtí sjednána, stávají se nevyplacené prostředky předmětem dědického řízení.
Je předdůchod valorizován? Předdůchod se nevalorizuje, nicméně i v průběhu výplaty se veškeré dosud nevyplacené prostředky účastníka evidované na majetkových účtech jednotlivých účastnických fondů dále zhodnocují.

Zdroj: Broker Consulting

PSALI JSME:
První krok do důchodu udělejte co nejdříve

Z uvedeného je zřejmé, že předdůchod je výhodnější, než čerpání předčasného důchodu od státu, který již poměrně výrazně sníží výši starobní penze. Ovšem zároveň nic nebrání tomu pobírat v případě zájmu obě penze (předdůchod a předčasný starobní důchod) současně.

Doplňkové penzijní spoření představuje státem nejvíce zvýhodněnou formu spoření na penzi, ať již v podobě daňové podpory příspěvků zaměstnavatelů nebo v podobě zmíněného státního zvýhodnění předdůchodu. Pokud ještě neinvestujete a je vaším cílem odejít do penze dříve, doplňkové penzijní připojištění je dobrou možností, kde začít.

Autor je pojistný analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Odchod do předčasného důchodu je třeba pečlivě naplánovat

 

 

 

 

 

Zavřít reklamu ×
  1. To je lumpárna, dřít do 65 nebo i více let! Mažou med kolem tlamy (vyšší věk dožití / prdlajs, když hákujete celý život a s kvalitou potravin a prostředí, budete rádi když se vůbec dožijete penze). Ta realita je asi taková: budete makat celý život a na konci padnete na tlamu, protože nejen že vás začnou opouštět síly (staří je nekompromisní) a kupí se neduhy ale i povinnost se postarat o staré rodiče (pokud nejste lempl a nehodíte je na krk státu). A to už vůbec nepíšu, že po 45 letech věku jste pro zaměstnavatele odpad … Předčasný důchod (pěkné penalizováný) – to je lumpárna. Zlatý komunisti! Chlapy šli do důchodu v 60 ti letech a ženské podle počtu dětí už od 54 let. No, máme co jsme chtěli!

    • On ten život „za komunistů“ měl více aspektů než jen dřívější odchod do důchodu (svoboda slova, svoboda cestování, výjezdní doložky, devizový příslib, nabídka obchodů, cenzura, chybějící toaletní papír, politické procesy, …..)

  2. Já.Jeden rok na pracáku,poté, tři roky předdůchod a po něm dva roky předčasný důchod.Suma sumárum ukončení pracovní kariéry v 59.Jedno z mých nejlepších životních rozhodnutí.Spíš bych doporučil lidem s vyšším příjmem a jasnou představou o tom ,jak zaplnit nabytý čas. Rovněž vám nebude stačit těch cca 10000 měsíčně ,co vám bude vyplácet ústav jako předdůchod.Mně tedy nestačil.Tedy je třeba mít naspořené další prostředky.A další pochopitelně k řádnému důchodu.Nicméně svoboda ve věku,kdy zdraví jěště celkem funguje je skvělá.

  3. To si snad dělají srandu za ty částky co si vypočítali. Máme odpracovaných 40 let práce a stejně musíme dalších sedm let cpat státu daně a přitom u mladých nás pošpinili, že jen bereme od státu peníze. Je to hnus největšího kalibru.

  4. Venda vzpomíná na komouše..tak je potřeba mu je vrátit.Dát mu ty mrzkyý peníze. Výplaty kolem 2000kč a důchody kolem 1000kč.A pivo za 1kč a rohlík za 0,40 halířůNo kolik dalších se přidá a chce tu dobu? to štěstí,tu svobodu a tu volnost. No a taky třeba tu možnost napsat to klidně na internet,že???

    • Petře a jakou svobodu a volnost máme v současné době. Můžeme mít max. to štěstí. Horší než za komouše.

      • …kolik obyčejných lidí si na ten předdůchod našetří, musí si našetřit sakra víc než těch necelých 11 tisíc měsíčně,a mít další rezervy na další aktivity, nutné nákupy, léky atd….

      • Jakou svobodu?
        – svoboda slova – můžete psát a říkat vše, co chcete. Poslouchat jakoukoliv hudbu. Už jste zapomněla, jaké kapely a zpěváci byli zakázaní?
        – svoboda cestování – mám PCR test (zdarma) a byl jsem s ním v Rakousku a v Německu. Tehdá jsem mohl jen k Baltu či do Bulharska. A do Jugoslávie jen když mi to uliční výbor a vedoucí partaje v práci podepsal.
        – dnes můžete odjet pracovat do Německa a nikdo za to nebude perzekuovat zbytek Vaší rodiny.

        Máte hodně krátkou paměť……

      • Máte pravdu paní Marcelo, akorát s tím rozdílem, že pořád vládnou Komančové. Chtělo by to změnu. Hezký den.

  5. Šla jsem s manželem do předčasného důchodu v 60letech máme dohromady 25000kč a pohoda! Ta svoboda je k nezaplacení,

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.