Do you speak English? Češi umí anglicky nejhůř ve střední Evropě

Průzkum
Se znalostí angličtiny to není žádný propadák. Češi dokonce patří ve zvládání tohoto základního mezinárodního jazyka do druhé nejlepší kategorie. Pokud se ale porovnají znalosti obyvatel středoevropského regionu, jsou na tom Češi nejhůře. Ukázal to prestižní mezinárodní průzkum EF English Proficiency Index, s nímž se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.
Rozumíte? Ve znalosti angličtiny Češi rozhodně nepatří k úplné špičce. Ilustrační foto: Pixabay.com

Education First (EF) je největší světová vzdělávací organizace. Mezinárodní srovnání znalostí anglického jazyka uskutečnila už po dvanácté. Zúčastnilo se ho 2,1 milionů lidí ze 111 států světa, v nichž angličtina není rodným jazykem. Dotázaní byli posléze podle svých znalostí rozděleni do pěti úrovní – velmi vysoké, vysoké, mírné, nízké a velmi nízké.

První příčku obhájilo Nizozemsko, následované Singapurem a Rakouskem. V testování obecně dominuje Evropa, což ukazuje také fakt, že se do první desítky z neevropských států probojoval právě pouze Singapur – kde je ovšem angličtina jedním ze čtyř úředních jazyků. Navíc většina evropských zemí má jazykové znalosti na úrovni velmi vysoké a vysoké a dokáže ji tak používat při běžném i pracovním hovoru.

Sousední státy před Českem

Češi v evropském srovnání patří k pěti nejrychleji se zlepšujícím národům. To ale stále nestačí, aby se po loňském výrazném propadu z 19. příčky na 27. vrátili na úroveň, kolem níž se pohybovali od začátku testování v roce 2011. Z toho vyplývá, že Češi minimálně posledních jedenáct let v angličtině stagnují.

PSALI JSME:
Češi prohrávají se Slováky. Ve znalosti angličtiny

Podle výsledků mezinárodních průzkumu je ale úroveň jejich znalostí vysoká, patří tedy do druhé nejlepší kategorie. Znamená to, že dokáží v angličtině bez problémů prezentovat v práci, rozumět televizním pořadům nebo číst noviny.

To sice na první pohled vypadá jako velmi dobrý výsledek, ovšem v porovnání s evropskými státy to zase až tak slavné není – Česko se řadí až do druhé poloviny žebříčku. Před Českou republikou se výrazně výše umístily také všechny sousední země. Rakousko se umístilo na třetí příčce. Nejblíže je Slovensko na 15. místě, tedy o celých osm příček výše nad Čechy.

Průzkum také sleduje, jak si vedou velká města. Není překvapením, že nejlépe se umisťují ta hlavní. Praha se v užívání angličtiny vyšplhala na 16. místo mezi města s nejvyšší úrovní a dostala se například i před německý Berlín.

Muži lepší než ženy

Ve srovnání všech zúčastněných zemí si vedou lépe muži než ženy, platí to rovněž v Evropě. Rozdíl se ale každým rokem zmenšuje a například ve státech jako Francie, Itálie, Rusko nebo Ukrajina prakticky neexistuje.

PSALI JSME:
Jazykové znalosti Čechů se sice lepší a roste zájem o německy mluvící uchazeče, ale…

Mezinárodní průzkum také od roku 2015 sleduje, jak se vyvíjejí věkové skupiny. Od té doby zaznamenává výrazný nárůst znalosti angličtiny u lidí nad 40 let. Podle Sabiny Novákové, vedoucí pobočky Praha pro Education First Česká republika je to tím, že i dotazovaní stárnou a znalosti jazyka si prohlubují.

„Na druhou stranu se ale často začínají angličtinu učit dříve a více s ní přichází do každodenního kontaktu prostřednictvím sociálních sítí, filmů nebo knížek. Navíc je na znalost anglického jazyka kladen větší důraz v zaměstnání a dospělí mluvčí jsou častěji motivováni pro seberozvoj a návštěvu vzdělávacích institucí,“ dodala Sabina Nováková.

Znepokojující výsledky jsou podle hodnotitelů u věkové skupiny 21 až 25 let, u nichž se od minulého roku jejich úroveň nezměnila. U nejmladší testované skupiny 18 až 20 let v posledních dvou letech dokonce celosvětově výrazně klesla.

PSALI JSME:
Nejen angličtina. Firmy hledají lidi s holandštinou, rumunštinou či maďarštinou

Předpoklad pro získání práce

Angličtina je stále důležitější pro získání zaměstnání, alespoň její elementární znalost vyžaduje značná část pracovních inzerátů. Znalosti angličtiny například uvedlo ve svých životopisech více než 60 procent uchazečů o práci u inzerátů, které loni zveřejnil portál Profesia.cz.

Z těchto uchazečů zhruba každý pátý deklaroval svou znalost anglického jazyka jako mírně pokročilou. Jen o něco méně zájemců o práci uvedlo aktivní znalost a zhruba stejný podíl uvedl, že jeho znalosti jsou jen základní.

Nejžádanější mezi zaměstnavateli je podle údajů portálu Profesia.cz aktivní angličtina, která se objevuje v bezmála čtyřiceti procentech nabídek. Mírně pokročilou angličtinu obsahuje jen desetina nabídek a základy angličtiny mizivá 2,5 procenta.

V přehledu 500 pozic a nejrůznějších jazykových mutací je nejžádanější angličtina pro pozice v oblasti informačních technologií, nejčastěji pro programátory. Stejně nezastupitelná je její znalost pro technické profese, jako jsou konstruktéři, technologové nebo procesní inženýři.

PSALI JSME:
Kariérní postup? Jen s angličtinou si už nevystačíte

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Radim Klabal posiluje tým ComSource

Česká společnost ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku, rozšířila svůj tým. Novým Delivery Directorem se stal Radim Klabal. O změnách firma informovala portál …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB