Doba přeje dlužníkům. Inflace strmě narůstá

Názor
Doba přeje dlužníkům, kteří mají úvěry s nízkými úroky. Jim vysoká inflace pomáhá znehodnocovat peníze, které dluží. Naopak střadatelé, kteří své úspory nechávají na běžných bankovních produktech, musí počítat s tím, že jim inflace pálí úspory na popel.
Prudký růst o 12,8 procenta nastává i u nákladů vlastnického bydlení. Jde o důsledek růstu cen stavebních materiálů a prací. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v říjnu letošního roku na úroveň 5,8 procenta, což bylo o 0,9 procentního bodu více než v září. Jde o nejvyšší meziroční růst cen od října 2008, kdy inflace dosáhla na úroveň šesti procent. Ohromující je i zrychlení cenového růstu, které je nejvyšší od ledna 2012.

Inflace se opět vzdálila od svého tolerančního pásma. Z tohoto důvodu mohou přijít další reakce České národní banky. Ta pravděpodobně bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, což bude zpomalovat hospodářský růst České republiky. Navíc se nastavení měnové politiky v naší zemi ještě více vzdálí od nastavení v eurozóně.

Růst cen se týká drtivé většiny zboží a služeb v ekonomice. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 5,4 procenta a ceny služeb o 6,6 procenta. Nejvíce problematický je zrychlující růst cen nájemného, který může vytvářet vážné sociální problémy.

PSALI JSME:
Dobře už bylo. Češi si kvůli inflaci budou muset utáhnout opasky

Zároveň se zdražuje vodné a stočné i tuhá paliva. Nově se ve statistikách začaly projevovat vyšší ceny elektřiny a zemního plynu. U nich lze v následujících měsících očekávat skokový růst.

Zdražování pohonných hmot o 26,8 procenta může snižovat mobilitu lidí. Těm se navíc skokově zvyšují ceny vybraných potravin, stravovacích služeb, oděvů a obuvi. Prudký růst o 12,8 procenta nastává i u nákladů vlastnického bydlení.

To je důsledek růstu cen stavebních materiálů a prací. Navíc nedostatek nemovitostí na trhu tlačí na zvyšující se ceny nových bytů, což se promítá do takzvaného imputovaného nájemného.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nynější inflace nebude podle ministryně Schillerová jen přechodná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Komu se prodraží zvýšení minimální mzdy?

Minimální měsíční mzda se pro rok 2022 zvyšuje na 16 200 Kč, oproti letošnímu roku se tedy zvýší o tisíc korun. Zvýšení minimální mzdy však například zdražuje zdravotní pojištění osobám bez zdanitelných příjmů nebo …

Česku hrozí největší zdražování od 90. let

Míra inflace v ČR vykázala v říjnu meziroční úroveň 5,8 procenta. Česká národní banka (ČNB) přitom ve své aktuální prognóze předpokládala inflaci 5,5 procenta. Spotřebitelské ceny rostly tedy v říjnu nejrychleji za …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB