Dobírka přestala být po dlouhých letech nejoblíbenějším způsobem platby za zboží z e-shopů

Téměř třetina Čechů (30,6 %) považuje v současné době platbu kartou jako nejoblíbenější způsob úhrady za nákup na e-shopu. Dobírkou nejraději platí jen 29,8 % dotázaných. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění balíkového přepravce GLS na reprezentativním vzorku více jak 1 000 respondentů. Ještě v roce 2016, kdy proběhlo stejné dotazování, byla dobírka nejpopulárnější forma s 34,3 % respondentů. Platbu kartou vloni preferoval jen 1 ze 4 Čechů. Z průzkumu dále vyplývá, že jsou v oblíbenosti platebních metod velké rozdíly podle věku a pohlaví.

Nárůst důvěry vůči českým e-shopům

Češi začali věřit e-shopům. Zboží platí kartou již při objednávce a na internetu se nebojí zadávat číslo své karty i heslo. „Dlouhé roky oblíbená dobírka ztratila své prvenství, i když v některých e-shopech ještě může být stále nejvyužívanější. Náš průzkum ale ukazuje, že nastal výrazný zlom. Češi již nejsou tak nedůvěřiví vůči e-shopům ani vůči internetovému prostředí,“ uvádí Pavel Včela, ředitel společnosti GLS Česká republika, a dodává: „Využívání dobírky samozřejmě souvisí s tím, zda nakupujete u velkého známého internetového prodejce, nebo na malém e-shopu, o kterém jste nikdy neslyšeli. Dobírka bude existovat i v budoucnu, a to právě jako pojistka pro nakupování u internetových prodejců, o kterých má kupující minimum informací.“

Třetím v Česku nejoblíbenějším způsobem úhrady je bankovní převod. Preferuje ho čtvrtina dotázaných (24,7 %). Každý desátý Čech pak upřednostňuje platbu na výdejním místě a jen 4 % v kamenné prodejně obchodníka.

Dobírku využívají starší lidé, mladí platí kartou

Z průzkumu společnosti GLS vyplynulo, že platbu kartou hned při objednání využívají hlavně mladí lidé. Nejoblíbenějším způsobem úhrady je pro respondenty ve věku 18 – 26 let, a to v 43 % případů. Ve věku 27 – 35 let je to už jen 38,9 %. S rostoucím věkem pak obliba výrazně klesá. Platbu kartou při objednání vidí jako nejvhodnější způsob úhrady jen 17,9 % lidí ve věku 54 – 65 let. Tato věková skupina naopak vykazuje největší oblibu dobírky. Jako nejpreferovanější variantu ji vidí 37 % dotázaných, zatímco u mladých lidí ve věku 18 – 26 let je to jen 16,6 %.

Platba kartou je populárnější u mužů

Platba kartou hned při objednání je populárnější u mužů. Jako nejlepší způsob úhrady ji preferuje o pětinu více mužů než žen. U dobírky jsou preference vyrovnané. V Praze dobírku jako nejoblíbenější způsob úhrady uvedl jen každý desátý respondent (11 %), zatímco platbu kartou při objednání téměř každý druhý. Stejné preference mají vysokoškolsky vzdělaní lidé. Téměř každý druhý vidí jako nejlepší způsob úhrady platbu kartou při objednání, zatímco dobírku upřednostňuje jen jeden z 10 vysokoškoláků.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.