Air Bank snižuje úročení na spořicích účtech. Ilustrační fotozdroj: www.airbank.cz

Dobrá nebo špatná zpráva od Air Bank?

Pod titulkem „Zvyšujeme úroky, sjednocujeme podmínky“ rozeslala Air Bank svým klientům oznámení, že od září fakticky sníží úročení na spořicích účtech. Klienti na chatu na to okamžitě reagovali. Devět z deseti reakcí lze charakterizovat tímto příspěvkem ze serveru ekonomického deníku E15: „S tím omezením úročení do milionu to je podraz, zvýšit úrok u čtvrtiny a snížit u zbytku výsměch.“ Nebo: „Do konce srpna mám 1,1 % u vkladu do 1 milionu a výš 0,5 %. Od září mám 1,1 % u vkladu do 250 tisíc a nad 250 tisíc 0,5 %. Tomu říká Air Bank zvedání úroků…,“ píše jiný klient banky.

Průkopníci bankovnictví bez poplatků to v Česku nemají snadné. Ztráty banky Zuno, Air Bank i Equa bank se v prvních dvou letech pohybovaly ve stovkách milionů. Například za rok 2012 odepsala Equa bank 443 milionů. Air Bank dva roky po sobě umořila 320 milionů, vysoké ztráty dokonce přiměly Zuno k úvahám o odchodu z České republiky.

Získat nové klienty s vidinou vysokého úročení nebylo až tak obtížné. U Air Bank zakládali 100 tisíc běžných účtů každý rok a lidé tam za prvních dva a čtvrt roku přesunuli přes 40 miliard úspor. „Kdyby si lidé u nás ukládali úspory takovým tempem, docela obtížně bychom hledali příležitosti, jak peníze na trhu dobře zhodnotit a vydělat na vysoké úroky, které chceme dál poskytovat,“ přiznal otevřeně mluvčí Air Bank Vladimír Komjati.

Původní úrok spořicích účtů 2,5 % do milionu korun zhubnul na 1,1 % a nyní zeštíhlovací kůra pokračuje snížením výše takto úročené částky z milionu na 250 tisíc korun. Banka ale nemůže riskovat masový odliv klientů, a tak při pěti platbách kartou nabízí u této sumy úrok 1,5 % a jediným skutečným navýšením je tak úročení běžného účtu do sta tisíc korun rovněž ve výši 1,5 %. „Tato zpráva může být dobrá i špatná,“ konstatoval mluvčí Komjati.

Loni v únoru kvůli snaze neztratit klienty učinila banka podivný nesystémový krok, když novým klientům nabídla podstatně nižší úrokové sazby na spořicích účtech než původním. U těchto „starých“ klientů, kteří bance pomohli s rozjezdem, půjde nyní v řadě případů o výrazné zhoršení podmínek. Několik příkladů:

A) Starý klient se stropem 1 mil. Kč a neplatící kartou na změně nevydělá nikdy. Při jakýchkoli úložkách nad 250 tis. Kč naopak docela výrazně prodělá: při vkladu 500 tis. Kč je roční úrok (před zdaněním) o přibližně 1500 Kč nižší; při úložce 750 tis. Kč o asi 3000 Kč nižší; při úložce 1 mil. Kč a výš o zhruba 4500 Kč nižší.

B) Starý klient se stropem 1 mil. Kč a platící kartou to jednoznačné nemá: při úložce do asi 583 tis. na změně vydělá – maximálně však 1000 Kč při úložce 250 tis.; při úložkách mezi 583 tis. a 1,417 mil. Kč na změně prodělá – nejvíc 1250 Kč, bude-li mít na účtu 1 mil. Kč; při úložkách nad 1,417 mil. Kč na změně opět vydělá – čím vyšší úložka, tím víc – např. při úložce 2 mil. Kč kolem 1750 Kč.

Výhody podle Air Bank

(při pěti platbách kartou za měsíc)

Produkt                              nyní         od září

Běžný účet do 100 tis.     1,1 %          1,5 %

Spořicí účet do 250 tis.   1,1 %          1,5 %

Spořicí účet do 1 mil.      1,1 %          0,8 %

Spořicí účet nad 1 mil.    0,5 %          0,8 %

Air Bank tak zcela viditelně chce ještě víc zpomalit příliv dalších peněz, protože úvěrové uplatnění nachází jen asi pro čtvrtinu z několika desítek miliard vkladů. Jejich skladování u ČNB nevynáší nic, státní dluhopisy také nejsou báječný kšeft. I když se nové banky snaží povzbudit touhu obyvatelstva po půjčkách vcelku sympatickým refinancováním úvěrů či hypoték a Air Bank navíc přitahuje nevídaným úročením na běžném účtu, přimět české konzervativní publikum k potlesku bude ještě pěkná fuška.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *