Dobrá zpráva pro české investory v dolarech

Nejnovější index cen výrobců (PPI) ukázal, že meziroční inflace na straně výrobců vzrostla na 0,8 procenta, což je mírně pod očekáváním, které bylo 0,9 procenta. Naopak v EU podle předběžných údajů cen výrobců v září meziročně klesly o 3,3 procenta. Nejvíc klesly na Slovensku, o 18,5 procenta, zatímco v Polsku o 5,2 procenta, v Rakousku o pět procent a v Německu o 1,7 procenta.
Devalvace koruny představuje výhodu pro domácí investory, kteří investují na americkém trhu – kurzovní změny totiž jejich výnosy letos navýšily přibližně o osm procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Devalvace koruny představuje výhodu pro domácí investory, kteří investují na americkém trhu – kurzovní změny totiž jejich výnosy letos navýšily přibližně o osm procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tyto údaje přichází krátce poté, co minulý týden spotřebitelská inflace vzrostla meziročně na 2,8 procenta, což odpovídalo očekáváním. V České republice největší nárůst zaznamenaly ceny zemědělských výrobců, které meziročně vzrostly poprvé od dubna 2023, konkrétně o 2,4 procenta. Meziroční růst byl tažen zejména cenami ovoce, které se zvýšily o 35,1 procenta.

Ceny služeb také zůstávají nad průměrem, především kvůli růstu cen v oblastech nemovitostí, zaměstnaneckých služeb a reklamy. Zvyšování cen služeb nadále zůstává nad průměrnou inflací. Kvůli rigiditě této oblasti mají vysoké úrokové sazby tlumený efekt.

To je jedním z důvodů, proč Česká národní banka zachovává restriktivní měnovou politiku. Na jejím listopadovém zasedání snížila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na čtyři procenta. O stejnou částku rada snížila úrokové sazby i na předchozích dvou zasedáních. Úrokové sazby v Česku jsou nižší, než třeba v Polsku nebo Maďarsku, ale vyšší než u našich západních sousedů nebo na Slovensku.

Centrální banka sice ještě očekává snížení úrokových sazeb, avšak v dalším roce se mohou úrokové sazby snižovat jen pomalu, nebo dokonce vůbec. Vše záleží na vývoji inflace. Ta se zatím stabilně drží v cílovém pásmu centrální banky mezi jedním a třemi procenty.

Pokud se inflace udrží v souladu s očekáváním, je to pozitivní zprávou pro český trh, zejména v kontextu nedávné devalvace koruny vůči americkému dolaru. Tlaky ze strany služeb a vývoj zahraničního obchodu ale zůstávají rizikem.

Devalvace koruny však představuje výhodu pro domácí investory, kteří investují na americkém trhu – kurzovní změny totiž jejich výnosy tento rok navýšily přibližně o osm procent.

Autor je investiční analytik platformy eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB