Dobrá zpráva pro korunu

Analýza
Česká ekonomika podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) svým výkonem v závěrečném čtvrtletí loňského roku překvapila jednoznačně pozitivně, když hrubý domácí produkt (HDP) vykázal mezičtvrtletní růst 0,3 procenta. Vzhledem k uzavírkám ve službách a maloobchodu znamená mezičtvrtletní nárůst HDP bez nadsázky pozoruhodný výkon.
Údaj o HDP za loňské závěrečné čtvrtletí je dobrou zprávou pro korunu, které může pomoci v dalším posílení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česká ekonomika se zařadila po bok Německa a Španělska, jež v minulých dnech též pro závěrečné čtvrtletí roku 2020 oznámily mezičtvrtletní nárůst HDP. Česká ekonomika vykázala v závěru roku mnohem vyšší odolnost vůči stávající vlně pandemie, než se čekalo. Údaje o výkonu HDP představují příznivou zprávu pro korunu.

Předběžný údaj hlásí, že česká ekonomika v loňském závěrečném čtvrtletí vykázala mezičtvrtletní růst HDP 0,3 procenta, což je o dost lepší výsledek, než čekal trh, kde se očekávání pohybovala na úrovni poklesu okolo 2,5 procenta. V meziročním vyjádření HDP klesl o pět procent, což bylo stejné tempo meziročního poklesu jako v loňském třetím čtvrtletí.

Pro srovnání: Česká národní banka (ČNB) ve své prognóze z počátku listopadu čekala pro závěrečné čtvrtletí meziroční propad HDP o 8,8 procenta, zde je ale nutno podotknout, že lepší výsledek, než jaký centrální banka v této prognóze čekala, byl i údaj o HDP za třetí čtvrtletí.

PSALI JSME:
Evropské ekonomiky si vedly na konci roku 2020 nad očekávání dobře

Dle vyjádření ČSÚ v závěrečném čtvrtletí výrazně rostla zahraniční poptávka. Je zřejmé, že české ekonomice velmi prospělo, že na rozdíl od jarních měsíců stávající vlna pandemie nepřinesla uzavírky v průmyslové výrobě a nedopadla na zahraniční obchod. Omezení samozřejmě i nadále negativně dopadají na maloobchod, dopravu, ubytování a pohostinství.

Pohled na detailní statistiky HDP za loňské závěrečné čtvrtletí, zejména pak na mezikvartální výkon, bude nepochybně velmi zajímavý, nicméně na tyto detaily si musíme počkat až do 2. března, kdy je ČSÚ bude publikovat.

Propad za celý loňský rok byl ovlivněn zejména situací v prvním polovině roku a především pak v jarních měsících, kdy s příchodem pandemie došlo k uzavírkám napříč ekonomikou.

PSALI JSME:
Česká ekonomika si loni vedla nad očekávání dobře

Za celý rok 2020 klesl HDP o 5,6 procenta, což znamená v historii samostatné České republiky rekordní pokles. Pro srovnání, v roce 2009, kdy svět čelil důsledkům finanční krize, klesla česká ekonomika o 4,5 procenta.

Celkově za celý rok 2020 vykázala pokles jak spotřeba domácností, tak investiční výdaje, v první polovině roku se propadly také exporty. Rostly naopak vládní výdaje, což souviselo se snahou změkčit dopady pandemie na ostatní sektory ekonomiky a na společnost jako celek.

Zůstává velkým otazníkem, jaký výsledek přinese HDP za letošní rok, klíčovým faktorem bude především postup na poli vakcinace a s tím související schopnost odstraňovat omezení související s pandemií. Lepší výkon ekonomiky v závěru loňského roku může vybízet k navýšení odhadů růstu HDP pro rok 2021.

PSALI JSME:
Česká republika utrpěla historicky nejhlubší propad ekonomiky

Náš aktuální odhad růstu HDP pro letošní rok činí tři procenta, nyní si lze představit i růst blízký čtyřem procentům, nejistoty související s pandemií ale hovoří pro určitou opatrnost, co se týče navyšování růstových prognóz.

Z pohledu ČNB je lepší výsledek HDP argumentem ve prospěch úvah o zvýšení úrokových sazeb v letošním roce, nicméně právě silnější koruna zároveň hovoří proti spěchu se zpřísňováním měnových podmínek skrze růst úroků centrální banky.

Údaj o HDP za loňské závěrečné čtvrtletí je každopádně dobrou zprávou pro korunu, které může pomoci v dalším posílení. Silnější koruna totiž zpřísňuje měnové podmínky sama o sobě a působí tak ve směru zmírnění inflace v české ekonomice.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Spotřeba domácností bude letos hlavním tahounem HDP

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru