Dobrá zpráva pro průmyslové výrobce ve středoevropském regionu

Analýza
Růst ekonomické aktivity v eurozóně v prosinci zpomalil výrazněji, než se čekalo, a to v důsledku vývoje ve službách, na něž dopadly komplikace související se stávající vlnou pandemie. Zpomalení růstu aktivity hlásí také zpracovatelský průmysl, zde byl ale vývoj lepší, než se čekalo s tím, jak situace v dodávkách potřebných komponent byla méně špatná, než v předchozích měsících.
V Německu se PMI indikátor pro zpracovatelský průmysl nečekaně vyšplhal na tříměsíční maximum, což je dobrá zpráva také pro průmyslové výrobce ve středoevropském regionu. Ilustrační foto: TPCA

Cenové tlaky hlásí v porovnání s listopadem mírnější růst jak na straně nákladů, tak na straně prodejních cen, přesto ale cenové tlaky hlásí svou druhou nejvyšší úroveň za historii měření. PMI průzkumy podporují scénář viditelného zpomalení tempa hospodářského růstu v eurozóně v letošním závěrečném čtvrtletí při souběžné kumulaci inflačních rizik.

Souhrnný PMI indikátor za prosinec i za letošní závěrečné čtvrtletí jako celek naznačuje, že oživení ekonomiky pokračuje, avšak ve srovnání s druhým a třetím čtvrtletím bude závěr letošního roku ve znamení viditelnějšího zpomalení tempa hospodářského růstu.

Celkový PMI indikátor pro sektor služeb v prosinci klesl z 55,9 na 53,3, což je nejslabší úroveň za uplynulých osm měsíců a horší výsledek, než čekal trh (54,3).

Na aktivitu ve službách a především pak v turistice a rekreaci dopadly komplikace a obavy související se stávající vlnou pandemie. PMI ve zpracovatelském průmyslu v prosinci klesl mírně, z úrovně 58,4 na 58,0, což znamená desetiměsíční minimum, přesto ale jde o lepší výsledek, než se čekalo (tržní medián: 57,8).

V rámci průzkumu pro zpracovatelský průmysl vzrostl indikátor výroby, z 53,8 na 53,9, což je nejvyšší úroveň za uplynulé tři měsíce. Zpomalení růstu naopak hlásí nové objednávky ve zpracovatelském průmyslu. Jakkoliv na zpracovatelský průmysl stále dopadají výpadky či prodlevy v dodávkách potřebných komponent a surovin, tak se tyto problémy v prosinci zmírnily.

PSALI JSME:
Růst výrobních cen v listopadu dále zrychlil

Průzkum PMI zároveň naznačuje, že kumulace inflačních tlaků v ekonomice eurozóny pokračuje, nicméně prosinec hlásí zmírnění tempa růstu nákladů i prodejních cen v porovnání s rekordní úrovní, jež byla zaznamenána v listopadu. Průzkum PMI tak podporuje předpoklad, že cenové tlaky v ekonomice eurozóny zůstávají vysoko a v roce 2022 mohou vést k vyšší, než původně očekávané inflaci.

Průzkumu PMI za eurozónu za letošní prosinec naznačuje zpomalení růstu aktivity zejména ve službách, v mírnějším rozsahu hlásí zpomalení i zpracovatelský průmysl. Na sektor služeb negativně dopadá stávající vlna pandemie, obrázek v průmyslu ale vypadá lépe, než se předpokládalo s tím, že situace v dodávkách potřebných komponent je méně nepříznivá, než tomu bylo v předchozích měsících.

PSALI JSME:
Ceny v průmyslové výrobě rostou nejrychleji od vzniku samostatné republiky

Za zmínku stojí, že v Německu se PMI indikátor pro zpracovatelský průmysl nečekaně vyšplhal na tříměsíční maximum, což je dobrá zpráva také pro průmyslové výrobce ve středoevropském regionu. Celkově jsou ale průzkumy PMI v souladu s očekáváním zpomalení tempa růstu hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny v letošním závěrečném čtvrtletí.

Inflační tlaky v průmyslu i ve službách jsou navzdory prosincovému zmírnění historicky velmi vysoko, fakticky na druhé nejvyšší úrovni, což naznačuje, že zmirňování tempa růstu cen v ekonomice eurozóny v roce 2022 bude pozvolnější, než se ještě donedávna čekalo.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cenový chaos ochromuje naše hospodářství

Zavřít reklamu ×
  1. Otázka je jak dlouho……Po zákazu spalováků se průmysl automotive zhroutí.Elektrické auta budou málo kupována vzhledem k ceně a minimálnímu dojezdu(hlavně v mrazech). Mnoho lidí používá auto jen v zimě,protože jinak jezdí na kole.Právě v zimě bude e-auto k ničemu.Se starší baterkou úplně k ničemu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

PMI index poprvé od srpna 2020 pod padesátkou

Index nákupních manažerů (PMI) v tuzemském zpracovatelském průmyslu se poprvé po téměř dvou letech propadl pod padesátibodovou hranici dělící fázi expanze od kontrakce. Dle průzkumu mezi nákupními manažery v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB