Novela přinese výraznou úlevu všem českým stavebníkůmzdroj: Redakce

Dobrá zpráva pro stavbaře: zelený proces EIA se zjednoduší

Náročný proces posuzování vlivů staveb na životní prostředí EIA, který v minulosti mnohdy zneužívaly nejrůznější tzv. občanské iniciativy, motivované vedlejšími ekonomickými zájmy, se výrazně zrychlí a zjednoduší. Parlament přijal příslušné změny zákona, spokojené je i ministerstvo životního prostředí.

„Výsledek hlasování je dobrou zprávou pro všechny české stavebníky. Novela jim přinese výraznou úlevu, například zásadně sníží počet záměrů, které budou povinně podléhat procesu EIA až o pár tisíc ročně, a to při zachování současné úrovně ochrany životního prostředí. Celý proces se také pro všechny posuzované záměry o měsíc a půl zkrátí, což je hlavně u menších projektů dost významný posun,“ tvrdí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

HLAVNÍ ZMĚNY NOVELY

Novela zákona navrhuje stanovit okruh tzv. navazujících řízení, a to formou výčtu konkrétních správních řízení vyjmenovaných v samotném textu zákona. Výsledkem bude větší právní jistota investorů i správních orgánů.

Dochází k zásadní změně koncepce tzv. podlimitních záměrů a tím i k výraznému zúžení okruhu podlimitních záměrů, které budou podléhat posuzování vlivů na životní prostředí. Zpřísní se také pravidla pro zpracování posudků a při zbytečných prodlevách překladatelů posudků nastoupí finanční sankce.

Novela nyní čeká na podpis prezidenta republiky, očekává se, že nabude účinnosti k 1. 11. 2017.

(kol)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *