Dobré časy maskují tikající bombu

Extrémně nízká nezaměstnanost a růst ekonomiky výrazně zlepšily hospodaření veřejného sektoru. „Dobré časy ale maskují tikající bombu v podobě zdravotního a sociálního systému,“ říká hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček, který problematiku zdravotních a sociálních systémů přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Ilustrační foto: Pixabay

Ve 4. čtvrtletí 2018 se hospodaření sektoru vládních institucí dostalo do deficitu mínus 9,8 miliardy korun. Na vině je podle Křečka zhoršené hospodaření ústředních vládních institucí.

Meziroční pohled na hospodaření veřejného sektoru však přináší také dobré zprávy. Nominální výše dluhu se ve 4. čtvrtletí 2018 meziročně snížila na 1735,1 miliardy korun. Díky ekonomickému růstu navíc došlo k výraznému poklesu míry zadlužení na 32,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

„Oproti jiným státům Evropské unie hospodaří veřejný sektor v České republice velmi dobře,“ říká Křeček. Průměrná výše zadlužení v Evropské unii se pohybuje okolo 80 procent HDP a Česká republika tak patří mezi premianty.

PSALI JSME:
Loňský přebytek důchodového účtu nesmí politiky uchlácholit, za poslední desetiletí jsme stále v minusu přes 200 miliard

„Své postavení si však nemusíme do budoucna udržet, jestliže nebude provedena reforma zdravotního a sociálního systému. Oba tyto systémy výrazně navyšují výdaje, což krátkodobě umožňuje stav extrémně nízké nezaměstnanosti a růstu ekonomiky. Z dlouhodobého pohledu však současný růst výdajů není udržitelný,“ upozorňuje ekonom.

Podle Křečka lze očekávat, že při zhoršování ekonomické situace budou zaváděna restriktivní opatření. Současné parametry zdravotního a sociálního sytému nereflektují fenomén stárnutí populace, tvrdí ekonom a dodává, že v budoucnu bude nutné provést zásadní změny, které se pravděpodobně neobejdou bez negativních dopadů na nemocné a sociálně potřebné.

PSALI JSME:
Stát „podpoří“ podnikatele a zaměstnance zvýšením odvodů o desítky miliard

  1. A mě je to jedno. Na tohle doplatí nejvíc ti nejchudší a státní zaměstnanci. Takže voliči ANO. Co si uvařili, to si také sní. Lituji jen těch, kteří na jejich hloupost doplatí a budou v tom nevinně.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Desetiletou fixaci už má skoro třetina hypoték

K nejsledovanějším a nejvíce medializovaným parametrům hypotéky je nepochybně úroková sazba. Ta například podle údajů Fincentrum Hypoindex vloni spadla z lednových tří procent na prosincových 2,34 %. Velmi důležitým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru