Dobře už bylo. Češi si kvůli inflaci budou muset utáhnout opasky

Názor
Ministerstvo financí podle své nové prognózy, kterou vydá v úterý, počítá pro příští rok s šestiprocentní průměrnou inflací. Šestiprocentní inflace by znamenala, že se životní úroveň Čechů v příštím roce sníží nejvýrazněji od krizového roku 2013.
Šestiprocentní inflace by znamenala, že se životní úroveň Čechů v příštím roce sníží nejvýrazněji od krizového roku 2013. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle říjnového pravidelného šetření České národní banky (ČNB) mezi tuzemskými i zahraničními analytiky totiž průměrná nominální mzda poroste v příštím roce pětiprocentním tempem. Reálná mzda českých pracovníků by se tak snížila o jedno procento.

Výraznější ztrátu kupní síly utrpěli Češi v tomto miléniu pouze jednou, a sice ve zmíněném krizovém roce 2013. Tehdy reálná mzda poklesla dokonce o 1,5 procenta. Ovšem ani pokles reálné mzdy přesahující dokonce i úroveň 1,5 procenta nelze pro příští rok vyloučit. To by znamenalo, že Češi si budou muset „utáhnout opasky“ nejvýrazněji od 90. let.

Ministerstvo financí totiž dosud předpokládalo inflaci v roce 2022 čítající 3,5 procenta. Svoji prognózu tak upravilo vydatně směrem vzhůru. Jestliže během pár měsíců došlo k navýšení odhadu z 3,5 na zhruba šest procent, nikdo není psáno, že nemůže dojít ještě k navýšení na 6,5, či dokonce až sedm procent.

Pokud by se inflace pohybovala v pásmu od 6,5 do sedmi procent, přičemž by mzdy narostly nominálně opravdu jen o pět procent, Češi by si reálně pohoršili vskutku nejvýrazněji od zmíněných 90. let.

PSALI JSME:
Inflace v Česku šokuje, letos se může vyřítit až k sedmiprocentní úrovni

Ministerstvo úpravou svého odhadu následuje ČNB, která již v týdnu rovněž upravila svůj odhad průměrné inflace v příštím roce výrazně směrem vzhůru. Místo 2,8procentního průměrného meziročního růstu hladiny spotřebitelských cen nyní prognózuje vzestup dvojnásobný, 5,6 procenta.

Průměrná inflace tak v příštím roce bude zhruba trojnásobně překonávat inflační cíl České národní banky ve výši dvou procent. V takovém případě lze již jen těžko hovořit o přechodnosti.  Vždyť už letos ve druhém čtvrtletí činila průměrná inflace 4,1 procenta.

A pokud vyjde předpoklad nově zveřejněné prognózy centrální banky, v letošním čtvrtém čtvrtletí vykáže inflace průměrnou úroveň 5,3 procenta. Takže to v souhrnu znamená, že by inflace převyšující cíl ČNB dvoj- až trojnásobně byla realitou po dobu půldruhého roku. Letos ve druhém pololetí a po celý příští rok. To už má k přechodnosti vskutku poměrně daleko.

Centrální banka předpokládá, že inflace se vrátí do tolerančního pásma inflačního cílování, tedy do pásma od jednoho do tří procent, teprve v prvním čtvrtletí 2023, kdy by inflace měla průměrně činit 2,3 procenta. Ještě v posledním čtvrtletí roku 2022 to ale budou podle její nové prognózy průměrně 4,1 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflační prognózy ČNB počítají s razantním posílením koruny

Zavřít reklamu ×
  1. tohle mě jen utvrdilo, že je nutné sedět na kačkách více než obvykle-musí více zbýt na nezbytnosti-pokud si člověk nechce půjčovat na jídlo, energie a vodu,malé děti nemám,tak se obejdu bez kupovaní bot a oblečení.Ještě mi musí zbýt na léky který doplácím 500,-kč čtvrtletně. .sice mi invalidní důchod zvednou ale jen energie udělají víc než to přidání a to sem chytla ještě fix jako stálý zákazník u ČEzu na 3 roky za relativně slušných podmínek .Ještě musí zbýt na pojistku barabizny a dań z ní- jinak nepustím ani floka.Udělá-li to hodně lidí tak sbohem růste ekonomiky.Investovat neplánuji,jen rezerva na kotel,bojler,pračku a lednici a když se na barbizně něco vy.ere.,prodat to nehodlám a nebylo by z toho ani na vybydlené 1+1 v dožilém paneláku kde mě investičně bude zadlužovat SVJ různýma akcema (zateplení co z.urví a do toho zatéká, nevím co pak se s tím vším polystyrénem bude dělat za 20 let,výtah, střecha,lodžie nová kotelna atd…)

    • Jo tak to je pravda jsem taky toho názoru pořád si utahuju opasek ale už je konec poslední dírka a potom nic : !

    • Přesně tak Jano. Já šetřím od roku 2000 kdy mě kamarád významný ekonom řekl abych šetřil,protože v tomto státě už dobře bylo. Šetřím prakticky na všem,věci kupuji z inzerce mimimálně použité a za 1/3 ceny nového,auto již 20 let na LPG,chleba peču doma v domácí pekárně,od jara do zimy jezdím na e-kole,pojistka na dům a auto ta nejlevnější co jde….Vyplatilo se,já se zdražování nebo nezaměstnanosti nebojím. Pouze měna by mě zničila život!

      • vypada ze se mate hodne dobre, kdyz se rozmazlujete na ekole, dokonce mate auto. Porad mate hodne ke setrit

  2. Ten titulek jsem už někde četl. Aha, v r. 1991, když to pan Klaus říkal a současně slíbil, že za 10 let bude u nás líp než v Rakousku. Ceny už máme vyšší než v Rakousku, takže půlka je splněna. Navíc můžeme, pokud na to máme, cestovat. Teď už jen ty příjmy! Zatím je náš průměrný stejný jako minimální v Německu. Ještě, že mám důchod! To si mohu vyhodit z kopýtka.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Růst sazeb hypoték ovlivní dostupnost vlastního bydlení

Zájemce o vlastní bydlení financované prostřednictvím hypotéky čeká těžký rok. Už loni hypoteční sazby rostly nejrychleji za 18 let a růst ani letos neskončí. Navíc se ztíží dostupnost hypoték zpřísněním pravidel …

Omezení slev na jízdném dopravu citelněji neomezí

Omezení slev na jízdném, o němž dnes rozhodla vláda, nezapříčiní přesun cestujících k individuální dopravě, ani žádný jejich citelnější ústup od cestování v současné intenzitě. Nemělo by totiž pro dotčené znamenat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB