Dobrý byt v Praze se pronajme i za pár hodin a o polovinu dráž než před třemi lety

Plánujete pronajímat v Praze byt? Nákladná rekonstrukce už není třeba, stačí pár „kosmetických“ úprav. Situace na trhu totiž nahrává pronajímatelům. Přesto, že nájmy vzrostly až o polovinu oproti roku 2015, poptávka stále převyšuje nabídku a na jeden inzerát se okamžitě ozývají desítky zájemců.

„Ceny nájmů v metropoli šly prudce nahoru. Jen za posledních dvanáct měsíců minimálně o 10 procent, za poslední tři roky pak zhruba o polovinu. Vezměme si třeba byt 2+kk o velikosti 43 metrů čtverečních v panelovém domě. Je-li v udržovaném stavu či po částečné rekonstrukci, pohybuje se v současné době nájemné v takovém bytě v rozmezí od 13 500 do 4 000 korun. Před rokem to bylo 12 500 a před třemi 9 000 korun,“ říká Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality.

Poptávka po nájemním bydlení podle něho v poslední době značně vzrostla, a to především kvůli rychle rostoucím cenám bytů na prodej. Roli hraje i skutečnost, že vlivem dalších doporučení České národní banky ohledně poskytování hypotečních úvěrů se rozšiřuje skupina lidí, kteří nedosáhnou na vlastní bydlení.

Nejžádanější jsou malé byty, vhodné pro jednotlivce a mladé páry, a  naopak větší byty pro rodiny s dětmi. „Konkrétně je velký zájem o byty 2+kk v novostavbách, které jsou moderně zařízené a řešené jako takzvané startovací byty. Další variantou, kterou klienti často poptávají, je rodinné bydlení s dispozicí 3+1 až 4+1 za dobrou cenu, tím pádem ideálně na panelovém sídlišti. Třetí  variantou mezi nejžádanějšími jsou byty 1+kk až 2+kk rovněž na panelových sídlištích,“ přibližuje Jan Martina.

Kdo v současné době shání byt k pronájmu, najde jej, ale to může trvat déle. Nabídka už je značně omezená a na jeden inzerát se rychle ozývá až třicet zájemců. „Potenciální nájemníci jsou nuceni slevit ze svých požadavků, přistoupit například na vyšší nájemné či horší lokalitu, ale nestává se, že by byt vůbec nesehnali. Funguje zde jakýsi věčný koloběh obnovování nájemních vztahů. Stále se na nás obracejí majitelé bytů, že jejich nájemci po šesti měsících či roce odcházejí a oni potřebují obsadit nájemní byt znovu,“ říká Jan Martina.

Z pohledu pronajímatele je situace na trhu o poznání přívětivější. Kvalitní byt za rozumné nájemné je obvykle pronajat v řádech dnů, rezervace může trvat jen pár hodin.  „A nutno dodat, že i v uvozovkách méně pěkný byt s měsíčním nájmem třeba o jen 1000 korun nižším se pronajme stejně rychle. Což vede k zamyšlení, zda se lidem vyplatí investovat do bytu, který se chystají pronajímat, statisíce na kompletní rekonstrukci. Zda není rozumnější udělat jen nezbytné základní úpravy v řádech desetitisíců, když rozdíl v měsíčním nájemném nakonec činí třeba jen  tu tisícovku. S nižší investicí navíc odpadá obava, že nájemníci byt vybydlí,“ konstatuje Jan Martina.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.