„Dohlédnu na to, aby pomoc šla k těm správným lidem,“ říká Dina Mašínová

Rozhovor
Dinu Mašinovou přivedla do čínské technologické společnosti náklonnost k východní kultuře. „Baví mě vymýšlet projekty, které pomáhají. Vždycky říkám, že jsem za to zodpovědná, tak si opravdu dohlédnu na to, aby pomoc šla k těm správným lidem,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz manažerka aktivit společenské odpovědnosti Huawei pro Českou republiku.
Dina Mašínová je manažerka aktivit společenské odpovědnosti Huawei pro Českou republiku. Foto: Huawei

Proč jste si pro svoji práci vybrala právě čínskou technologickou společnost?
Do čínské firmy mě přivedla náklonnost k východní kultuře. Do svých 18 let jsem žila v Saudské Arábii, i když je to vlastně jiné, jsou tam určité prvky, kterým rozumím. Jsem spojkou mezi českým a čínským světem a každý má svá specifika a je třeba vědět, co a jak se dá říct v jednom i v druhém.

Věnujete se společenské odpovědnosti firmy (CSR). Má to nějaký důvod?
Prošla jsem řadou oddělení, až jsem se dostala do PR oddělení a tam jsem už od začátku pomáhala při speciálních projektech. Podnikala jsem 15 let v cestovním ruchu, takže řízení projektů, lidí i zařizování je pro mě tím pravým ořechovým. Nejsem ten typ, který by chtěl zadávat data do tabulky, na to nemám trpělivost.
Mám ráda, když mohu na projektu pracovat od A až do Z. Věřím, že když něco vysíláte do vesmíru, tak se vám to zase vrací zpátky. I když spousta lidí na to nevěří, už se mi to několikrát osvědčilo. A tak vysílám pozitivum ve smyslu pomáhat okolo sebe.  Jsem na svoji práci hrdá a chci ji dělat, jak nejlépe umím. Za každým člověkem by měla zůstat nějaká stopa.

PSALI JSME:
Společensky odpovědné firmy více přitahují nejen zákazníky, ale i uchazeče o zaměstnání

Huawei se dlouhodobě v projektech odpovědnosti zaměřuje na děti, studenty či seniory. Co děláte pro děti?
Pomáháme například dětem, které nemají to štěstí a, bohužel, jejich rodiče o ně neprojevují zájem. Spolupracujeme s dětskými domovy, s léčebnou v Říčanech či vybranými nemocnicemi. Na Mikuláše dětem nakoupíme dárky, které si přejí, a dovezeme je na místo určení. Ta radost se nedá ani popsat. Také nabízíme dětem z dětských domovů letní vzdělávací kurzy, CSR není jen darování peněz nebo hmotných darů, ale i poskytnutí vzdělání, což je pro mládež důležité.

Vaším typickým projektem je podpora studentů a spolupráce s akademickou sférou.
Ano, začali jsme globálním projektem určeným pro vysokoškolské studenty, který se jmenuje Seeds For The Future. Jde o 14denní cestu do Číny za poznáváním kultury, např. studenti mají hodiny kaligrafie, kurzy vaření a poznávají památky, v druhém týdnu vždy připravíme řadu technologických kurzů v našem výzkumném centru.
Projekt sice kontinuálně pokračuje dál, ale vlivem pandemie covid-19 je nyní, bohužel, pouze on-line. Ačkoliv kluci k technologiím inklinují více, rádi bychom přilákali více žen do IT prostředí. I proto podporujeme organizace, jako jsou Czechitas…
Pro letošní akademický rok bychom rádi vybraným technickým vysokým školám nabídli stipendia pro jejich studenty. Rozšíříme tak působnost zmíněného programu Seed for the Future.

PSALI JSME:
Fintech je pánský klub. Ženy v něm nemají místo

A projekty pro seniory?
Ano, máme čistě náš, český projekt. Vyslyšeli jsme volání o pomoc během pandemie a pomohli jsme seniorům zůstat v této těžké době ve spojení s jejich nejbližšími. Řada seniorů totiž nemá přístup k on-line hovorům, a tak jsme se rozhodli věnovat 500 chytrých telefonů lidem v domovech pro seniory. Nainstalovali jsme jim potřebné aplikace a zaškolili je. Je to skvělá pomoc lidem, kteří se ocitli v izolaci.
Jiným příkladem je Alzheimer Home, kde jsme telefony nemohli dávat seniorům, a tak jsme je předali vedení, které zaškolilo zdravotní sestřičky. Dnes mohou mít i tito senioři kontakt se svými rodinnými příslušníky.
Spolupracujeme také s Domovem pro seniory Jeřabina na projektu Smart Senior House. Kromě chytrých telefonů jsme zařízení vybavili například multifunkční obrazovkou nejen pro videokonference, či chytrým řešením pro zlepšení zdravotní péče. Na podzim plánujeme pro klienty Jeřabiny kurzy digitálních dovedností.

Společenská odpovědnost začíná být v posledních letech „in“. Řada společností si tuto aktivitu zařazuje do svého portfolia, ačkoliv na to nemá dostatečné know-how a kapacity. Jde o krátkodobou popularitu nebo se budou firmy více a více společensky angažovat?
 Máte pravdu, že mnoho firem zintenzivnilo svou CSR aktivitu,  čím dál tím víc i menší firmy pomáhají. Během pandemie se navíc těmto aktivitám dostalo více pozornosti v médiích. Věřím, že rozvoj společensky odpovědných aktivit bude dál pokračovat, protože tato činnost je běh na dlouhou trať a není to o tom někde se blýsknout. S kolegy na CSR projektech pracujeme s dlouhodobější perspektivou, takže vždy o prostředky žádáme s předstihem. Vždy se snažíme reagovat na aktuální problémy a situaci a je dobře, že pro to máme podporu vedení firmy.

PSALI JSME:
Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Každá výroba zanechá uhlíkovou stopu, máte i nějaký projekt na podporu životního prostředí?
Ano, ochrana životního prostředí je u nás vnímána jako velmi důležitá. Chceme se věnovat životnímu prostředí a zároveň podpořit výzkum a vzdělanost. Jsme technologickou firmou a máme hodně šikovných lidí. Aktuálně pracujeme na ryze lokálním projektu, který bychom rádi velmi brzo představili.

Pokud by jiná dobročinná či nezisková akce chtěla u vás požádat o finanční dar, je to v současné době možné nebo je vaše kapacita naplněna?
Jak už jsem říkala, projekty si pečlivě vybíráme v předstihu, i když v nenadálých případech reagujeme na aktuální situaci. Takhle jsme například věnovali telefony neziskovce ADRA, která po červnovém tornádu ihned vyrazila lidem na Moravě na pomoc. Uspořádali jsme i zaměstnaneckou sbírku na pomoc lidem ze zasažené oblasti, do které se zapojili i naši kolegové ze Slovenska a Rakouska.

Jsem překvapen, že jste takto široce zaměření – od organizací až po univerzity, od dětí po seniory.
Neděláme projekty takříkajíc z leknutí. A už vůbec ne, protože je to moderní. Nápadů máme strašně moc a kreativita nemá hranice. Baví nás vymýšlet projekty, které pomáhají. Osobě nemám ráda projekty typu: Najdeme si velkou neziskovkou organizaci a nasypeme do nich peníze.
Vždycky říkám, že jsem za to zodpovědná, tak si opravdu dohlédnu na to, aby pomoc šla k těm správným lidem. Chceme se k těm projektům vracet a pomáhat kontinuálně. A když se to podaří, tak z toho mám opravdu velkou radost.

PSALI JSME:
Češi pomáhají rádi, říká ředitel Nadačního fondu Kapka naděje Jan Fischer

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Radim Klabal posiluje tým ComSource

Česká společnost ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku, rozšířila svůj tým. Novým Delivery Directorem se stal Radim Klabal. O změnách firma informovala portál …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB