Kancelář britského premiéra Borise Johnsona tvrdí, že vše, co stoupenci odchodu z Evropské unie (mezi něž se sám ministerský předseda řadí – pozn. aut.) Britům slibovali, dojednaná dohoda obsahuje. Konkrétně se ve vyjádření uvádí, že Britové získávají zpět kontrolu nad svojí měnou, hranicemi, zákony, obchodem i vodami pro rybolov.
Právě otázka rybolovu byla poslední z těch klíčových, na níž nepanovala shoda a která mohla způsobit fiasko brexitového vyjednávání. Nakonec se obě strany dohodly i na tomto, tedy v jakém objemu mohou rybáři z EU lovit v britských vodách. Brusel má dohodu za „férovou, vyváženou a plně odpovídající“, jak se vyjádřila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Podle Johnsonova úřadu jde o první dohodu o volném obchodu, kterou kdy EU s jakoukoli druhou stranou uzavřela, která je přitom založena na nulových celních sazbách a na nulových kvótách vzájemného obchodu. Má současně jít o největší dvoustrannou obchodní dohodu, kterou Spojené království nebo EU kdy uzavřely.
Pokrývá vzájemný obchod obou ekonomických celků, který jen v roce 2019 dosáhl 668 miliard liber. To při průměrném kursu české měny k té britské, platném pro letošní rok, 29,256 koruny za libru, odpovídá 19,54 bilionu korun.
Dohoda je podle Johnsonova úřadu „fantastickou novinou pro britské domácnosti i firmy“.
Dohodu ale nyní musí schválit příslušné parlamenty. Obecně se předpokládá, že britští zákonodárci zasednou ještě letos, mezi 28. a 31. prosincem. Rovněž se široce předpokládá, že dohodu schválí. Jejich jednání však může trvat až dva dny. I tak jde o rekordně krátký čas, neboť podobně zásadní legislativa se zpravidla projednává celé měsíce; tento časový pres zřejmě řadu zákonodárců roztrpčí, nebude jim však překážkou ke schválení dohody.
S dohodou zřejmě nebude souhlasit tvrdé jádro Johnsonovy konzervativní strany, které by si přálo méně ústupků Bruselu i za cenu brexitu bez dohody. Dojednanou dohodu by však měli podpořit, byť s jistým sebezapřením, opoziční labouristé. Horní komora britského parlamentu velmi pravděpodobně dohodu též posvětí.
Evropský parlament zřejmě tak rychlý jako ten britský nebude a dohodě bude moci dát „zelenou“ až po Novém roku. Podle svého prezidenta Davida Sassoliho však bude parlament jednat tak, aby nedopustil chaos odpovídající odluce obou celků bez dohody. Je možné, že se situace bude řešit například prozatímními dohodami nebo přechodnými ustanoveními.
Dotažení dohody je v každém případě dobrou zprávou z hlediska české ekonomiky. Pokud by dotažena nebyla, tak třeba ti z Čechů, kteří rádi nakupují v obchodech Marks&Spencer, by si „přes noc“, po letošním Silvestru, připlatili za stejné zboží až o desítky procent víc.
S problémy by se potýkali ovšem hlavně čeští vývozci. Británie je po Francii druhým největším odbytištěm českého exportu mezi zeměmi, se kterými ČR přímo nesousedí. Celkově je pátou nejvýznamnější exportní destinací, přičemž v nedávné době z hlediska svého významu v tomto ohledu přechodně předčila právě i zmíněnou Francii. V běžných letech, která nejsou poznamenána koronavirovou krizí, se do Británie z Česka ročně vyveze zboží za více než 200 miliard korun.
Do Británie z Česka exportují předně firmy z automobilového průmyslu. Ročně vyvážejí za 70 miliard korun. Ovšem další autodíly vyrobené v ČR míří do Spojeného království skrze Německo. Jde o takzvaný nepřímý export. Ten je v případě vývozu Česka do Británie poměrně objemný, což jen podtrhuje význam obchodního vztahu obou zemí.
Ve velkém Česko vyváží do Británie také třeba cukrovinky typu želatinových bonbonů. Například holešovský závod společnosti Nestlé vyveze do Británie ročně zhruba 3500 tun želatinových bonbonů. Pokud by jednání mezi Londýnem a Bruselem skončila nezdarem, kvůli zavedenému clu byly by holešovské želatinové bonbony v Británii od ledna příštího roku až o třetinu dražší, než teď. Takže by tam o ně dramaticky klesl zájem.
Podobně by tomu bylo s auty a s řadou dalších výrobků, které Česko na ostrovy vyváží. Český export do Británie by v důsledku brexitu bez dohody poklesl zhruba o pětinu. Takže by citelně srazil i celkový výkon celé české ekonomiky, a tedy ochudil všechny obyvatele ČR. Toto nebezpečí je nyní zažehnáno.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)
Na vyklizení pozic EU ve V.B. už jenom čekaly USA, které by je šmahem obsadily…V minulosti o tom mluvil i Trump…