Dohoda o brexitu je na světě. Je to dobrá zpráva i pro českou ekonomiku

Analýza
Dohoda o brexitu je hotova, čtyři a půl roku trvající drama končí. Dnes odpoledne dotažení dohody potvrdily obě strany vyjednávacího stolu, Spojené království i Evropská unie. K finálnímu dotažení zcela zásadní dohody, která citelně ovlivní také českou ekonomiku, dochází jen týden před koncem přechodného období, které následuje po lednovém vystoupení Spojeného království z Evropské unie. 
Právě otázka rybolovu byla poslední z těch klíčových, na níž nepanovala shoda a která mohla způsobit fiasko brexitového vyjednávání. Ilustrační foto: Pixabay.com

Kancelář britského premiéra Borise Johnsona tvrdí, že vše, co stoupenci odchodu z Evropské unie (mezi něž se sám ministerský předseda řadí – pozn. aut.) Britům slibovali, dojednaná dohoda obsahuje. Konkrétně se ve vyjádření uvádí, že Britové získávají zpět kontrolu nad svojí měnou, hranicemi, zákony, obchodem i vodami pro rybolov.

Právě otázka rybolovu byla poslední z těch klíčových, na níž nepanovala shoda a která mohla způsobit fiasko brexitového vyjednávání. Nakonec se obě strany dohodly i na tomto, tedy v jakém objemu mohou rybáři z EU lovit v britských vodách. Brusel má dohodu za „férovou, vyváženou a plně odpovídající“, jak se vyjádřila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Podle Johnsonova úřadu jde o první dohodu o volném obchodu, kterou kdy EU s jakoukoli druhou stranou uzavřela, která je přitom založena na nulových celních sazbách a na nulových kvótách vzájemného obchodu. Má současně jít o největší dvoustrannou obchodní dohodu, kterou Spojené království nebo EU kdy uzavřely.

Pokrývá vzájemný obchod obou ekonomických celků, který jen v roce 2019 dosáhl 668 miliard liber. To při průměrném kursu české měny k té britské, platném pro letošní rok, 29,256 koruny za libru, odpovídá 19,54 bilionu korun.

PSALI JSME:
„Brexit bez dohody? Bojím se více o unii, než o Velkou Británii,“ říká historik Martin Kovář

Dohoda je podle Johnsonova úřadu „fantastickou novinou pro britské domácnosti i firmy“.

Dohodu ale nyní musí schválit příslušné parlamenty. Obecně se předpokládá, že britští zákonodárci zasednou ještě letos, mezi 28. a 31. prosincem. Rovněž se široce předpokládá, že dohodu schválí. Jejich jednání však může trvat až dva dny. I tak jde o rekordně krátký čas, neboť podobně zásadní legislativa se zpravidla projednává celé měsíce; tento časový pres zřejmě řadu zákonodárců roztrpčí, nebude jim však překážkou ke schválení dohody.

S dohodou zřejmě nebude souhlasit tvrdé jádro Johnsonovy konzervativní strany, které by si přálo méně ústupků Bruselu i za cenu brexitu bez dohody. Dojednanou dohodu by však měli podpořit, byť s jistým sebezapřením, opoziční labouristé. Horní komora britského parlamentu velmi pravděpodobně dohodu též posvětí.

Evropský parlament zřejmě tak rychlý jako ten britský nebude a dohodě bude moci dát „zelenou“ až po Novém roku. Podle svého prezidenta Davida Sassoliho však bude parlament jednat tak, aby nedopustil chaos odpovídající odluce obou celků bez dohody. Je možné, že se situace bude řešit například prozatímními dohodami nebo přechodnými ustanoveními.

Dotažení dohody je v každém případě dobrou zprávou z hlediska české ekonomiky. Pokud by dotažena nebyla, tak třeba ti z Čechů, kteří rádi nakupují v obchodech Marks&Spencer, by si „přes noc“, po letošním Silvestru, připlatili za stejné zboží až o desítky procent víc.

PSALI JSME:
Od ledna nastane zlom. Brexit přinese fronty na hranicích, papírování a zřejmě i cla

S problémy by se potýkali ovšem hlavně čeští vývozci. Británie je po Francii druhým největším odbytištěm českého exportu mezi zeměmi, se kterými ČR přímo nesousedí. Celkově je pátou nejvýznamnější exportní destinací, přičemž v nedávné době z hlediska svého významu v tomto ohledu přechodně předčila právě i zmíněnou Francii. V běžných letech, která nejsou poznamenána koronavirovou krizí, se do Británie z Česka ročně vyveze zboží za více než 200 miliard korun.

Do Británie z Česka exportují předně firmy z automobilového průmyslu. Ročně vyvážejí za 70 miliard korun. Ovšem další autodíly vyrobené v ČR míří do Spojeného království skrze Německo. Jde o takzvaný nepřímý export. Ten je v případě vývozu Česka do Británie poměrně objemný, což jen podtrhuje význam obchodního vztahu obou zemí.

Ve velkém Česko vyváží do Británie také třeba cukrovinky typu želatinových bonbonů. Například holešovský závod společnosti Nestlé vyveze do Británie ročně zhruba 3500 tun želatinových bonbonů. Pokud by jednání mezi Londýnem a Bruselem skončila nezdarem, kvůli zavedenému clu byly by holešovské želatinové bonbony v Británii od ledna příštího roku až o třetinu dražší, než teď. Takže by tam o ně dramaticky klesl zájem.

Podobně by tomu bylo s auty a s řadou dalších výrobků, které Česko na ostrovy vyváží. Český export do Británie by v důsledku brexitu bez dohody poklesl zhruba o pětinu. Takže by citelně srazil i celkový výkon celé české ekonomiky, a tedy ochudil všechny obyvatele ČR.  Toto nebezpečí je nyní zažehnáno.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ať tvrdý nebo měkký, brexit Česko zabolí

×
  1. Na vyklizení pozic EU ve V.B. už jenom čekaly USA, které by je šmahem obsadily…V minulosti o tom mluvil i Trump…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Trochu jiná recese

Statistici potvrdili, že česká ekonomika zaznamenala v loňském roce pokles o 5,6 procenta. Z číselného pohledu šlo o hlubší recesi, než v roce 2009, kdy se tuzemské hospodářství propadlo o 4,7 procenta. Globální …

Stavebnictví se propadalo i v únoru

Stavebnictví v Česku i letos pokračuje v nastoleném trendu a propadá se. V únoru klesla stavební produkce meziročně o 11 procent, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Propadlo se hlavně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Antigenní testy jednou týdně jsou fajn, ale nezachytí počátek covidu

Rozhovor
Odborníci kritizují antigenní testy, protože ze své povahy nemocné primárně na vrcholu infekce, ale nezachytí počáteční stádium. „Nejen naši odborníci preferují raději PCR testy, které jsou přesnější, protože přímo detekují přítomnost virové RNA a odhalí tak nákazu již mnohem dříve,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz šéfka krevních laboratoří Synlab Kateřina Bílly Danyšová.
Rolovat nahoru