Dolar je zpět

Názor
Zatímco na počátku týdne byly trhy pod talkem nepříznivých zpráv z amerického bankovního sektoru, ve středu týdne se tématem číslo jedna staly potíže švýcarské banky Credit Suisse. Dramatický pád jejich akcií (-29 % během středy, -43 % od počátku roku, pozn. aut.) s sebou přinesl tlak na výprodej akcií v celém evropském bankovním sektoru.
Silný dolar se podepsal i na středeční výkonnosti středoevropských měn. Nejvíce v průběhu dne ztrácel maďarský forint, nejméně naopak polský zlotý. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To samozřejmě zvyšuje tlaky na Evropskou centrální banku, aby s dalším zpřísňováním měnové politiky minimálně počkala, tržní sazby výrazně opadaly. Na trzích byl jednoznačně patrný útěk ke kvalitě.

Z toho tedy profitovaly americké státní dluhopisy, zrovna tak německé. Na devizových trzích vítězil dolar jako měna bezpečného přístavu. Euro proti dolaru spadlo o nevídané dva centy. Zatímco ještě ráno se kurz nacházel u 1,075 USD/EUR, na počátku americké seance již byl pod 1,055 USD/EUR.

Kvůli událostem kolem Credit Suisse trhy ve středu ignorovaly zveřejněná ekonomická data. Průmyslová produkce v eurozóně přitom potěšila silnou lednovou dynamikou. Navíc s tím, jak klesají seny energetických komodit, se zlepšují vyhlídky zejména pro energeticky náročnější průmyslová odvětví na další měsíce.

PSALI JSME:
Už zase padají americké banky. Máme se připravit na další globální krizi?

Americké maloobchodní tržby skončily víceméně v souladu s tržním konsensem, v kontrolní skupiny vstupující do výpočtu hrubého domácího produktu (HDP) bylo ale patrné pozitivní překvapení. PPI (Index ceny výrobců v USA, pozn. red.) pak ukázal na odeznívání inflačních tlaků v produkční sféře.

Silný dolar a úprk ke kvalitě se podepsal i na středeční výkonnosti středoevropských měn. Nejvíce v průběhu dne ztrácel maďarský forint (až 2,50 %), nejméně naopak polský zlotý (cca 0,50 %), který jako jediná regionální měna nakonec skončil v plusu. Koruna oslabila během dne o téměř jedno procento.

Zatímco ranní kotace se nacházely ještě pod 23,80 CZK/EUR, kolem poledne se kurz krátce přehoupl přes 24,00 CZK/EUR, a to poprvé po dvou měsících. Bez reakce trhu se obešlo ranní zveřejnění cen průmyslových výrobců za únor. Ty překvapily výrazně nižší dynamikou.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Koruna je proti euru nejslabší za poslední více než měsíc

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB