Obavy z ochranářské politiky zvýrazňují předstih růstu americké ekonomiky oproti té evropské, a to i s výhledem do letošního roku. Vyšší ale bude i inflace a z pohledu dolaru i atraktivnější i úrokový diferenciál.
Tento velký obrázek doplnila i ve druhé polovině tohoto týdne zveřejněná data. Začněme nejprve těmi evropskými. Finální výsledek indexu průmyslové aktivity PMI z Německa i eurozóny jako celku byl potvrzen na předchozích předběžných odhadech a znamená tedy poukázání na výrazně se snižující aktivitu v tomto sektoru.
Co ale mírně potěšilo, to byl listopadový měnový přehled z eurozóny, kde peněžní zásoba měřená peněžním agregátem M3 zrychlila z říjnových 3,4 na 3,8 procenta v listopadu, zatímco trh čekal zrychlení pouze na 3,5 procenta.
Podstatné je, že kreditní aktivita není překážkou hospodářskému růstu v eurozóně, ale naopak, když kreditní impuls je pozitivní. Očekávané zhoršení nenastalo u německé nezaměstnanosti, která v prosinci stagnovala na listopadových 6,1 procenta, pod konsensem skočil i nárůst počtu nezaměstnaných.
Pokud jde o americká data, ve prospěch dolaru vyzněla odpolední týdenní data počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Jejich nízká hodnota podtrhuje nadále přetrvávající robustnost tamního trhu práce. Potěšila i vzestupná revize prosincového PMI z amerického průmyslu.
Všechny tyto faktory vedly k tomu, že dolar ve čtvrtek, tedy první pracovní den tohoto roku, proti euru posílil až k 1,023 USD/EUR a dosáhl tak své nejsilnější hodnoty od listopadu 2022. Páteční seance znamenala pouze nepatrnou korekci díky výše zmíněným ve srovnání s očekáváním lepším číslům z německého trhu práce.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)